Foto: Shutterstock

Eiropas Komisija (EK) ierosinājusi grozīt Eiropas Savienības 2024. gada budžetu, lai ņemtu vērā izmaiņas, kas izdarītas pēc tam, kad Eiropas Parlaments un Padome vienojās par daudzgadu finanšu shēmas (DFS) 2021.–2027. gadam pārskatīšanu, informē EK.

Grozītais budžets šogad ļaus ES tālāk īstenot ES kopīgās prioritātes, un no tā gūs labumu cilvēki gan Eiropā, gan citviet. Tas īpaši stiprinās reģiona atbalstu Ukrainai, stimulēs investīcijas kritiski svarīgās tehnoloģijās un aizsardzībā un sniegs papildu resursus, ar kuriem atbalstīt partnerus Rietumbalkānos.

Grozījumi panāks, ka ES budžets būs arī piemērotāks tam, lai palīdzētu dalībvalstīm, kuras skārušas dabas katastrofas, un valstīm, kas saskaras ar humanitārām krīzēm.

Ar grozījumiem ES 2024. gada budžets tiks palielināts par vairāk nekā 5,8 miljardiem eiro, aptverot šādus elementus:

  • Ukrainas mehānisma palielinājums un Ukrainas rezerves izmantošana, kam atvēlēti 4,8 miljardi eiro;
  • Eiropas Aizsardzības fonda palielinājums par 376 miljoniem eiro platformas "Stratēģiskās tehnoloģijas Eiropai" ietvaros;
  • Eiropas Solidaritātes rezerves un Rezerves palīdzībai ārkārtas gadījumos (bijusī rezerve solidaritātei un palīdzībai ārkārtas gadījumos) papildinājums par 365 miljoniem eiro;
  • Rietumbalkānu reformu un izaugsmes mehānisma palielinājums par 501 miljonu eiro, kamēr likumdevējiestādes nav pieņēmušas EK priekšlikumu;
  • Tās rezerves pielāgošana, kas izveidota Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fondam darbu zaudējušiem darba ņēmējiem, atbilstoši pēdējo gadu faktiskajām vajadzībām.

Komisija ir iesniegusi budžeta grozījuma projektu Eiropas Parlamentam un Eiropas Padomei apstiprināšanai.

Kopš ES ilgtermiņa budžeta 2021.–2027. gadam pieņemšanas 2020. gadā ES ir saskārusies ar vairākām nepieredzētām un negaidītām problēmām — Krievijas brutālo iebrukumu Ukrainā un tā sekām, migrācijas pieaugumu pēc Covid-19 pandēmijas un inflācijas un procentu likmju kāpumu.

ES budžets ir bijis ārkārtīgi būtisks ES atbildes reakcijas nodrošināšanā. Risinot šīs daudzās problēmas, ES resursi ir tikuši izmantoti līdz pat izsmelšanas robežai, kas mazina tās spēju stāties pretī pat steidzamākajām problēmām.

Lai nodrošinātu, ka ES budžets arī turpmāk spēj nodrošināt vissvarīgāko mērķu sasniegšanu, EK 2023. gada jūnijā ierosināja palielināt ES ilgtermiņa budžetu.

ES līderi 2024. gada 1. februārī apstiprināja visas EK priekšlikumā ietvertās prioritātes un vienojās par vēsturē pirmo ES ilgtermiņa budžeta pārskatīšanu un par Ukrainas mehānisma un STEP (Strategic Technologies for Europe Platform) izveidi.

Par šo paketi tika panākta vienošanās arī ar Eiropas Parlamentu, kā rezultātā pārskatītā DFS regula stājas spēkā 2024. gada 1. martā.

Budžeta grozījuma projekts īsteno daudzgadu finanšu shēmas 2024. gadam pārskatīšanu, par ko 2023. gada novembrī vienojās Eiropas Parlaments un Padome.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!