ZM mudina EK stingrāk uzraudzīt Ukrainas olu ražotājus
Foto: DELFI

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA) ar vēstuli vērsies pie Eiropas Komisijas (EK) Veselības un pārtikas nekaitīguma komisāra, kurā aicina EK īstenot visus nepieciešamos pasākumus, lai nepakļautu patērētājus bīstamās pārtikas infekcijas – salmonelozes draudiem.

Zemkopības ministrija (ZM) jau iepriekš informēja, ka, pamatojoties uz Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) īstenoto kontroļu rezultātiem, uz robežas veicot no Ukrainas ievesto olu un olu produktu kontroli, vairākos gadījumos ir konstatēta bīstamās infekcijas slimības izraisītāja "Salmonella spp." klātbūtne olu produktos.

Ceturtdien zemkopības ministrs Gerhards nosūtīja vēstuli EK. Viņš uzsvēra: "Eiropas Savienībā ir vienots tirgus, tādēļ jābūt vienādiem nosacījumiem visiem olu ražotājiem – arī valstīs ārpus Eiropas Savienības, ar kurām noslēgts tirdzniecības līgums."

Saskaņā ar EK kompetencēm EK eksperti veic kontroles trešajās valstīs, lai pārbaudītu trešo valstu tiesību aktu un sistēmas atbilstību vai līdzvērtību ES prasībām. Kā skaidroja ministrijā, ņemot vērā ES normatīvajos dokumentos noteiktās prasības, EK atkarībā no situācijas nopietnības var īstenot vienu vai vairākus pasākumus, lai ierobežotu vai apturētu attiecīga produkta laišanu tirgū, vai arī veikt citus atbilstīgus pagaidu pasākumus ar mērķi novērst sabiedrības veselības apdraudējumu.

Pamatojoties uz ES un Ukrainas 2014. gadā noslēgto Asociācijas nolīgumu, kas paredz visaptverošas brīvās tirdzniecības telpas izveidošanu, sākot ar 2017. gada oktobri caur Latvijas robežkontroles punktiem strauji pieaudzis pārtikai paredzētu olu un olu produktu imports no Ukrainas.

Jau ziņots, ka PVD plāno lūgt ZM rosināt EK pārskatīt atzīto Ukrainas olu produktu ražotāju atbilstību nekaitīguma prasībām saistībā ar konstatētajiem salmonellas gadījumiem olu baltuma produktos.

No šā gada 1. jūnija līdz 22. jūlijam, īstenojot pastiprinātu Ukrainas izcelsmes olu un olu produktu robežkontroli, PVD ir noņēmis 98 paraugus uz salmonellas pārbaudēm un 82 paraugus uz veterināro zāļu atliekvielām. Kad būs apkopoti trīs mēnešu rezultāti, PVD sniegs informāciju ZM atbildīgajām amatpersonām tālāka lēmuma pieņemšanai un, balstoties uz riska izvērtējumu, EK informēšanai, iepriekš pauda dienestā.

PVD informēja, ka līdz šim visi salmonellas gadījumi ir konstatēti Ukrainas izcelsmes olu produktos. Uz robežas uzrādītajos veterinārajos sertifikātos olu masas produkcijas importētājs Latvijā ir kompānija "Ovostar Europe". Tikmēr Ukrainas izcelsmes galda olās neatbilstības nav konstatētas.

PVD norādīja, ka neatbilstošie laboratorisko pārbaužu testēšanas rezultāti ir konstatēti olu masas produktam "OVOMIX L1011" (šā gada 24. aprīlī), šķidrajai olu baltuma masai "Ovomix L 1011", (šā gada 3. maijā); sausajam olu produktam "OVOMIX P4011H" (šā gada 18. jūlijā). sausajam olu produktam "OVOMIX P4011H" (neatbilstošs rezultāts konstatēts šā gada 22. jūlijā).

Tāpat vēstīts, ka PVD no valdības ir saņēmis papildu finansējumu 58 756 eiro apmērā Ukrainas olu un olu produkcijas pastiprinātas kontroles veikšanai, par ko īsteno uz trim mēnešiem noteikto monitoringa programmu. Laboratoriskos paraugus atlasa visa veida Ukrainas izcelsmes olu produktiem gan uz salmonellu, gan uz veterināro zāļu atliekvielām, kā arī Ukrainas izcelsmes olām.

Ziņots arī, ka Latvijas olu ražotāji vērsās pie PVD un citām atbildīgām institūcijām, aicinot veikt ļoti nopietnas pārbaudes no Ukrainas importētām olām saistībā ar salmonellas konstatēšanu no Ukrainas vestajā olu baltuma masā.

Savukārt Ukrainas un Latvijas investoru grupas "Ovostar Union" uzņēmums "Ovostar Europe", kas nodrošina "Ovostar Union" ražotās produkcijas izplatīšanu ES un Tuvo Austrumu valstīs, vērsies tiesībsargājošās iestādēs saistībā ar Latvijas publiskajā telpā izskanējušo, uzņēmuma ieskatā, nepatieso informāciju par Ukrainā ražotās produkcijas zemāku kvalitāti un atklātiem aicinājumiem patērētājiem neiegādāties šīs valsts produkciju.

Source

DELFI Bizness

Tags

Eiropas Komisija Eiropas Savienība Kaspars Gerhards Zemkopības ministrija Ukraina
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form