Būvēs trešo starpsavienojumu ar Igauniju; ES līdzfinansējums 112 miljoni eiro
Foto: LETA

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprinājusi AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) sagatavoto Latvijas elektroenerģijas sistēmas desmit gadu attīstības plānu, kas paredz laika periodā līdz 2029. gadam attīstībā ieguldīt 413 miljonus eiro. Nākamajā gadā kopējās investīcijas sasniegs 63 miljonus eiro, informē uzņēmums.

Apstiprinātais plāns paredz, ka 2020. gadā plānots ieguldīt nepilnus 42 miljonus eiro Igaunijas – Latvijas trešā starpsavienojuma un Rīgas TEC-2 – Rīgas HES elektropārvades līniju būvniecībā. Starpsavienojuma izbūve ar Igauniju palielinās maksimālās caurlaides spējas par 500/600 MW abos virzienos, kas veicinās efektīvāku elektroenerģijas tirgus darbību Baltijā. Abiem projektiem piesaistīts Eiropas Savienības līdzfinansējums.

Projekta ietvaros plānots izbūvēt 330kV gaisvadu augstsprieguma elektrolīniju ar kopējo garumu Latvijas un Igaunijas teritorijā ap 210km starp 330kV apakšstacijām Kilingi-Nomme Igaunijā un Rīgas TEC-2 Latvijā.

Projekta realizācijai 2018. gada 1. februārī noslēgts līgums ar būvuzņēmēju "EE-LV Interconnection" par 330kV līnijas izbūvi Latvijas teritorijā, kā arī 2018. gada 13. jūnijā ir noslēgts līgums ar būvuzņēmēju "Empower Latvija" par 330kV apakšstacijas Rīgas TEC2 paplašināšanu. 2018. gada februārī ir uzsākta elektropārvades līnijas projektēšana un 2019. gada 11. februārī ir uzsākti elektropārvades līnijas izbūves darbi.

Igaunijas–Latvijas projektu kopai ir piešķirts Eiropas līdzfinansējums 112,3 miljonu eiro apmērā, kas ir 65% no attiecināmām plānotām projekta izmaksām. No tiem 63,38 miljoni eiro piešķirti Latvijai un 48,921 miljoni eiro – Igaunijai. Tāpat projekta finansēšanai plānots novirzīt uzkrātos pārslodzes maksas ieņēmumus 30,57 miljonu eiro apmērā.

Trešā Igaunijas Latvijas starpsavienojuma izbūve un nodošana ekspluatācijā paredzēta līdz 2020. gada beigām.

2020. gadā plānots ieguldīt vairāk nekā 21 miljonu eiro 330kV un 110kV apakšstaciju, sadales punktu un līniju pārbūvē, kā arī autotransformatoru un transformatoru maiņā uz mūsdienīgākiem un dabai draudzīgākiem.

Saskaņā ar Elektroenerģijas tirgus likumu, SPRK nosaka pārvades sistēmas attīstības 10 gadu plānā iekļaujamo informāciju, plāna iesniegšanas kārtību, apstiprina to un uzrauga tā izpildi. Pārvades sistēmas attīstības plāna izvērtēšanu un apstiprināšanu SPRK veic no 2012. gada, katru gadu izvērtējot AST izstrādāto attīstības plānu nākamajam 10 gadu periodam.

Ar Latvijas elektroenerģijas sistēmas desmit gadu attīstības plāna aktuālo redakciju iespējams iepazīties AST mājas lapā.

Source

DELFI Bizness

Tags

Augstsprieguma tīkls Eiropas Savienība Enerģētika SPRK TEC
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form