Foto: Unsplash

Eiropas Komisija (EK) ir apstiprinājusi divus Latvijas atbalsta pasākumus ar kopējo budžetu 181,5 miljonu eiro apmērā mazo un vidējo uzņēmumu ("MVU") un lielu uzņēmumu atbalstam dažādās nozarēs saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, "Delfi Bizness" pavēstīja EK pārstāvniecībā Latvijā.

Tajā informē, ka pasākumi tika apstiprināti saskaņā ar valsts atbalsta krīzes pagaidu regulējumu, ko Komisija pieņēma 2022. gada 23. martā, pamatojoties uz līguma par Eiropas Savienības darbību (“LESD”) nosacījumu, atzīstot, ka ES ekonomika saskaras ar nopietniem traucējumiem.

Saskaņā ar krīzes pagaidu regulējumu Latvija paziņoja Komisijai par diviem pasākumiem ar kopējo budžetu 181,5 miljonu eiro apmērā MVU un lielu uzņēmumu atbalstam dažādās nozarēs saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā.

Saskaņā ar šiem pasākumiem, kurus pārvaldīs valsts akciju sabiedrība un Latvijas valsts attīstības banka "Altum", atbalsts tiks sniegts kā garantijas jauniem aizdevumiem un nomai, un kā subsidēti aizdevumi.

Ņemot vērā pašreizējās ģeopolitiskās situācijas izraisīto lielo ekonomisko nenoteiktību, pasākumu mērķis ir nodrošināt, lai pietiekama likviditāte joprojām būtu pieejama uzņēmumiem, kuriem tā ir nepieciešama.

Pasākumi būs pieejami uzņēmumiem dažādās nozarēs, izņemot kredītiestādes un finanšu iestādes.

Garantijas segs līdz 90% no aizdevuma vai nomas pamatsummas. Zaudējumus proporcionāli segs kredītiestādes un valsts. Šā pasākuma aplēstais budžets ir 22,5 miljoni eiro.

Subsidētos aizdevumus piešķirs tieši "Altum". Šā pasākuma budžets ir 159 miljoni eiro.

Eiropas Komisijā arī skaidro, ka gan maksimālā aizdevuma vai nomas summa, ko sedz valsts garantija, gan maksimālā subsidētā aizdevuma summa vienam saņēmējam būs vai nu 15 % no tā vidējā kopējā gada apgrozījuma pēdējos trijos slēgtajos pārskata periodos, vai 50 % no enerģijas izmaksām, kas radušās 12 mēnešu laikā pirms atbalsta pieteikuma iesniegšanas. Izņēmuma kārtā, ja saņēmēji ir tādi jaunuzņēmumi vai uzņēmumi ar nelielu apgrozījumu vai bez tā 2019. un 2020. gadā, kurus smagi skārusi pašreizējā krīze, aizdevuma vai nomas summu var palielināt, lai segtu likviditātes vajadzības. MVU gadījumā tie būs 12 mēneši, bet lielajiem uzņēmumiem seši mēneši.

Komisija konstatēja, ka Latvijas pasākumi atbilst krīzes pagaidu regulējuma nosacījumiem. Turklāt uz atbalstu garantiju veidā attiecas aizsardzības pasākumi, lai nodrošinātu, ka pasākuma priekšrocības pēc iespējas lielākā mērā tiek nodotas galīgajiem saņēmējiem ar finanšu starpniekiem.

Komisija secināja, ka Latvijas pasākumi ir samērīgi, piemēroti un vajadzīgi, lai novērstu nopietnus traucējumus dalībvalsts tautsaimniecībā atbilstoši LESD.

Pamatojoties uz to, Komisija apstiprināja atbalsta pasākumu atbilstību ES valsts atbalsta noteikumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!