Foto: Shutterstock

Gulēšana vienā telpā ar suni, izrādās, pasliktina miegu, liecina jaunākie pētījumi. Uz kaķiem gan tas neattiecas.

Gulēšana vienā telpā ar suni var negatīvi atsaukties uz miega kvalitāti, liecina ASV veikts pētījums, kurā piedalījās vairāk nekā 1500 respondentu, atklājot savus miega ieradumus. Pētījuma rezultāti martā publicēti zinātniskajā žurnālā "Nature Scientific Reports".

Pētījuma dalībnieki aizpildīja anketas, novērtējot miega parametrus – miega kvalitāti, miega efektivitāti, vai un cik bieži cieš no bezmiega un citus. "Mēs izvērtējām, kā gulēšana kopā ar mājdzīvniekiem ir saistīta ar miega īpašībām un vai gulēšana kopā ar mājdzīvniekiem mazina stresu un ietekmē miegu," teikts pētījumā.

Apmēram puse aptaujāto vismaz daļu nakts gulēja vienā telpā ar savu mājdzīvnieku – suni vai kaķi. Pētnieki salīdzināja aptaujas datus, un izrādās – tiem cilvēkiem, kas gulēja kopā ar saviem mīluļiem, bija sliktāka miega kvalitāte un biežāk parādījās bezmiega simptomi. Turklāt izrādījās, ka negatīvs efekts uz saimnieka miega bija suņiem, īpaši izteikti, ja to bija vairāki. Turpretī kaķi nevienā gadījumā nepasliktināja miega kvalitāti.

Interesanti, ka absolūti lielākā daļa aptaujāto – 93% – uzskatīja, ka viņu mājdzīvniekiem ir pozitīva vai neitrāla ietekme uz miegu. Zinātnieki gan norāda, ka ir nepieciešami tālāki pētījumi, taču atklātais ļauj secināt, ka cilvēkiem bieži ir nepareizs uzskats par to, kā viņu miegu ietekmē blakus guļošs mājdzīvnieks.

Lielākā daļa mājdzīvnieku īpašnieku norāda, ka mīlulim kopumā ir pozitīvs efekts uz saimnieka garīgo veselību. Dzīvnieki var palīdzēt uzturēt fiziskās aktivitātes, ievērot ikdienas rutīnu, nemaz nerunājot par beznosacījuma draudzību un mīlestību! Tomēr pētījums parāda, ka atrašanās teju vai nepārtrauktā kontaktā, īpaši naktsmiera laikā, cilvēku var ietekmēt negatīvi. Pat ja kopumā mājdzīvniekam ir labvēlīgs iespaids uz cilvēka garīgo veselību, to zināmā mērā var mazināt negatīvā ietekme uz saimnieka miegu.

Saimnieki bieži vien atsaucas uz to, ka blakus guļošais mājdzīvnieks sniedz viņiem komforta sajūtu, taču nedrīkst ignorēt to, ka suns naktī var būt trokšņu avots, piemēram, krācot, vai arī viņa kustības var uzmodināt no miega un traucēt iemigt no jauna.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!