Lietuvas premjers: LDz prasība par kompensāciju ir neizprotama un nepamatota
Foto: LETA

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis nosaucis par neizprotamu un nepamatotu VAS "Latvijas dzelzceļš" (LDz) prasību Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmumam "Lietuvos geležinkeliai" samaksāt gandrīz 57 miljonus eiro kā kompensāciju par Mažeiķu-Reņģes dzelzceļa posma nojaukšanu 2008. gadā.

"Tā ir nesaprotama, pilnīgi nepamatota pretenzija, tai nav nekāda tiesiska pamatojuma," viņš otrdien sacījis žurnālistiem.

LDz un SIA "LDz Cargo" aicinājušas "Lietuvos geležinkeliai" atlīdzināt zaudējumus 82,32 miljonu eiro apmērā, kas radušies saistībā ar nojaukto sliežu ceļa posmu Mažeiķi-Latvijas robeža.

Kā informēja LDz pārstāvji, pamatojoties uz Eiropas Komisijas (EK) lēmumu lietā LDz un "LDz Cargo" iesniegušas pretenziju "Lietuvos geležinkeliai" par zaudējumu atlīdzināšanu saistībā ar 2009. gadā Lietuvas dzelzceļa uzņēmuma nojaukto sliežu ceļa posmu Mažeiķi-Latvijas robeža. LDz pretenzijā prasīts atlīdzināt zaudējumus par periodu no 2009. gada līdz 2017. gadam, kas esot 56,92 miljoni eiro.

Aprēķinus par zaudējumu apmēru veikusi auditorkompānija "Ernst&Young Baltic".

Savukārt "LDz Cargo" prasa "Lietuvos geležinkeliai" atlīdzināt negūto peļņu 25,4 miljonu eiro apmērā. To veido negūtie naftas produktu pārvadājumu ieņēmumi no Mažeiķos izvietotās naftas pārstrādes rūpnīcas "Orlen".

LDz koncerna uzņēmumi gaidīs Lietuvas dzelzceļa uzņēmuma atbildi uz iesniegtajām zaudējumu piedziņas pretenzijām, pretējā gadījumā tiks izskatīta iespēja vērsties tiesā.

"Lietuvos geležinkeliai", kas pirmdien paziņoja, ka saņēmis LDz prasību gandrīz 57 miljonu eiro apmērā, vērtē to par nepamatotu.

Lietuvas satiksmes ministrs Roks Masjulis šo prasību nosaucis par politiskām priekšvēlēšanu spēlēm. "Šo Latvijas soli mēs vērtējam kā politisku spēļu izpausmi pirms oktobrī gaidāmajām vēlēšanām. Atliek vienīgi nožēlot, ka Rīga nenogaidīja, kamēr beidzas lieta ar Eiropas Komisiju (EK). Lietuva jau sākusi atjaunot Reņģes posmu, un tiek darīs viss, lai šo veco konfliktu atrisinātu," viņš uzsvēris.

"Lietuvos geležinkeliai" ģenerāldirektors Mants Bartuška savukārt norādījis, ka uzņēmums ir saskaņojis satiksmes atjaunošanas plānu Mažeiķu-Reņģes dzelzceļa posmā un to ievēro, bet atjaunošanu plānots pabeigt līdz nākamā gada beigām. "Aplēsēm par it kā negūto peļņu trūkst pamatojuma, jo uz Latviju vesto kravu apjomi tiklab pirms Reņģes [posma nojaukšanas], kā pēc tās nemainījās," ministrijas paziņojumā citēts viņa teiktais.

19,5 kilometrus garais dzelzceļa posms starp Polijas naftas koncerna "PKN Orlen" meitasuzņēmumam "Orlen Lietuva" piederošo Mažeiķu naftas pārstrādes rūpnīcu Lietuvā un Reņģi Latvijā 2008. gadā negaidīti tika slēgts "Lietuvos geležinkeliai" un "Orlen Lietuva" konflikta dēļ, atsaucoties uz sliežu ceļu slikto stāvokli un steidzamu remontdarbu nepieciešamību, bet vēlāk viens sliežu ceļa posms šajā līnijā tika demontēts. Naftas kompānijai līdz ar to nācās izmantot garāku un dārgāku eksporta maršrutu uz Rīgas ostu.

EK pēc Latvijas un "Orlen Lietuva" pieprasījuma 2013. gadā sāka izmeklēšanu, lai noskaidrotu, vai "Lietuvos geležinkeliai" tādējādi nav ierobežojis konkurenci Lietuvas un Latvijas dzelzceļa pārvadājumu tirgū un pārkāpusi Eiropas Savienības (ES) monopoldarbības uzraudzības noteikumus, kas aizliedz dominējoša stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Pērn 2. oktobrī EK paziņoja, ka noteikusi Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmumam nepilnu 28 miljonu eiro naudassodu par konkurences ierobežošanu dzelzceļa kravu pārvadājumu tirgū.

Lietuvas valdība decembrī nolēma Mažeiķu-Reņģes dzelzceļa posmu atjaunot. Šos darbus plānots paveikt līdz 2019.gada nogalei. Sākotnēji lēsts, ka tie varētu izmaksāt aptuveni 20 miljonus eiro, bet šobrīd saskaņā ar "Lietuvos geležinkeliai" aplēsēm paredzamās izmaksas samazinātas līdz 10 miljoniem.

Augusta sākumā "Lietuvos geležinkeliai" valde apstiprināja attiecīgu investīciju projektu, bet augusta vidū dzelzceļa uzņēmuma ģenerāldirektors Bartuška un Polijas naftas koncerna "Orlen" vadītājs Daniels Obajteks ieklāja simbolisku sliedi atjaunojamajā posmā.

Pagājušajā nedēļā "Lietuvos geležinkeliai" izsludināja konkursu par izjauktā dzelzceļa posma atjaunošanu, norādot, ka uzvarētājam būs arī jāatjauno vai jāsaved kārtībā piecas pārbrauktuves, seši tilti un jāveic virkne citu darbu, kas jāpabeidz 400 dienu laikā, taču neparedzētu apstākļu dēļ šis termiņš var tikt pagarināts.

EK noteikto naudassodu "Lietuvos geležinkeliai" decembrī apstrīdēja ES Tiesā, bet janvārī to samaksāja. Ja tiesas lēmums būs uzņēmumam labvēlīgs, tas varēs visu summu vai daļu no tās atgūt.

Source

LETA

Tags

Eiropas Komisija Eiropas Savienība Latvijas dzelzceļš Lietuva
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form