FKTK: ja saikne ar Lembergu, uzņēmumiem jārēķinās ar banku pastiprinātu interesi
Foto: LETA

Gadījumos, kad bankas konstatēs uzņēmējdarbības saikni ar Aivaru Lembergu, Ventspils attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju vai Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju, uzņēmumiem jārēķinās ar banku pastiprinātu interesi, papildu darījumu izpēti un rīcību, kas var būtiski ietekmēt uzņēmuma darbību, portālu "Delfi" informēja Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK).

Saistībā ar Latvijas finanšu iestāžu rīcību, kas izriet no Latvijas normatīvajiem aktiem un ir veicama, pamatojoties uz ASV Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) sankciju sarakstā iekļautajām Latvijas personām, FKTK Latvijas finanšu iestādēm operatīvi un pastāvīgi nodrošina visu nepieciešamo atbalstu pastiprinātas intensitātes režīmā.

"Neraugoties uz intensīvu mūsu un finanšu iestāžu komunikācijas procesu, FKTK nevar un nedrīkst pieņemt lēmumus finanšu institūciju vietā, bankām šie lēmumi ir jāpieņem pašām. Bankām ir zināms normatīvo aktu ietvars, tiek sniegts FKTK metodiskais atbalsts, līdz ar to atliek izvērtēt situāciju un pieņemt atbilstošus lēmumus, par to informējot savus klientus," akcentē FKTK priekšsēdētāja Santa Purgaile.

Viņa paskaidro, ka sankciju normatīvais regulējums un tā piemērošana bankām nav nekas jauns, taču tas, ka OFAC sankciju sarakstā iekļauta Latvijas persona un institūcijas, rada jaunus apstākļus, un ir gadījumi, kad situācijas izvērtējums un lēmumu pieņemšanas process ir sarežģīts. Ir būtiski nodrošināt banku komunikāciju ar klientiem, skaidrojot banku pieņemto lēmumu tiesiskos aspektus, uzsver Purgaile.

FKTK vērš uzņēmumu īpašnieku uzmanību uz to, ka gadījumos, kad bankas konstatēs uzņēmējdarbības saikni ar Lembergu, Ventspils attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju vai Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju, uzņēmumiem jārēķinās ar banku pastiprinātu interesi, papildu darījumu izpēti un rīcību, kas var būtiski ietekmēt uzņēmuma darbību.

"Vienlaikus aicinu pašiem uzņēmējiem, pārzinot savu uzņēmējdarbības vēsturi un specifiku, preventīvi risināt jautājumus, kas sankciju kontekstā var radīt šķēršļus sadarbībai ar finanšu iestādēm," uzsver Purgaile.

FKTK atgādina, ka pērn 9. decembrī OFAC noteicis sankcijas pret Lembergu, Ventspils Attīstības Aģentūru, Biznesa Attīstības Asociāciju un Latvijas Tranzīta Biznesa Asociāciju.

FKTK "Sankciju riska pārvaldīšanas normatīvie noteikumi" paredz, ka finanšu iestāde nesniedz pakalpojumus klientam, kas ir sankciju subjekts atbilstoši Eiropas Savienības (ES) vai Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) dalībvalsts noteiktajām sankcijām, kā arī neizpilda darījumus, ja tajos iesaistītā puse ir sankciju subjekts atbilstoši ES vai Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) dalībvalsts noteiktajām sankcijām.

Jau ziņots, ka OFAC sankciju pret Lembergu dēļ bloķēti vairāku nozīmīgu tranzīta nozares uzņēmumu banku konti gan Rīgas, gan Ventspils ostās. Tā ceturtdien intervijā "Delfi TV ar Jāni Domburu" atzina satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP). Viņš konkrētus uzņēmums nosaukt atteicās, bet atzina, ka starp tiem esot arī kompānijas, kuras šobrīd nodotas Rūdolfa Meroni pārvaldīšanā.

"Viena situācija bija ar Ventspils brīvostas pārvaldi, kura bija iekļauta sankciju sarakstos un mums izdevās pietiekami ātri dabūt ārā. Un otrs ir šī te uzņēmumu grupa, patiesībā viena grupa, kas ir tiešā šīs personas (Lemberga – red.) kontrolē un otra, kas ir šīs personas arestētā manta, jeb manta, ko pārvalda Meroni grupa. Arī uz to šīs sankcijas ir attiecinātas," teica Linkaits.

Ministrs skaidroja, ka šie uzņēmumi funkcionē, bet to banku konti esot bloķēti. Šādā situācijā šobrīd nonākuši "nozīmīgi spēlētāji" Ventspils ostā un "dažas kompānijas" Rīgas ostā. Linkaits skaidroja, ka šī esot specifiska situācija, jo nav vienota saraksta, uz kurām juridiskajām personām Lemberga ietekmes dēļ attiecināmas sankcijas: "Faktiski tā ir katras bankas izvēle, atbilstoši savai risku vadības stratēģijai, noteikt ar ko sadarboties un ar ko nesadarboties, un kur šīs te sankcionētās personas ietekme ir tieša, kur viņa ir pastarpināta, kur viņa varētu būt caur kaut kādiem trešajiem pārstāvjiem."

Tags

FKTK ASV Eiropas Savienība NATO Tālis Linkaits Ventspils

Comment Form