Foto: Pexels

Finanšu pasaule ik dienu piedzīvo kāpumus un kritumus. Lai sniegtu lasītājiem ieskatu, kas notiek akciju tirgos, "Delfi Bizness" piedāvā nedēļas (18.12.-22.12.) notikumu apkopojumu.

Baltijas uzvarētāji un zaudētāji

Šogad liela daļa pasaules finanšu tirgu pieredzēja pakāpenisku atkopšanos pēc pagājušā gada sliktajiem rezultātiem. Arī Baltijā kopumā šogad ir bijusi neliela izaugsme – daži kaimiņvalstu uzņēmumi savu akciju vērtību kāpinājuši ne sliktāk kā ASV tehnoloģiju milži. Tikmēr dažu Latvijas uzņēmumu akciju vērtība strauji kritusies. "Delfi Bizness" apkopoja vietējā tirgus piecus lielākos uzvarētājus un zaudētājus.

Uzzināt vairāk.

Badinātā uzņēmējdarbība

Latvijas ekonomikas attīstību var veicināt labāka finansējuma pieejamība, taču kreditēšanas tirgus stagnē, un uzņēmumi nespēj attīstīties tādā ātrumā, kādā tie varētu augt, ja tiem būtu pieejami aizdevumi izaugsmei. Lai risinātu šo problēmu, otrdien atbildīgo Saeimas komisiju kopsēdē turpinājās diskusijas par potenciālās valsts bankas izveidi vai "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" darbības paplašināšanu.

"Ja pieņemtu, ka Latvijas uzņēmumi pret savu pašu kapitālu uzņemtos saistības tādā pašā apmērā kā vidēji ES-27, tad Latvijas uzņēmumiem būtu izsniegts par 5 miljardiem eiro lielāks finansējums nekā šobrīd. Tas ļautu sasniegt augstāku ekonomiskās izaugsmes potenciālu, un uzņēmumi būtu labāk apgādāti ar kapitālu," teikts Finanšu ministrijas sagatavotajā ziņojumā.

Uzzināt vairāk.

Ziemassvētku gaidas

Novembris iesāka nedaudz priekšlaicīgo “Santa Klausa ralliju”, kurš nu jau pārvēršas par diezgan nekontrolētu ballīti – akciju tirgi gandrīz katru dienu noslēdz ar "peļņu", proti, akciju vērtības pieaugumu.

Negaidītā optimisma pamatā ir trīs faktori: procentu likmju kāpuma cikla noslēgums (par ko tirgus ir pārliecināts un ko tam teju apsolīja par ASV monetāro politiku atbildīgais Džeroms Pauels), pasaules ekonomikas “mīkstās piezemēšanās” kārts izspēle (tirgus dalībnieku (šaubīgā) vērtējumā vislabvēlīgākais scenārijs) un labi uzņēmumu peļņas ziņojumi.

Trešajā ceturksnī "S&P 500" kompānijas uzrādīja ieņēmumu pieaugumu par 4,7%, kas bija pirmais pozitīvais ceturksnis kopš pagājušā rudens. Tā rezultātā "S&P 500" pieauga par 16% kopš oktobra beigām (25% no gada sākuma), savukārt "Nasdaq 100" pieauga par 19% (+55% no gada sākuma), raksta “Signet Bank” ieguldījumu eksperts Voldemārs Strupka.

Uzzināt vairāk.

Ziņas no tirgiem

  • Akciju vērtība aug. ASV akciju cenas ir kāpušas kopš oktobra beigām, inflācijai kļūstot mērenai un ASV Federālajai rezervju sistēmai (FRS) dodot signālus par plāniem 2024.gadā procentlikmes pazemināt. ASV biržu indekss "Dow Jones Industrial Average" ceturtdien pieauga par 0,9% līdz 37 404,35 punktiem, indekss "Standard & Poor's 500" kāpa par 1,0% līdz 4746,75 punktiem, bet indekss "Nasdaq Composite" palielinājās par 1,3% līdz 14 963,87 punktiem.
  • Naftas cena aug. Globālais etalons "Brent", kā vēsta "Bloomberg", nedēļas izskaņā tirgojās gandrīz par 80 dolāriem par barelu. Tiek prognozēts, ka nedēļas pieaugums būs gandrīz 5%. Kravu tarifi ir pieauguši, jo arvien vairāk kuģu veic garākus ceļus, lai izvairītos no Suecas kanāla un Sarkanās jūras, kur Irānas atbalstītie hutu nemiernieki Jemenā uzbrukuši naftas tankkuģiem un konteinerkuģiem.
  • Pamet OPEC. Angola ceturtdien paziņoja, ka izstāsies no OPEC saistībā ar nesaskaņām par naftas ieguves kvotām pēc šīs organizācijas novembrī pieņemtā lēmuma nākamgad īstenot papildu ieguves samazinājumus. Valdība paziņojusi, ka dalība OPEC vairs neesot valsts interesēs. Angola, tāpat kā Nigērija, ir viena no lielākajām naftas eksportētājām Subsahāras Āfrikā. Abas valstis OPEC ministru sanāksmē novembrī pauda neapmierinātību ar tām piešķirtajām samazinātajām ieguves kvotām.
  • Atjaunīgajām sektoram neiet. "Bloomberg" apskatā par akciju vērtības pieaugumu un kritumu "S&P 500" indeksā secināts, ka šis gads bijis diezgan neveiksmīgs atjaunīgās enerģijas sektoram. "Enphase Energy", kura vērtība gada sākumā bija vairāk nekā 36 miljardi ASV dolāru, zaudēja gandrīz pusi no savas tirgus vērtības un nokrita par 141 vietu līdz 352. vietai, jo procentu likmju paaugstināšana ierobežoja izdevumus kapitālietilpīgiem saules enerģijas projektiem. "Peer SolarEdge Technologies" tika pilnībā izņemts no indeksa pēc 67% krituma šogad. "Moderna", "Dollar General", "Albermarle", "AES" un "FMC" šogad nokritās vismaz par 95 vietām, kopumā zaudējot aptuveni 90 miljardu dolāru vērtību.
  • "Bitcoin" kāpj. Kriptovalūtu vērtība pēc neliela krituma pagājušajā nedēļā šonedēļ atkal nedaudz pieauga. "Bitcoin" cena šonedēļ kāpusi par 4% un tā svārstās no 43,000 līdz 44,000 ASV dolāru par vienu vienību.
  • Pensiju uzkrājums aug. Augšupeja pasaules finanšu tirgos atspoguļojas arī Latvijas iedzīvotāju pensiju uzkrājumos – visu 2. līmeņa aktīvo plānu ienesīgums gada ietvaros bijis robežās no 9 līdz 20%. Tie ir plāni, kur ieguldījumi dažādu uzņēmumu akcijās var veidot līdz pat 100% no plāna satura, un tie šī gada laikā ir bijuši visienesīgākie, raksta "CBL Asset Management" valdes priekšsēdētājs Kārlis Purgailis.
  • Zema inflācija. Aģentūras LETA aptaujātie lielāko Latvijas banku analītiķi pareģo nākamā gada inflāciju valstī no 0% līdz 2%.

Cenu svārstības

Ko gaidīt no nākamā gada?

Kristāla bumbas un spējas paredzēt finanšu tirgu nākotni nav nevienam. Pat par Omahas orākulu sauktajam Vorenam Bafetam nav šādu spēju. Pamatā veiksmīgākie investori paļaujas uz diversifikāciju un ilgtermiņa plāniem. Tomēr ir tendences un jautājumi, par kuriem katram investoram vajadzētu padomāt, pirms pārkāpt nākamā gada slieksni. Par 2023. gada notikumiem un nākamā gada tendencēm raidījumā "Nākotnes kapitāls" saruna ar "SEB bankas" Finanšu tirgus pārvaldes vadītāju Andri Lāriņu.

"Nākotnes kapitāla" portfeļi

2021. gadā raidījuma "Nākotnes kapitāls" vadītājs Konstantīns Kuzikovs sāka investēt 50 eiro nedēļā. Viņš iegulda "S&P 500" indeksā iekļautajās akcijās, proti, lielos, miljardiem dolāru vērtos ASV uzņēmumos. Šogad Kuzikovs sāka ieguldīt arī Latvijas valsts krājobligācijās. Savukārt viņa kolēģis Raivis Vilūns investē kriptovalūtās, Baltijas biržā tirgotajos uzņēmumos un kopfinansējuma platformās. Šogad investoriem pievienojās arī "robots" - "SEB" automatizētais rīks, kas iegulda naudu biržās tirgotajos elektroniskajos fondos (ETF). Šādi pagājušajā nedēļā veicās visiem trim portfeļiem:

  • Konstantīns Kuzikovs: +3,41%
  • Raivis Vilūns: +7,69%
  • "SEB Roboinvestors": +8,67%
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!