Latvija un Lietuva saņem ES atbalstu gāzesvadu starpsavienojuma jaudas palielināšanai
Foto: F64

Eiropas Savienība (ES) apstiprinājusi nepilnu 4,9 miljonu eiro finansējuma piešķiršanu Latvijai un Lietuvai abu valstu gāzesvadu starpsavienojuma jaudas palielināšanas projektam.

Apmēram 2,1 miljonu eiro saņems Lietuvas puse, bet 2,75 miljonus eiro – Latvija. ES finansējums veido 50% no katras valsts kopējām projekta izmaksām, pirmdien paziņoja Lietuvas dabasgāzes pārvades sistēmu operators "Amber Grid".

ES Inovāciju un tīklu izpildaģentūra (INEA) lēmumu par Latvijas-Lietuvas gāzesvadu starpsavienojuma jaudas palielināšanas projekta finansēšanu pieņēmusi pagājušajā nedēļā.

Paredzams, ka kopējās investīcijas šai projektā sasniegs 10,2 miljonus eiro.

Lietuvā projekts ietvers Ķemeņu gāzes mērīšanas stacijas jaudas palielināšanu un gāzesvada posma rekonstrukciju Panevēžas kompresoru stacijā. Savukārt Latvijas pusē plānots atjaunot maģistrālo cauruļvadu, lai tā maksimālo darba spiedienu palielinātu no 40 līdz 50 bāriem.

Drīzumā plānots izsludināt iepirkuma konkursus projektēšanas darbiem, savukārt būvdarbu veicēju pieteikumi tiks pieņemti 2021. gada pirmajā pusē. Visu projektu paredzēts pabeigt līdz 2023. gada beigām, paziņoja "Amber Grid".

Jau vēstīts, ka Latvijas un Lietuvas dabasgāzes pārvades sistēmu operatori "Conexus Baltic Grid" un "Amber Grid" jūnijā lūdza ES finansiālu atbalstu Latvijas-Lietuvas gāzesvadu starpsavienojuma jaudas palielināšanas projektam.

Maija nogalē abu valstu regulatori apstiprināja ieguldījumu izmaksu sadali kopīgu interešu projekta realizēšanai. "Amber Grid" segs projekta izmaksas Lietuvas teritorijā 4,7 miljonu eiro apmērā, savukārt "Conexus" – Latvijas teritorijā 5,512 miljonu eiro apmērā.

Kā norādījis "Amber Grid" ģenerāldirektors Sauļus Bilis, palielinot pārvades jaudas starp Lietuvu un Latviju, tirgū tiks nodrošinātas labākas iespējas izmantot Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes termināli, Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un no 2022. gada – arī Lietuvas un Polijas gāzesvadu starpsavienojumu (GIPL).

"Integrējot Baltijas valstu gāzes tirgus kopīgajā ES gāzes tirgū, šis starpsavienojums kļūs par svarīgu daļu no maršruta, kas savieno Eiropas un Baltijas reģionu tirgus," viņš uzsvēris.

Source

LETA

Tags

Conexus Baltic Grid Eiropas Savienība Enerģētika Lietuva
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form