Kazahstānas mahinators caur bankām Latvijā 'izgrozījis' teju miljardu netīrās naudas, vēsta raidījums
Foto: LETA

Vienu no lielākajām naudas atmazgāšanas operācijām caur Latviju veicis Kazahstānas baņķieris Mukhtars Abliazovs, izgrozot “aptuveni miljardu eiro netīrās naudas”, vēsta “TV3 raidījums 'Nekā personīga”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Darījums notika pirms sešiem gadiem, taču atklājās tikai četrus gadus iepriekš. Kopš tā laika policija cenšas sadzīt pēdas kādiem atlikušajiem naudas krājumiem, arestējusi kazahu baņķiera ģimenes nekustamos īpašumus. Savu mācību guvušas arī bankas. To uzraugošā Finanšu un kapitāla tirgus komisija apgalvo, ka transakcijas ir caurspīdīgas un naudas atmazgāšana tiek apkarota.

Mukhtars Abliazovs ir pēdējā laika populārākais Kazahstānas pilsonis, sevi dēvē par cīnītāju pret prezidenta Nursultana Nazarbajeva režīmu un demokrātu. Tomēr šobrīd pret viņu policija veic izmeklēšanu Kazahstānā, Krievijā, Lielbritānijā un arī Latvijā.

Abliazovs ir bijušais Kazahstānas enerģētikas ministrs, nacionālās aviokompānijas vadītājs. Viņa veiksmes pamatā bija vadītāja darbs bankā "Turan Alem". Baņķierim Abliazovam 2007. un 2008.gadā izdevās izveidot vairāk kā 30 ofšorkompānijas, ar to palīdzību izpumpēt no šīs bankas 6 miljardus dolāru. Jau no sākta gala vairāku firmu nominālais direktors bija Latvijas pilsonis Ēriks Vanagels.

 Nesen Abliazovu aizturēja pie Kannām Francijas dienvidos. Franču tiesa nolēma deportēt uz Krieviju. Nelīdzēja politiskā patvēruma prasīšana, ne arī stāsti par pretošanos režīmam.

Kazahu mahinators savām transakcijām nesmādēja arī Latvijas finanšu sistēmu un 1,2 miljardus dolāru pārsūtīja caur "Trasta komercbanku", vēsta "Nekā personīga".

Darījuma summa ir aptuvena, jo sūtījumi notikuši daudz un dažādi maksājumu, kredītu un aktīvu pārvešanas rezultātā. Bija iesaistītas arī Aizkraukles banka, Rietumu banka, komercbanka Baltikums, tomēr pamatbizness gāja caur "Trasta komercbanku".

Par Abliazova naudas darījumiem caur Latviju policija ir uzsākusi kriminālprocesu. Bankas darbiniekus aizdomās neturot, pie vainas, iespējams, saukšot darījuma īstenotājus Latvijā, arī Abliazova ģimenes locekļus, vēsta raidījums.

Uzturēšanās atļaujas Latvijā Abliazovu ģimene ieguvusi pateicoties nekustamā īpašuma iegādei. Šai mājai Piņķos policija uzlikusi arestu. Kādā no rindu mājām viens īpašums pieder Ablijazova sievai Almai Šalabajevai, otrs viņas māsai Venerai Seraļijevai.

Laikraksts "Kazahstanskaja pravda", atsaucoties uz Starptautiskās izmeklējošās žurnālistikas konsorciju raksta, ka Abliazovu ģimene lietas Latvijā kārtojusi, izmantojot tradicionālos štata direktorus globālajā ofšoru biznesā - Staņislavu Gorinu un Ēriku Vanageli. Vanagelim kādu brīdi pat formāli piederēja 18 miljonu mārciņu vērta pils Londonas centrā ar 40 hektāru plašu dārzu, kur dzīvoja Abliazovs.

Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē jau no 2010.gada beigām atrodas kriminālprocess par iespējami noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, kuru izcelsme ir Kazahstāna un, kuri, iespējams izkrāpti no vienas no Kazahstānas kredītiestādēm. Un attiecīgi šajā procesā notiek izmeklēšana, kurā ir konstatēts, ka laikaposmā no 2007.līdz 2008.gadam ir virkne naudas līdzekļu izgājuši cauri vairākām Latvijas kredītiestādēm. Kriminālprocesā patlaban notiek izmeklēšana.

Finanšu un kapitāla tirgus komisija apgalvo, ka kopš Ablizova darījuma bankas būtiski uzlabojušas kontroles instrumentus. 2008.gadā "Trasta komercbanka" rīkojusies tā laika likumu ietvaros, tādēļ pret banku uzraugiem juridisku pretenziju neesot.

 FKTK raidījumam atzīst, ka šobrīd bankas esot izveidojušas tā saucamo politiski eksponēto personu sarakstu. Šādu klientu darījumi tiekot vērtēti ar īpašu rūpību. Tiklīdz kāds pārskaitījums šķiet aizdomīgs, tā bankai esot pienākums ziņot. FKTK veicot regulāras banku pārbaudes, analizējot naudas plūsmas. Ja uzrādās lieli darījumi, tad prasot bankām pierādīt, kas kam ko sūtījis un par ko.

Abliazova sieva bija viena no 493 Kazahstānas pilsoņiem, kas saņēmuši termiņuzturēšanās atļaujas pēc nekustamā īpašuma vai uzņēmumu daļu iegādes.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Aizkraukle Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) Francija Kazahstāna Londona TV3 Uzturēšanās atļaujas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form