FKTK: Latvijas finanšu sektora ieguldījumi Grieķijas vērtspapīros - niecīgi

Bizness

Foto: LETA

Pagājušā gada beigās Latvijas finanšu sektora kopējie ieguldījumi Grieķijas valsts parāda vērtspapīros bija 3,034 miljoni latu jeb 0,014% apmērā no visa finanšu sektora aktīviem, un tie vērtējami kā nenozīmīgi, informē Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Latvijas banku ieguldījumi Grieķijas valsts parāda vērtspapīros šobrīd ir 3 miljonu latu apmērā jeb 0,0145 % no banku kopējiem aktīviem vai 0,19% no kopējā banku vērtspapīru portfeļa.

No pārējiem Latvijas finanšu tirgus segmentiem tikai ieguldījumu fondu kopējā portfelī ir Grieķijas valsts parāda vērtspapīri un šis ieguldījums veido 0,015% no kopējā visu ieguldījumu fondu portfeļa. Ieguldījumi Grieķijas valsts parāda vērtspapīros ir tikai vienam ieguldījumu fondam un veido 0,9% no šī fonda portfeļa.

Kopumā Latvijas banku ieguldījumi eirozonas parādu krīzes visvairāk skartajās valstīs Portugālē, Īrijā, Itālijā, Grieķijā un Spānijā joprojām ir nebūtiski - 2% no visa vērtspapīru portfeļa vai 0,2% no banku sektora aktīviem, un tiešu ietekmi uz Latvijas banku sektoru nerada.

Jauvēstōts, ka starptautiskā kredītreitingu aģentūra "Standard & Poor's" (S&P) pirmdien pazemināja Grieķijas reitingu no spekulatīva reitinga CC līdz "selektīvam defoltam", ņemot vērā Grieķijas vienošanos ar tās parāda vērtspapīru turētājiem par parāda samazināšanu.

S&P paziņoja, ka reitings pazemināts šīs vienošanās nosacījumu dēļ.

Grieķijas valdība 21.februārī paziņoja, ka privātie investori, kas ir Grieķijas parāda vērtspapīru turētāji, būs spiesti pieņemt parādu mijmaiņas vienošanos, kurā viņiem piederošās Grieķijas obligācijas tiks apmainītas pret zemākas vērtības parādsaistībām. Saskaņā ar vienošanos bankas un citi privātie Grieķijas obligāciju turētāji piekrita norakstīt Grieķijas parādu kopumā par 107 miljardiem eiro.

Grieķija pēc šīs vienošanās noslēgšanas papildināja to ar kolektīvas rīcības pantiem, kas nosaka, ka visiem zināmas sērijas parāda vērtspapīru turētājiem ir saistoši apmaksas nosacījumu grozījumi, ja tiem piekritis zināms kreditoru kvorums.

"Mūsuprāt, Grieķijai ar atpakaļejošu spēku pievienojot kolektīvas rīcības pantus, ir būtiski mainīti parāda sākotnējie nosacījumi un uzsākts tas, ko mēs uzskatām par problemātisku parāda pārstrukturēšanu, paskaidroja S&P.

Grieķijas valdība paziņoja, ka šāda reitinga pazemināšana jau bija gaidāma un negatīvi neietekmēs banku nozari.

Grieķija uzskata, ka ar kreditoriem noslēgtās vienošanās ļaus tai izvairīties no nekontrolēta bankrota un palikt eiro zonā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!