Baltijas Biomateriālu ekselences centra izveidei Latvijā novirzīs 15 miljonus eiro
Foto: Publicitātes foto

Valdība šonedēļ atbalstīja 15 miljonu eiro novirzīšanu Baltijas Biomateriālu ekselences centra (BBCE) izveidei Latvijā - tajā zinātnieki pētīs un izstrādās jaunus biomateriālus, ko izmantos kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļu ķirurģijā, ortopēdijā un citās jomās, noskaidroja aģentūra LETA.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) skaidroja, ka pērn šī iecere jau tika apspriesta valdībā. Ministru kabinets izskatīja informatīvo ziņojumu par publiskā līdzfinansējuma nodrošināšanu projekta īstenošanai, ja to apstiprinās" Apvārsnis 2020" projektu konkursā.

Lai pretendētu uz finansējumu šajā konkursā, no nacionāliem līdzekļiem centra infrastruktūras attīstībai ir jānodrošina projekta finansējums vismaz līdzvērtīgā apmērā.

Lai nodrošinātu nacionālo publisko līdzfinansējumu BBCE infrastruktūras attīstībai, valdība lēma centra projekta apstiprināšanas gadījumā ļaut IZM un Ekonomikas ministrijai veikt līdzekļu pārdali no Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu pētniecības (inovāciju un tehnoloģiju pārneses) ieguldījumu programmām kopumā 15 miljonu eiro apmērā.

LETA jau ziņoja, ka 2019.gada septembrī Briselē tika parakstīts līgums par centra izveidi.

Centra izveidē apvienojušies Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), Latvijas Organiskās sintēzes institūts, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), RSU Stomatoloģijas institūts, AO Pētniecības institūts Davosā, Šveicē, un Fridriha Aleksandra Erlangenas - Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā.

BBCE vadošo mītni paredzēts izvietot RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā, un tā tiks veidota uz RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra bāzes. Līdztekus tam notiks Latvijas Organiskās sintēzes institūta un RSU pētniecības infrastruktūras paplašināšana.

Centra izveidē apvienojušies RTU, Latvijas Organiskās sintēzes institūts, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), RSU Stomatoloģijas institūts, AO Pētniecības institūts Davosā, Šveicē, un Fridriha Aleksandra Erlangenas - Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā.

"Projekta laikā paredzēts apvienot partneru spēcīgākās kompetences, izveidojot ekselences centru vispusīgai biomateriālu izpētei, uzsvaru liekot uz kaulaudus reģenerējošiem materiāliem," aģentūrai LETA skaidroja RTU pārstāve Dita Arāja. Viņa sacīja, ka centra radītās zināšanas būs ar augstu tehnoloģiju pārneses potenciālu un sekmēs inovatīvas nozares veidošanos Latvijā.

Iecerēts, ka centrs Latvijā veicinās medicīnas tehnoloģiju un biomateriālu pētniecības nozares attīstību, nodrošinot pilnu produkta attīstības ciklu no laboratorijas līdz klīnikai, pauda Arāja.

Tāpat ieceres autori ir pārliecināti, ka centrs sniegs nozīmīgu ieguldījumu nacionālās pētniecības infrastruktūras attīstībā, piesaistīs izcilus ārvalstu zinātniekus, mācībspēkus un studentus, stiprinās zinātnieku sadarbību ar industriju un piesaistīs ārvalstu investīcijas pētniecībai.

BBCE projekta īstenošana plānota laika posmā no 2020.gada līdz 2026.gadam, norādīja IZM.

Pu

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Izglītības un zinātnes ministrija Rīgas Stradiņa universitāte Rīgas Tehniskā universitāte
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form