Foto: DELFI
Visos "Nord Pool" tirdzniecības apgabalos elektroenerģijas cenas samazinājušās. Visās Baltijas valstīs elektroenerģijas cena vienoti samazinājās par vidēji 21% līdz 30,82 EUR/MWh. Baltijā ikstundu cenu amplitūda novembrī svārstījās no 0,10 EUR/MWh līdz 121,03 EUR/MWh.

Visos "Nord Pool" tirdzniecības apgabalos mēneša vidējā elektroenerģijas cena janvārī samazinājās vidēji par 30%. Sistēmas vidējā cena, salīdzinot ar decembri, samazinājusies par 35% līdz 24,10 EUR/MWh. Ziemeļvalstīs vidējā "spot" cena bija 24,66 EUR/MW, tādēļ līdz 6 EUR/MWh pieauga cenu starpība starp Ziemeļvalstīm un Baltiju.

Janvārī galvenais faktors, kas ietekmēja elektroenerģijas cenas, bija laikapstākļi. Šī gada janvāris ir bijis siltākais janvāris Eiropā novērojumu vēsturē (1981.-2010.) – gaisa temperatūra bija par 3,1oC augstāka par normu. Savukārt Norvēģijā un Krievijā temperatūra pat bija par 6,0 oC augstāka par normu. 1

Tajā pašā laikā nokrišņu apjomi ietekmēja ūdens rezervuāru aizpildījumu Ziemeļvalstīs, un hidroelektrostaciju izstrāde palielinājās ne tikai Ziemeļvalstīs, bet arī Latvijā. Kā viens no svarīgiem faktoriem, kas ietekmēja elektroenerģijas cenu, jāmin arī labvēlīgi apstākļi vēja staciju izstrādei – salīdzinot ar decembri, janvārī ražošana palielinājusies par 36%. Augsta vēja staciju izstrāde dienas stundās ar zemu pieprasījumu un siltākiem laikapstākļiem izraisīja ikstundu cenu samazinājumu.

Elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas "Nord Pool" biržā

Avots: "Nord Pool"

Elektroenerģijas nākotnes kontraktu cenas krīt

Janvārī elektroenerģijas nākotnes cenu kritumu ietekmēja ziemai netipiski siltas laikapstākļu prognozes un liels nokrišņu apjoms. Šie apstākļi veicināja hidroloģiskās situācijas uzlabošanos Ziemeļvalstīs, kur hidrobilance vidēji janvārī pieauga par 9,5 TWh, salīdzinot ar decembri, un ūdens rezervuāru aizpildījuma līmenis mēneša beigās bija ap 60% (norma 57,8%).

Janvārī elektroenerģijas sistēmas nākotnes kontraktu (Nordic Futures) cenas februāra kontraktam samazinājās par 36% līdz 29,96 EUR/MWh, kontrakta slēgšanas cena bija 18,05 EUR/MWh. Sistēmas 2020. gada 2. ceturkšņa kontrakta vidējā cena samazinājās par 31% līdz 22,95 EUR/MWh, kontrakta slēgšanas cena – 16,90 EUR/MWh. 2021. gada sistēmas "futures" vidējā cena janvārī samazinājās par 11% līdz 30,65 EUR/MWh, un kontrakts noslēdzās ar cenu 26,60 EUR/MWh.

Latvijas elektroenerģijas "futures" vidējā cena februāra kontraktam samazinājās par 24% līdz 38,86 EUR/MWh, kontrakta slēgšanas cena – 34,55 EUR/MWh. 2021. gada Latvijas "futures" cena janvārī samazinājās par 7% līdz 41,28 EUR/MWh.

Lietuvā un Igaunijā gandrīz vienādi izstrādes apjomi

Janvārī Baltijas valstīs elektroenerģijas patēriņš pieauga par 1% līdz 2 533 GWh. Latvijā elektroenerģijas patēriņš pieauga par 2% līdz 655 GWh. Lietuvā patēriņš tāpat palielinājās par 2% līdz 1 105 GWh, un Igaunijā elektroenerģijas patēriņš bija par 1% augstāks – 773 GWh.

Kopējā izstrāde decembrī Baltijas valstīs pieauga par 5% līdz 1 392 GWh. Tikai Igaunijā janvārī elektroenerģijas izstrāde samazinājās par 10% līdz 348 GWh. Latvijā saražotās elektroenerģijas apjoms palielinājās par 13% līdz 623 GWh. Lietuvā izstrādes apjomi pieauga par 10% līdz 385 GWh.

Janvārī ģenerācija Baltijā nosedza 55% no kopējā elektroenerģijas patēriņa apjoma, Latvijā izstrādes attiecība pret patēriņu bija 95%, Igaunijā 50%, un Lietuvā 35%.

Pietece Daugavā ir gandrīz divas reizes augstāka par vidējo līmeni

Janvārī pietece Daugavā pieauga līdz 893 m3/s un bija gandrīz divas reizes augstāka par 30 gadu vidējo pieteces līmeni. Salīdzinot ar decembra pieteces datiem, janvārī tā pieauga par 285 m3/s jeb par 47%.

Ūdens pietece Daugavā, vidēji mēnesī m3/s

Avots: LVĢMC

Janvārī Daugavā novērota augstāka pietece, tādēļ "Latvenergo" hidroelektrostacijās izstrāde bija lielāka. Salīdzinot ar decembri, tā pieauga par 64% līdz 385 GWh. Savukārt siltāku laikapstākļu un augstākas hidroelektrostaciju izstrādes dēļ "Latvenergo" TEC izstrāde samazinājās par 30% līdz 107 GWh.

Visas izejvielu cenas samazinās

"Brent Crude Futures" jēlnaftas nākotnes kontrakta vidējā cena janvārī samazinājās par 1% līdz 63,77 USD/bbl, kontrakta slēgšanas cena noslīdēja līdz 58,16 USD/bbl.

Notikumi Tuvajos Austrumos bija galvenie naftas cenu svārstību faktori. Saspīlējums starp Irānu un ASV eskalējās pēc tam, kad pēc ASV rīkojuma Bagdādē tika nogalināts viens no politiski ietekmīgākajiem cilvēkiem Irānā – ģenerālis Kasems Soleimani. Šī notikuma dēļ naftas cenas tirgū pakāpās līdz 70 USD/bbl, cenai sasniedzot augstāko līmeni kopš septembra vidus. Mēneša vidū militārie nemieri Lībijā radīja traucējumus naftas ieguvei un eksportam, un naftas tirgus reaģēja ar cenu pieaugumu. Mēneša beigās Ķīnā korona vīrusa karantīnas ietekmē samazinājās naftas produktu patēriņš. Tajā pašā laikā ASV pieauga jēlnaftas ieguves, un krājumu apjomi kompensēja iztrūkumu tirgū. Savukārt, samazinoties naftas pieprasījumam, OPEC valstis plāno vēl lielākus naftas ieguves samazinājumus.

Ogļu nākotnes kontraktu (API2 Coal Futures Front month) vidējā cena janvārī samazinājās par 7% līdz 51,49 USD/t, kontrakta slēgšanas cena nokritās līdz 48,10 USD/t.

Eiropas valstīs janvārī elektroenerģijas izstrāde ogļu stacijās samazinājās par 35% jeb par 15 TWh mazāk nekā decembrī. Eiropā ogļu pieprasījumu ietekmēja ne vien siltāki laikapstākļi, bet arī zemas dabasgāzes cenas. Jau iepriekšējā gadā dabasgāzes cenām samazinoties, ražot elektroenerģiju ogļu stacijās kļuva neizdevīgāk, un šī tendence turpinās novērojama arī šogad.

Tajā pašā laikā Eiropas izvirzītie klimata mērķi paredz ogļu staciju pakāpenisku slēgšanu vai aizvietošanu ar dabasgāzes stacijām, tādējādi nākotnē Eiropā elektroenerģijas ražošanas loma ogļu stacijās samazināsies.

Siltāki laikapstākļi bija radīja pieprasījuma samazinājumu arī Āzijā, tāpat industriālo aktivitāti ietekmēja Austrumu jaunā gada brīvdienas un koronavīrusa karantīna reģionā.

Decembrī (Gaspool Gas Futures) februāra kontrakta vidējā cena samazinājās par 23% līdz 11,59 EUR/MWh, un kontrakta slēgšanas cena bija 10,25 EUR/MWh.

Eiropā arī janvārī dabasgāzes cenas krasi samazinājās, kā cenu samazinājuma faktorus var minēt siltos laikapstākļus, kas ietekmē pieprasījuma izmaiņas, un augstu dabasgāzes krātuvju aizpildījuma līmeni, kas mēneša beigās bija 72,1%, tas ir par 20 procentpunktiem augstāk nekā gadu iepriekš. Turpretī pārpalikumu tirgū joprojām uztur augsts sašķidrinātās dabasgāzes (SDG) imports.

Eiropas emisiju kvotu (EUA Futures) EUA Dec. 20 cena janvārī samazinājās par 4% līdz 24,50 EUR/t, un kontrakts noslēdzās ar 23,46 EUR/t.

Janvārī emisijas kvotu cenu ietekmēja vairāku faktoru mijiedarbība – zemas dabasgāzes cenas, siltāki laikapstākļi un tas, ka sagaidāms lielāks kvotu piedāvājums tirgū šajā gadā. Tajā pašā laikā Lielbritānija atsāks savu dalību kvotu tirdzniecību no 4 marta, kad tirgū tiks piedāvāti neizsolītie apjomi par 2019. gadu, jo "Brexit" neskaidrību dēļ pagājušajā gadā Lielbritānija nepiedalījās kvotu izsoļu tirdzniecībā.

1 https://climate.copernicus.eu/surface-air-temperature-january-2020

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!