Ekonomisti: Latvijas apģērbu ražošana 'planē' lejup darbinieku algu dēļ
Foto: LETA

2019. gada februārī, salīdzinot ar 2018. gada februāri, apstrādes rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās palielinājās par 5,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ekonomisti vērtē, ka, neskatoties uz sarežģījumiem ekonomikā Eiropā, ASV, Ķīnā, Latvijas apstrādes rūpniecība ir uzrādījusi atzīstamus rezultātus. Tomēr atsevišķas nozares arvien vairāk izjūt spiedienu uz darbaspēka algām, piemēram, apģērbu ražošana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

2019. gada februārī, salīdzinot ar 2018. gada februāri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 3,2%. To ietekmēja kritums elektroenerģijas un gāzes apgādē par 25,9% (samazinājās elektroenerģijas ražošana hidroelektrostacijās un koģenerācijas stacijās, kā arī gāzes piegāde patērētājiem), savukārt ražošanas apjoma kāpums bija apstrādes rūpniecībā – par 5,7% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 12,4%.

"Vērojamais kāpums apstrādes rūpniecībā ir atzinības un apbrīns vērts, jo tas notiek apstākļos, kad vairumā valstu nozare saskaras ar nopietniem pretvējiem. Piemēram, Eiropas motora – Vācijas apstrādes rūpniecībā aktivitātes kritums un noskaņojums šogad ir vājinājies tempā, kas pēdējo reizi bija vērojams 2012. gada jūlijā. Līdzīgi sarežģījumi vērojami arī ASV, kur šā gada divos mēnešos apjomi ir sarukuši, bet Ķīnā kāpums ir palēninājies," norāda "SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis.

"Latvijas ekonomika ir atkarīga no tā, kas notiek pasaules tirgos, taču ne pilnībā. Šī gada sākums tam ir ļoti laba ilustrācija. Laikā, kad apstrādes rūpniecība ES ir recesijā vai tuvu tam, Latvijā tās ražošanas apjoms gada griezumā februārī audzis par 5,7%. Salīdzinājumā ar janvāri ražošanas apjoms bija par 1,9% lielāks (sezonāli izlīdzinātie dati). Izaugsmes palēnināšanās turpmākajos mēnešos nav gaidāma. Strauji attīstīties turpina metālapstrāde un mašīnbūve – nozares, kuras Eiropā iet cauri pamatīgu satricinājumu posmam," uzskata "Luminor" bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Ņemot vērā, ka kokrūpniecība veido aptuveni ceturto daļu no apstrādes rūpniecības produkcijas apjoma, neapšaubāmi šīs apakšnozares attīstība spēlēs lielu lomu kopējās apstrādes rūpniecības perspektīvās šogad. "Swedbank" ekonomiste Linda Vildava norāda, ka noskaņojuma rādītāji kokrūpniecībā iezīmē divējādu ainu. Noskaņojums šobrīd saglabājas caurmērā labs, proti, gana optimistisks, skatoties ilgākā laika griezumā (pret ilgtermiņa vidējo). Tomēr noskaņojuma tendence pēdējā pusgada laikā bijusi ne pārāk iepriecinoša. To ietekmējušas bažas par lēnāku pieprasījuma kāpumu, kā arī augošie gatavās produkcijas krājumi. Starp ražošanu ierobežojošiem faktoriem gada sākumā diezgan krasi pieaudzis darbaspēka trūkuma, kā arī pieprasījuma nepietiekamības novērtējums.

Šobrīd ir ļoti grūti prognozēt, vai šis vājums globālajā tirdzniecībā un Eiropas rūpniecībā būs pārejošs vai arī tas ir ilgāka lejupvērstā cikla sākums. Ja pašreizējās tendences turpināsies, tam būs negatīva ietekme arī uz Latvijas rūpniecības iespējām šogad. Tādēļ, pēc "Citadele" bankas ekonomista Mārtiņa Āboliņa prognozēm, Latvijas apstrādes rūpniecības pieaugums šogad būs 3% robežās.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Apstrādes rūpniecība Centrālās statistikas pārvalde Dobeles dzirnavnieks Eiropas Savienība NVS
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form