Foto: Unsplash

Mājokļu pieejamība šā gada pirmajā ceturksnī ir uzlabojusies visās Baltijas galvaspilsētās. Rīgā mājokļu pieejamību balstīja joprojām visai straujais algu pieaugums kombinācijā ar mazliet zemāku vidējo dzīvokļa cenu, liecina "Swedbank" mājokļu pieejamības pētījums.

Toties procentu likme jaunam hipotekārajam aizņēmumam Latvijā vēl gada sākumā nedaudz turpināja augt – pretēji pārējā Baltijā vērotajam kritumam. Kopumā Rīgas mājsaimniecībām mājokļi ir pieejamāki nekā Baltijas kaimiņiem lielā sērijveida dzīvokļu tirgus īpatsvara dēļ.

Eksperti paredz, ka pēc mazāk nekā mēneša Eiropas Centrālā Banka (ECB) pirmo reizi pēc ilgiem laikiem samazinās savas bāzes procentu likmes. Procentu likmju kursa maiņa veicinās Baltijas mājokļu pieejamības atgūšanās turpināšanos.

2024. gada pirmajā ceturksnī mājsaimniecība, kuras ienākumi atbilst 1,5 vidējai neto mēneša algai, ar hipotekārā kredīta palīdzību Tallinā varēja atļauties teju 54 m2 lielu dzīvokli, Viļņā – nedaudz zem 50 m2.

Savukārt Rīgā mājokļu pieejamība saglabājās salīdzinoši augsta un vidēja mājsaimniecība, novirzot hipotekārā kredīta apkalpošanai ne vairāk kā 30% no ģimenes ienākumiem, varēja atļauties ap 82 m2 lielu dzīvokli (pirmreizējā tirgū – ap 43 m2).

"Euribor" likmes pamazām atkāpjas no pagājušā gada izskaņas virsotnēm. Turpretim jaunajiem hipotekārajiem kredītiem piemērotā kopējā faktiskā gada izmaksu procentu likme pirmajā ceturksnī Latvijā turpināja pieaugt un bija augstākā Baltijā.

"Taču procentu likmju pīķis šajā ciklā nu ir garām. Mēs prognozējam, ka pēc dažām nedēļām ECB pamazām sāks samazināt bāzes procentu likmes. Likmju kritums gan nebūs ne tuvu tik straujš kā to pieaugums 2022. gadā, taču "kustības virziena" maiņa kalpos kā papildus iedrošinājums jauna mājokļa meklētājiem un varētu veicināt tirgus aktivitāti. Pozitīvāku ainu iezīmē arī Eiropas Komisijas iedzīvotāju aptaujas dati, liecinot, ka Latvijas patērētāju noskaņojums kļūst mazāk pesimistisks," norāda bankas eksperti.

"Swedbank" klientu dati par aprīli norāda uz algu pieauguma tempu sabremzējumu, taču tas tāpat saglabāsies gana straujš un noteiks mājokļu pieejamības uzlabošanos. Arī zemākas procentu likmes palīdzēs uzlabot mājokļu pieejamību Baltijā, taču priekšā ir vēl garš atkopšanās ceļš.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!