Foto: AFP/Scanpix/LETA

Lai veicinātu Latvijas zinātnisko institūciju un uzņēmēju sadarbību ar Eiropas Kodolpētījumu centru (CERN), iesaistoties zinātniskajos pētījumos, eksperimentos un projektos, izveidota starpdisciplināra nacionālā CERN darba grupa. Par CERN asociēto dalībvalsti Latvija plāno kļūt 2021. gadā. Darba grupas izveide ir apliecinājums iesaistīto pušu interesei pievienoties CERN un vienotai izpratnei par ieguvumiem, ko dalībvalsts statuss dos Latvijas zinātnes un tautsaimniecības attīstībai.

"Šī ir iespēja fundamentālajai un lietojamajai zinātnei veikt izrāvienu, zinātniekiem, uzņēmumiem un sabiedrībai piekļūt zināšanām un infrastruktūrai, ko Latvijai saviem spēkiem būtu izaicinoši izveidot. Tāpat uzņēmumiem būtu iespēja iesaistīties pasūtījumos, nodrošinot preces un pakalpojumus, piemēram, paātrinātāju komponenšu izstrādi un izgatavošanu, ar liela apjoma datu apstrādi saistītus IT risinājumus," pauž Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors un CERN zinātniskais līdzstrādnieks profesors Toms Torims.

Darba grupā iesaistīta RTU, Latvijas Universitāte (LU), Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas ražotāji, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un nozaru asociācijas, lai sekmētu tehnoloģiju pārnesi un zinātnieku un uzņēmēju savstarpējo uzticību. Darba grupas darbu koordinē nacionālais CERN kontaktpunkts, kura funkciju pilda RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs.

"Sadarbība starp zinātni, uzņēmējiem un valsti rada vidi, kur cilvēki var dzīvot labklājīgi, radot inovācijas, esot produktīvi un veicinot ekonomiku," uzsver LTRK prezidents Aigars Rostovskis piebilstot, ka šobrīd Latvijas uzņēmumiem ir liegta dalība CERN iepirkumos: "Šis ir augsti attīstītu produktu un pakalpojumu "klubiņš", kurā arī Latvijai ir ko piedāvāt, tāpēc jau tagad nevaram sagaidīt, kad kļūsim par pilntiesīgu CERN biedru."

Latvijas virzību uz CERN atbalsta Izglītības un zinātnes (IZM), Ekonomikas un Ārlietu ministrija (ĀM).

"Dalība starptautiskajās organizācijās veicina Latvijas zinātnisko ekselenci un Latvijas zinātnieku atpazīstamību. Tā vairo arī Latvijas skolēnu interesi par STEM jomām," uzsver IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovācijas departamenta direktors Dmitrijs Stepanovs.

"CERN Latvijas darba grupas izveide rada vilkmi jaunajiem zinātniekiem attīstīt zinātnisko ekselenci Latvijā. Ārlietu ministrija augstu novērtē arī sadarbību Baltijas līmenī," atzīst ĀM Drošības politikas un starptautisko organizāciju direkcijas vadītājs-vēstnieks Kaspars Ozoliņš.

Līdztekus Latvijas grupai darbojas arī CERN Baltijas darba grupa, kurā apvienojušās Latvijas, Igaunijas un Lietuvas zinātniskās institūcijas, lai koordinētu sadarbību ar CERN un stiprinātu augstas enerģijas daļiņu fizikas kopienu Baltijā.

CERN ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs. Tajā izgudrots internets, ar Lielā hadronu paātrinātāja palīdzību pierādītā Higsa bozona eksistence. Latvijas valdība ir apstiprinājusi Latvijas vēlmi iestāties CERN asociētās dalībvalsts statusā. Pieteikumu CERN asociētās valsts statusa iegūšanai plānots sagatavot un iesniegt CERN Padomē tuvākajos mēnešos.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!