Kā atjaunot vecāku autoritāti pusaudža acīs
Foto: Shutterstock

Vecāki bieži sūdzas, ka viņi vairs nespēj ietekmēt bērnu, kad viņš sasniedzis pusaudža vecumu. Bērni nereti pamet novārtā mācības, sapinas ar apšaubāmām kompānijām, rupji reaģē uz mazāko aizrādījumu. Kā aizsniegties līdz viņiem? Kā viņus pārliecināt, ka ir jāievēro ģimenes noteikumi, principi un vērtības?

Lai atjaunotu vecāku autoritāti, ir jāseko atgriezeniskās saites noteikumiem, portālā "Psychologies" norāda psiholoģe Marina Melija.

Atjaunot sagrauto kontaktu


Ja sakaru kanāls ir iznīcināts, vadi aprauti un strāva neplūst, visi mūsu centieni tiek tērēti veltīgi. Kā to visu atjaunot?

1. Pievērst uzmanību

Lai cik dīvaini tas neizklausītos, ir jāpievērš sev pusaudža uzmanība, turklāt pozitīvi un draudzīgi. Ir svarīgi viņā izsaukt smaidu, labestīgu, siltu skatienu, normālu atbildes reakciju uz mūsu teikto. Protams, aizvainota sejas izteiksme un pretenzijas te nelīdzēs.

Atcerēsimies, kā mēs uz bērnu skatījāmies, kad viņš bija mazs, kā par viņu priecājāmies. Ir jāatgriežas šajā piemirstajā stāvoklī un jāļauj pusaudzim sajust, cik esam laimīgi, ka viņš mums ir, mudina speciāliste. Ir svarīgi parādīt, ka mēs viņu pieņemam tādu, kāds viņš ir, nevērtējot un nekritizējot. Lai cik neatkarīgi viņš neuzvestos, viņam ir jāzina, ka viņu mīl, ciena, ka pēc viņa skumst. Ja mēs par to spēsim pārliecināt bērnu, viņš lēnītēm, klusiņām sāks "atkust".

2. Radīt rituālus

Kad bērns bija mazs, mēs viņu izvaicājām, kā pagāja diena, lasījām viņam pasakas, skūpstījām pirms miedziņa... Bet kas ir tagad? Mēs esam pārstājuši regulāri sasveicināties no rītiem, novēlēt viens otram arlabunakti, sapulcēties brīvdienās pie pusdienu galda... Citiem vārdiem sakot, mēs esam piemirsuši par rituāliem.

Parastā frāze "Labrīt!" – lai arī visai formāla, tomēr tas ir sākumpunkts, ar ko var sākt sarunu. Cits labs rituāls – pusdienas vai vakariņas svētdienās. Lai kā neveidotos pusaudža un vecāku attiecības, noteiktā dienā visi sapulcējas kopā. Tas savā ziņā ir "glābšanas riņķis", aiz kura aizķerties un "izvilkt", kā varētu šķist, bezcerīgi situāciju.

Atjaunot fizisko kontaktu


Sasniedzot pusaudža vecumu, daži bērni kļūst sabozušies, pieprasa, lai viņus burtiskā nozīmē neaiztiek, paziņo, ka viņiem "nav vajadzīgs šis teļa maigums". Vajadzība pēc fiziska kontakta katram no mums ir dažāda, bet bieži bērns izvairās no tā, pēc kā visvairāk ilgojas. Starp citu – pieskārieni ir labs veids, kā noņemt sasprindzinājumu un uzlabot kopīgo atmosfēru. Pieskarties rokai, noglaust matus, jokojot pagrūstīties – tas viss ļauj izrādīt mūsu mīlestību pret bērnu, uzskata psiholoģe.

  • Šeit atradīsi 10 citus padomus, kā stiprināt vecāku autoritāti.


Source

Cālis.lv

Tags

Bērna audzināšana Bērni Pusaudzis Sākumskola Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form