Augustā atkal sasniegta vēsturiski augstākā mēneša vidējā elektroenerģijas cena
Foto: LETA

Augustā jau trešo mēnesi pēc kārtas Latvijā tika sasniegta vēsturiski augstākā mēneša vidējā elektroenerģijas cena kopš elektroenerģijas tirgus atvēršanas - 467,75 EUR/MWh, arī pārējās Baltijas valstīs vidējās mēneša cenas sasniegušas vēsturiski augstākos līmeņus - Lietuvā 480,39 EUR/MWh, Igaunijā - 361,35 EUR/MWh, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tādējādi Latvijā cena 2022. gada augustā bija par 53,4% augstāka nekā jūlijā, bet attiecībā pret 2021. gada augustu cena ir par 435% augstāka.

Augustā atjaunojās ražošana lielajās koģenerācijas stacijās (TEC) - tajās saražots 119 022 MWh elektroenerģijas, kas ir 26,3 reizes vairāk nekā jūlijā un 5,7 reizes vairāk nekā pirms gada. Zems ražošanas apjoms TEC bija vērojams kopš marta, bet ievērojami tas mazinājās jūnijā un jūlijā.

Tādējādi kopējais Latvijas elektroenerģijas patēriņš ar vietējo ģenerāciju tika nosegts 45,45% apmērā, bet trūkstošais daudzums - 310 879 MWh elektroenerģijas tika importēts no kaimiņvalstīm.

Augustā visām trīs Baltijas valstīs fiksēta arī vēsturiski augstākā stundas cena - 17. augustā laika posmā no 18.00 līdz 19.00 elektroenerģijas cena sasniedza NordPool biržas noteikto maksimālo stundas cenas atzīmi - 4000 EUR/MWh.

Krasais cenu pieaugums saistāms ar ierobežoto elektroenerģijas piedāvājumu Baltijas tirgū - to ierobežo gan zemā ūdens pieplūde Daugavas HES, gan augstās gāzes cenas elektroenerģijas cenas ražošanai koģenerācijas stacijās, gan arī lēmums pārtraukt elektroenerģijas importu no Krievijas tai noteikto sankciju dēļ.

Lai gan arī Igaunijā tika sasniegta vēsturiski augstākā cena, tur pieaugums nebija tiek liels un tas saistāms ar ierobežotajām iespējām pārvadīt elektroenerģiju uz Latviju abu valstu starpsavienojumu jaudu ierobežojumu dēļ, ko izraisīja gan plānotie remonti, gan augstā gaisa temperatūra.

Ierobežotais ražošanas apjoms veicināja importa pieaugumu uz Baltiju no Eiropas Savienības - kopumā Baltijā importētas 1 177 924 MWh elektroenerģijas, kas ir par 3% vairāk nekā jūlijā.

Augustā Latvijā kopējais saražotās elektroenerģijas apjoms bija 259 058 megavatstundas (MWh), kas ir par 25% vairāk nekā jūlijā un par 59% vairāk nekā pirms gada, savukārt Latvijas elektroenerģijas patēriņš bija 569 938 MWh, kas ir par 4,7% vairāk nekā jūlijā un par 2% mazāk nekā pirms gada augustā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.