Foto: Miljonu projekta ietvaros sakopj koku alejas pie valsts autoceļiem
Foto: Renārs Koris/"Latvijas Valsts ceļi"

Elejā pie valsts galvenā autoceļa Rīga–Jelgava–Lietuvas robeža (Meitene) (A8) (69,34.–70,2. km) līdz marta vidum turpinās aizsargājamās koku alejas sakopšana, informē VSIA "Latvijas Valsts ceļi".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Darbi tiek veikti saskaņā ar projektu "Apsaimniekošanas pasākumu veikšana īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos biotopu un sugu aizsardzības stāvokļa uzlabošanai", ko realizē Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) sadarbībā ar VSIA "Latvijas Valsts ceļi", AS "Latvijas valsts meži", vairākām pašvaldībām un privāto zemju īpašniekiem.


Projekta kopējās izmaksas plānotas 3,52 miljonu eiro apmērā, no kurām 85% finansē Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonds. No šī finansējuma aleju sakopšanai ir atvēlēti ap 370 tūkstošiem eiro. Jaunu koku stādīšana ir paredzēta šogad kā noslēdzošais projekta darbs izvēlētajās alejās.

Projekta mērķis ir veicināt ES nozīmes biotopu un sugu dzīvotņu labvēlīga aizsardzības stāvokļa sasniegšanu 40 īpaši aizsargājamās dabas teritorijās (Natura 2000 teritorijās).

Elejas alejā ar vēsturisko divrindu stādījumu dominē parastais ozols un parastā liepa, kopā alejā aug 302 koki. Posmā gar Jelgavas šoseju (A8) aleju veido 80–120 gadus veci ozoli, bet muižas parka daļā aug galvenokārt liepas. Darbu ietvaros arboristi alejas kokiem izzāģē sausos, bojātos un bīstamos zarus un veic koku vainagu pacelšanu virs ceļa profila, lai uzlabotu satiksmes drošību. Darbus veic SIA "Labie koki".

Darbdienās plkst. 08.00–17.00 darbu vietā noteikts platuma ierobežojums 2,5 m, satiksme tiek organizēta ar vadstatņiem un priekšrocības ceļa zīmēm.

Astoņas no 13 projektā iekļautajām aizsargājamajām alejām atrodas pie valsts autoceļiem. Darbi primāri tika veikti alejās, kas atrodas apdzīvotās vietās un pie nozīmīgiem ceļiem vai kur bija jāveic neatliekami darbi ar bīstamiem kokiem, un Elejas aleja ir pēdējā no "Latvijas Valsts ceļu" pārziņā esošajām alejām šajā projektā.

Pagājušajā gadā jau sakoptas:

  • Jaunmoku aleja pie autoceļa Tukums–Jaunmokas (V1443) pie Jaunmokām (7,06.–7,68.km) (V1443);
  • Blankenfeldes muižas aleja pie autoceļa Veczāmeļi–Blankenfelde(Saulītes)–Augstkalne (V1078) (7,65. –9,32.km). Šajā alejā nozāģēto koku vietā jau ir sastādītas 24 jaunas kastaņas;
  • Popes muižas aleja pie pievedceļa Popes estrādei (V1355) (0,00.-1,10.km);
  • Vecmoku kļavu aleja pie autoceļa Tukums–Lazdas (V1442);
  • Kalētu liepu aleja pie autoceļa Bārta–Kalēti–Gramzda (V1218) (10,18.-11,09.km);
  • Lielauces ozolu aleja pie autoceļa Dobele–Īle–Auce (V1128) (29,18.–31,00.km). Arī šajā alejā ir iestādīti 16 jaunu ozolu dižstādi;
  • Raiskuma aleja pie autoceļa Cēsis–Raiskums–Auciems (V287).
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.