Mikrouzņēmumu nodoklis no 5% līdz 15% – opozīcija un 'Vienotība' iesniedz savus priekšlikumus
Foto: F64

Opozīciju pārstāvošās partijas – "No sirds Latvijai", "Saskaņa", Latvijas Reģionu apvienība (LRA) – un partija "Vienotība" iesniegušas Saeimā savus priekšlikumus grozījumiem Mikrouzņēmumu nodokļa likuma otrajam lasījumam, kas varētu būt 20. decembrī.

Kopumā otrajam lasījumam iesniegti 26 priekšlikumi.

Jau vēstīts, ka pēc asām diskusijām Saeima ceturtdien konceptuāli atbalstīja mikrouzņēmumu nodokļa likmi 15% apmērā no apgrozījuma. Tāpat deputātu vairākums konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas paredz atteikties no minimālo sociālās apdrošināšanas iemaksu ieviešanas.

Frakcija "No sirds Latvijai" (NSL) līdz ar Nacionālo apvienību "Visu Latvijai!"—"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Zaļo un zemnieku savienību un "Saskaņu" atbalstīja likuma grozījumus pirmajā lasījumā.

NSL piedāvā uzņēmumiem, kuru apgrozījums ir līdz 7000 eiro gadā, mikrouzņēmuma nodokļa likmi noteikt 12% apmērā. Savukārt, ja uzņēmuma apgrozījums ir no 7000,01 līdz 100 000 eiro, tad likme būtu 15%.

"Saskaņas" priekšlikumi paredz noteikt, ka uzņēmumiem, kuru apgrozījums ir līdz 7000 eiro gadā, mikrouzņēmuma nodokļa likme būtu 9%. Tāpat "Saskaņa" rosina noteikt, ka mikrouzņēmumu nodokļa likme uzņēmumiem ar apgrozījumu no 7000,01 līdz 100 000 eiro par mikrouzņēmuma saimnieciskās darbības pirmo, otro un trešo taksācijas gadu būtu 9%. Sākot ar ceturto taksācijas gadu – 12%.

Savukārt "Latvijas Reģionu apvienība" (LRA), kuras deputāti pirmajā lasījumā balsoja pret likumprojektu, aicina uzņēmumiem, kuru apgrozījums ir līdz 12 000 eiro gadā, mikrouzņēmuma nodokļa likmi noteikt 5% apmērā. Savukārt, ja uzņēmuma apgrozījums ir no 12 000,01 līdz 100 000 eiro, tad mikrouzņēmuma nodokļa likme būtu 15%.

"Vienotība" no balsojuma par likumprojektu atturējās. Frakcijas iesniegtie priekšlikumi paredz noteikt, ka mikrouzņēmumi varētu izvēlēties maksāt mikrouzņēmumu nodokli 15% vai 5% apmērā un veikt par katru darbinieku valsts sociālās apdrošināšanas obligātās sociālās iemaksas. Šos grozījumus frakcija ceturtdien iesniedza Saeimā kā atsevišķu likumprojektu, tomēr Saeimas vairākums lēma to nenodot izskatīšanai komisijā.

Plānots, ka Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija par priekšlikumiem spriedīs pirmdien, 19. decembrī. Savukārt Saeima galīgajā lasījumā par likumprojektu lems otrdien, 20. decembrī.

Ziņots, ka Saeimā ceturtdien konceptuāli atbalstīja grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas paredz, ka no nākama gada mikrouzņēmumu nodokļa likme būs 15% apmērā no apgrozījuma.

Grozījumi tika izstrādāti, lai atceltu šī gada 23. novembrī pieņemtās izmaiņas, kas paredzēja pakāpeniski atteikties no mikrouzņēmumu nodokļa maksāšanas režīma.

Līdz ar to līdz cita mazajiem un vidējiem uzņēmējiem labvēlīgāka nodokļu regulējuma izstrādei spēkā būs līdzšinējais režīms.

Kā portālam "Delfi" norādīja Saeimas Preses dienestā, ņemot vērā radušos situāciju, kad virkne mikrouzņēmumu bija nolēmuši savu darbību pārtraukt, ar grozījumiem paredzēta iespēja šiem uzņēmējiem līdz 2017. gada 31. janvārim atgūt mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu.

Tags

Mikrouzņēmumu nodoklis Saskaņa Vienotība

Comment Form