Tēva instinkts – vai tam ir kāda līdzība ar mātes instinktu
Foto: Shutterstock

Teju ikviens kaut reizi dzīvē būs dzirdējis apzīmējumu "mātes instinkts", bet – vai pastāv arī tēva instinkts? Par nebūt ne vienkāršo ceļu, kā no mīļotā cilvēka vīrietis pāriet citā dimensijā jeb kļūst par tēvu, par jaunā tēva lomu ģimenē, kad tajā ienāk mazulis, šajā rakstā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jautājumu par šo tematu ir daudz, bet, pirms izvirzīt vīriešiem kādas pretenzijas, ir vērts tikt skaidrībā par galvenajām lietām. Par to visu portālam "Parents" stāsta psihologs Anatolijs Dobins.

Zināms, ka pastāv mātes instinkts, bet – vai ir arī tēva instinkts?

Ar mammām viss ir skaidrs, iedzimtais mātes instinkts pastāv, tas ir, un tā ir norma, bet tā trūkums, visticamāk, ir kādas psiholoģiskas problēmas sekas. Bet iedzimts tēva instinkts ir absurds. Piekritīsiet taču, ka tēvs pilnīgi mierīgi var būt tēvs daudziem bērniem un par to pat nenojaust. Vai arī aizmirst par to eksistenci. Ko, protams, nevar sacīt par māti. Bērna un mātes saikne ir tik cieša un stipra kopš paša sākuma. Ir pietiekami pateikt, ka šīs divas būtnes tik ilgu laiku bijušas kā viena. Nekā tamlīdzīga starp tēvu un bērnu nenotiek, tādēļ nav nekā pārsteidzoša, ka daudzi tēvi sākumā jūt pat tādu kā atsvešināšanos pret jauno ģimenes locekli.

Daudzi vienkārši nesaprot, kas tā ir par būtni un ko ar to iesākt. Turklāt jaundzimušais nesarunājas, nekādi nesadarbojas ar tēvu. Jā, un pat īpaši neko no viņa negaida! Mammai taču ar bērnu ir pilnīgi citādāka psiholoģiskā saikne, nekā tēvam ar bērnu. Tā ir daudz mazāk orientēta uz vārdiem, bet vairāk uz sajūtām, uz fizisko kontaktu. Dažreiz tēvs pat baidās jaundzimušo paņemt rokās: "Es viņam nodarīšu pāri! Bet ko ar viņu darīt?! Kā pareizi turēt? Viņš kliedz!" Un šajā visā vīrietis izjūt bezspēcību, apzinoties, ka mazulim, lai viņš nomierinātos, lai tiktu pabarots, pirmkārt, fizioloģiski nepieciešama māte, un tikai viņa var apmierināt šīs viņa prasības un vajadzības.

Jūtas, kas rodas vairumam tēvu šajā sākumposmā – pēc mazuļa ienākšanas ģimenē – var raksturot šādi: no prieka par mazuļa piedzimšanu līdz sarūgtinājumam un savu funkciju nesaprašanai. Īpaši spilgti, protams, tas vērojams pēc pirmdzimtā nākšanas pasaulē.

Tags

Mātes instinkts Tēvs Jaundzimušais (0-1 mēnesis) Zīdaiņa aprūpe Zīdainis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form