Foto: Pixabay

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), sadarbojoties ar Datu valsts inspekciju (DVI) un Finanšu nozares asociāciju (FNA), ir izstrādājusi ieteikumus fizisko personu datu apstrādei noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (turpmāk – NILLTPFN) un sankciju ievērošanas jomā. Latvija ir pirmā valsts Eiropas Savienībā, kurā kompetentās institūcijas finanšu sektora tirgus dalībniekiem ir izstrādājušas šādu skaidrojošo informāciju.

Ieteikumi kā atsevišķa nodaļa iekļauti FKTK 2021. gada 21. decembra ieteikumos Nr. 169 "Ieteikumi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas un sankciju riska pārvaldīšanas iekšējās kontroles sistēmas izveidei un klientu izpētei". Šie ieteikumi ir veidoti kā praktiska rokasgrāmata finanšu iestādēm, veicot klientu izpēti un iekšējās kontroles sistēmu pilnveidošanu finanšu noziegumu novēršanai.

Uzsākot darbu pie ieteikumu izstrādes, tika apkopoti problēmjautājumi, ar kuriem finanšu iestādes saskaras ikdienas darbā. Ieteikumos kompetentās iestādes sagatavojušas skaidrojumus un iespējamos risinājumus, lai finanšu iestādes varētu vienlaikus izpildīt gan NILLTPFN likuma, gan Vispārīgās datu aizsardzības regulas (Datu regula) prasības.

Ieteikumos iekļauti piemēri, lai dokuments būtu praktiski pielietojams un izprotams.

Ieteikumi skaidro un sniedz piemērus šādās jomās:

  • fizisko personu datu apstrādes pamatprincipi un tiesiskie pamati NILLTPFN likuma, Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likuma un citu saistīto tiesību aktu un Datu regulas kontekstā;

  • īpašu kategoriju personas datu apstrāde;

  • personas datu apstrāde par sodāmību un pārkāpumiem;

  • Datu regulā noteikto iekšējo procesu atbilstības nodrošināšana;

  • datu subjektu tiesību īstenošana;

  • fizisko personu datu apstrāde sadarbībā ar citiem NILLTPFN likuma subjektiem (nacionālā un starptautiskā līmenī) u.c.

Ieteikumi piektdien, 27. maijā, publicēti Latvijas Republikas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". Ieteikumu konsolidētā versija pieejama šeit.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!