Ja vien tas būtu iespējams, mēs gribētu ar saviem kaķiem un suņiem pavadīt kopā visu mūžu. Pētījumi liecina, ka mīļdzīvnieka zaudējumu reizēm pārdzīvot ir pat grūtāk nekā tuva cilvēka aiziešanu. Diemžēl četrkājaino draugu dzīvildze ne tuvu nav pielīdzināma mūsu, cilvēku, mūža garumam. Taču dažas šķirnes ir labāka izvēle par citām, ja gribam pavadīt kopā pēc iespējas vairāk gadu. Un ir arī tādas, ko labāk neizvēlēties, ja neesat gatavi atvadīties no mīluļa jau pēc nepilniem 10 gadiem.

Plašā pētījumā, kas īstenots Apvienotajā Karalistē, zinātnieki apkopojuši datus par daudziem tūkstošiem kaķu, kuru informācija iekļauta "VetCompass" programmā. Pētījumā aplūkotajā periodā (no 2019. gada 1. janvāra līdz 2021. gada 31. martam) 7936 no šiem kaķiem arī miruši. Ņemot vērā tādus faktorus kā kaķa dzimums, vispārējais veselības stāvoklis, aptaukošanās un tas, vai kaķis ir sterilizēts, kā arī ņemot vērā kaķu šķirni, pētnieki noteica šķirnes ar visilgāko dzīvildzi un tās, kuru īpatņi vidēji mirst ātrāk.

Visilgāk dzīvoja Birmas un Burmas kaķi – vidējais mūža ilgums šīm šķirnēm ir 14,4 gadi. Uz pārējā fona ļoti labi izskatās arī tie kaķi, kuri, visticamāk, ir visizplatītākā šķirne jeb drīzāk nešķirne – jaukteņi. "Parastie" minči vidēji dzīvo 11,9 gadus. Daudz neatpaliek siāmieši, kam paredzamais mūža ilgums vidēji ir 11,7 gadi. Labas izredzes pārsniegt 10 gadu slieksni ir arī persiešiem (10,9) un regdolliem (10,3). Augumā milzīgie Norvēģijas meža kaķi vidēji dzīvo apaļus 10 gadus, un vēl lielākie meinkūni ir turpat blakus – tie dzīvo 9,7 gadus.

Kura tad ir tā šķirne, ko nevajadzētu izvēlēties, ja ceri ar savu kaķi pavadīt kopā vismaz 10 gadus? Izrādās, ka tie ir sfinksi. Pēc šiem datiem Apvienotajā Karalistē dzīvojošie sfinksi ar saviem saimniekiem kopā bija vien vidēji 6,7 gadus. Tas saistāms ar vairākām šai šķirnei raksturīgajām slimībām un veselības riskiem.

Vēl viena lieta, ko likt aiz auss – kaķenes dzīvo ilgāk nekā runči (vidēji 12,5 gadi pret 11,2 gadiem). Tāpat arī jaukteņiem ir daudz lielāka varbūtība (88%) nodzīvot līdz lielam vecumam nekā šķirnes kaķiem.

Šāda variācija ir milzīga, norāda darba līdzautors, Karaliskās Veterinārās koledžas doktors Dens O’Nīls. Jāatgādina – neskatoties uz ļoti atšķirīgo izskatu, izmēru, rakstura iezīmēm šķirņu starpā, runa aizvien ir par vienas sugas dzīvniekiem, proti, par Felis catus. Pētnieku ieskatā šī informācija var būt ļoti būtiska, cilvēkiem pieņemot lēmumu par savu nākamo mājas kaķi. "Ja prioritāte ir pēc iespējas ilgāku laiku pavadīt kopā ar savu kaķi, tad mums ir pierādījumos balstīts ieteikums – izvēlieties jaukteni un kaķeni," rezumē O’Nīls.

Viss pētījums lasāms izdevumā "Journal of Feline Medicine and Surgery".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!