'Augstsprieguma tīkls' iegādājas 'Itera Latvija' piederošās 'Conexus' kapitāldaļas
Foto: Reuters/Scanpix

Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS "Augstsprieguma tīkls" trešdien noslēdzis darījumu ar SIA "Itera Latvija" par tai piederošo 16,05% akciju iegādi dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatorā AS "Conexus Baltic Grid", informēja "Augstsprieguma tīkla" pārstāvji.

Darījuma cena un citi nosacījumi ir konfidenciāli.

Lēmums par "Itera Latvija" piederošo "Conexus Baltic Grid" akciju iegādi pieņemts 19.decembra valdības sēdē.

Pēc šī darījuma noslēgšanas Latvijas valstij kopumā piederēs 34,36% "Conexus Baltic Grid" akciju.

Balstoties uz atbildīgo institūciju un piesaistīto neatkarīgo konsultantu veikto vērtējumu un atzinumiem, valdība ir secinājusi, ka "Conexus Baltic Grid" akciju iegāde ir svarīgs valsts enerģētiskās neatkarības un drošības jautājums. Vienlaikus, iegādājoties Inčukalna pazemes gāzes krātuves operatora akcijas, valsts mērķis ir turpināt virzību uz Baltijas valstu un Somijas reģionālā gāzes tirgus izveidošanu līdz 2020.gadam, teikts "Augstprieguma tīkla" paziņojumā.

Kompānijas pārstāvji arī atzīmē, ka valdības definēto mērķi pilnībā būs iespējams sasniegt, nodrošinot attiecīgas infrastruktūras attīstību (Igaunijas-Somijas starpsavienojumu - "Balticconnector" un Lietuvas-Polijas starpsavienojumu - GIPL), sasniedzot augstu tirgus efektivitāti un vienlīdzīgu konkurenci, kā arī nodrošinot dabasgāzes cenu izlīdzināšanos ar centrālo Eiropu. Vienlaikus "Conexus Baltic Grid" akciju iegāde ir Latvijas valstij ekonomiski izdevīgs darījums, balstoties uz novērtējumu, kas veikts atbilstoši starptautiski atzītām novērtējuma metodēm.

Lēmums par "Conexus Baltic Grid" akciju iegādi tieši "Augstsprieguma tīkla" īpašumā pieņemts, ņemot vērā "Augstsprieguma tīkla" pieredzi enerģijas pārvades aktīvu pārvaldībā un infrastruktūras ekspluatācijā. Akciju iegāde dos arī papildu iespējas "Augstsprieguma tīklam" elektroenerģijas apgādes drošības nodrošināšanā, jo dabasgāze ir kurināmais Rīgas termoelektrostacijām, kuras ir visa reģiona apgādes drošībai nozīmīgs elektroenerģijas ražošanas avots periodos, kad ir augsts siltuma un elektrības pieprasījums un ūdens pietece Daugavā nav pietiekama, lai elektroenerģijas pieprasījumu segtu ar hidroelektrostacijām.

Jau vēstīts, ka šogad 15.decembrī tika panākta vienošanās ar "Uniper Ruhrgas International GmbH" ("Uniper") par tai piederošā 18,31% "Conexus Baltic Grid" akciju iegādādi. Pēc ekonomikas ministra Arvila Ašeradena (V) iepriekš paustā, "aktīvā fāzē" ir valdības sarunas arī ar "Gazprom" par tai piederošo "Conexus Baltic Grid" akciju iegādi.

"Conexus Baltic Grid" dibināts 2016.gada 22.decembrī, reorganizācijas rezultātā no "Latvijas gāzes" nodalot pārvades un glabāšanas darbības virzienus. "Conexus Baltic Grid" ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā, kurš pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un maģistrālo dabasgāzes pārvades sistēmu, kas tieši savieno Latvijas dabasgāzes tirgu ar Lietuvu, Igauniju un Krievijas Ziemeļrietumu reģionu.

Patlaban "Gazprom" pieder 34,1% "Conexus Baltic Grid" akciju, kamēr 29,06% pieder "Marguerite Gas", 34,36% - "Augstsprieguma tīklam", bet 2,49% pārējiem akcionāriem. Atbilstoši Enerģētikas likuma prasībām līdz šā gada beigām "Conexus Baltic Grid" jāpārdod, lai tā akcionāri būtu ar ''Latvijas gāzes'' īpašniekiem nesaistītas personas. Šī prasība neatteicas uz finanšu investoru "Marguerite Fund".

"Augstsprieguma tīkls" ir neatkarīgs elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu elektroenerģijas pārvadi. "Augstsprieguma tīkla" kapitāldaļu turētāja ir Finanšu ministrija.

Tags

Augstsprieguma tīkls Baltija Conexus Baltic Grid Enerģētika Finanšu ministrija Gazprom Igaunija Itera Latvija Latvijas gāze Lietuva

Comment Form