Raidījuma vadītājs Konstantīns Kuzikovs šogad, viļoties tajā, kā viņa portfelī "uzvedas" biržās tirgotie fondi (ETF), nolēma to akcijas pārdot un sākt ieguldīt Latvijas valsts krājobligācijās, kas šobrīd portfelim nodrošina vairāk nekā 4% ienesīgumu, tādējādi sabalansējot akciju vērtības kritumus.

Tomēr viņš grib spert soli tālāk un, iespējams, ieguldīt arī uzņēmumu emitētajās obligācijās, kas pārsvarā ir ienesīgākas par tām, ko piedāvā valsts, bet arī, protams, riskantākas. Tāpat to iegāde ir sarežģītāka.

Kas ir obligācija? 

"Obligācija ir parāda vērtspapīrs," saka "Signet Bank" investīciju eksperte Kristiāna Janvare, skaidrojot, ka, piemēram, uzņēmumi tās emitē, lai iegūtu papildu kapitālu no dažādiem investoriem, nevis aizņemoties no bankas. Uzņēmums sola, ka maksās noteiktu procentu likmi, ko sauc par kuponu. "Investors sagaida, ka ar noteiktu regularitāti saņems procentu maksājumu un beigās atpakaļ saņems pamatsummu," saka eksperte. 

Janvare iesaka investoriem, sevišķi tiem, kas iegulda mazas summas, noskaidrot, cik lielas ir komisijas izmaksas. Bankas par ieguldījumiem obligācijās mēdz piemērot fiksētu summu, un dažos gadījumos tā var krietni pārsniegt obligāciju ienesīgumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!