Ekonomisti: tirgotāji turpina pārcelties uz centriem, atstājot ielas bezpersoniskas un vienmuļas
Foto: DELFI

2019. gada februārī, salīdzinot ar 2018. gada februāri, mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 5,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie kalendāri izlīdzinātie dati salīdzināmajās cenās. Ekonomisti vērtē, ka pēc vairāku mēnešu lēnas izaugsmes mazumtirdzniecības apgrozījums februārī atkal uzrādījis spēcīgu pieaugumu.

Pārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms pieauga par 3,4%. Nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms, neieskaitot autodegvielas mazumtirdzniecību, palielinājās par 11,3%, bet autodegvielas – samazinājās par 1,9%.

Finanšu ministrijā vērtē, ka pēc vairāku mēnešu lēnas izaugsmes mazumtirdzniecības apgrozījums februārī atkal uzrādījis spēcīgu pieaugumu, salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi palielinoties par 5,9%. Tas ir straujākais kāpums kopš pagājušā gada maija. Spēcīga izaugsme atsākusies gan tirdzniecībā ar pārtikas precēm, kas iepriekšējā mēnesī bija piedzīvojusi kritumu, gan nepārtikas preču tirdzniecībā, izņemot degvielu.

Mazumtirdzniecību stimulēs arī jauno lielveikalu tirdzniecības jaudu ienākšana tirgū un turpināsies nozares konsolidācija. "Šīs konjunktūras izmaiņas skars daudzu pilsētu ierasto vidi, īpaši Rīgu un tās centru. Tirgotāji turpina pārcelties uz tirdzniecības centriem, kas padara daudzas ielas bezpersoniskas un vienmuļas, piemēram, Čaka ielu. Tas mazina arī konkrēto ielu apkārtnes pievilcību, šarmu, kas attiecīgi atkal vājina iedzīvotāju aktivitāti," norāda "SEB" bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

Savukārt "Swedbank" galvenā ekonomista Latvijā vietas izpildītāja Agnese Buceniece atzīmē, ka tradicionālajai mazumtirdzniecības nozarei ir jārēķinās ar vairākiem ilgtermiņa izaicinājumiem. Pircēju skaits turpinās sarukt, un vidējais pircējs kļūs vecāks. Arī pircēju paradumi turpinās mainīties. Pakāpeniski pieaugs e-komercijas, tai skaitā ārvalstu e-komercijas popularitāte. Tas viss var ietekmēt pārdošanas apjomus un prasīs pielāgošanos.

"Pieaugot darba algām un uzlabojoties situācijai darba tirgū, pieaug arī privātais patēriņš. Paredzams, ka arī turpmākajos mēnešos mazumtirdzniecības rādītāji pieaugs," uzskata Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vecākā eksperte Vita Skuja.

Source

DELFI Bizness

Tags

Akropole Centrālās statistikas pārvalde Eiropas Savienība Mazumtirdzniecības apgrozījums
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form