Tehnoloģijas attīstās neticami straujā ātrumā un ne tikai padara mūsu dzīvi vieglāku, bet arī slēpj daudz nezināmā. Tās ne vien atrisina, bet arī rada jaunas problēmas mūsu ikdienā. Lai atrastu īsto līdzsvaru starp tehnoloģiju radītajām iespējām un draudiem, ir nepieciešamas arvien jaunas zināšanas un prasmes, drosmīgi lēmumi un radoši risinājumi. Par to "Lampas" diskusijā "Tehnoloģiju ķīlnieki vol.2" piektdien sprieda eksperti.

Vai tu esi tehnoloģiju pavēlnieks vai ķīlnieks? Kur ir robeža starp ieguvumu un zaudējumu? Atbildes diskusijā meklēja Radio NABA raidījumu vadītājs, digitālo tehnoloģiju eksperts, LDDK izglītības eksperts Rihards Blese un Radio NABA raidījumu vadītājs Kaspars Eglītis. Diskusiju rīkoja Latvijas Universitāte sadarbībā ar radio NABA, tajā piedalījās "Delfi plus" redaktors un Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes loceklis Filips Lastovskis un fiziķis, Latvijas Universitātes profesors Mārcis Auziņš.

Kā vēlāk LU pārstāvji aprakstīja pasākuma atskatā, sarunas dalībnieki apskatīja dažādus jautājumus par tehnoloģiju attīstību pēdējā laikā, īpaši Covid 19 izplatības laikā, kas krasi mainījis cilvēku tehnoloģiju lietošanas paradumus. Eksperti arī dalījās ar savu pieredzi tehnoloģiju lietošanā.

Lastovskis stāstīja, ka žurnālistu darba apjoms vīrusa izplatības laikā ir palielinājies divkārši. "Komercmediju nozīme pēdējā laikā ir pilnībā mainījusies. Auditorijas pieaugums, kas patērē medijus, vīrusa izplatības laikā ir ļoti liels. Tāpēc valstij šādos apstākļos, lai pārvarētu krīzi ir jāatbalsta ne tikai sabiedriskie mediji, bet arī komercmediji," akcentēja Lastovskis.

Savukārt Auziņš dalījās savā pieredzē attālināti pasniedzot lekcijas. Ekrānā viņš atļaujoties runāt mazliet tiešāk un arī sagaida tiešākas atbildes. Visvairāk digitālajās lekcijās viņam esot pietrūcis iespējas rakstīt uz tāfeles, taču atradis risinājumu digitālo balto tāfeli. Auziņš sevi vairāk dēvē par tehnoloģiju pavēlnieku: "Iepirkšanās internetā man vienmēr ir bijusi dzīves daļa. "Amazon.com" esmu iegādājies 90% savu grāmatu. Pasūtījumi internetā Covid laikā ir ļoti spēcīgi pieauguši."

Diskusijas izskaņā viņi centās noteikt, vai eksperti pieder pie tehnoloģiju ķīlniekiem vai tehnoloģiju pavēlniekiem. Lielākoties, viņi atzina, ka sevi uzskata par tehnoloģiju pavēlniekiem, jo tehnoloģijas ikdienā spēlē ļoti lielu lomu un ikdienas dzīve bez tām nav iedomājama.

Jau ziņots, ka šogad sarunu festivāls "Lampa" notiek no 2. līdz 5. septembrim, lielāko daļu programmas piedāvājot tiešsaistē. Festivāla diskusiju un sarunu tiešraides varēs skatīties 80 kopāskatīšanās vietās visā Latvijā. "Lampas" vairāk nekā 240 pasākumos tiks izskatītas sabiedrībai nozīmīgas tēmas, piemēram, tiesiskums, veselības aprūpe, mediju nākotnē un citas, kuras aktualizējuši sabiedriski atbildīgi indivīdi, nevalstiskās organizācijas, uzņēmumi, pašvaldību un valsts iestādes. Detalizētāka informācija par katra pasākuma apmeklēšanas iespējām, kā arī pilna norišu programma pieejama "Lampa" mājaslapā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!