Kad inženieris Guntis Pikurs gandrīz pirms gada ieradās Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), viņam tika dots uzdevums izstrādāt automatizētu risinājumu vairākas tonnas smagajām durvīm, aiz kurām glabāt pašu radioaktīvāko CMS (Compact Muon Solenoid) detektora daļu. Latvijas fizikas skolotājiem kopā ar Gunti un citiem Latvijas zinātniekiem, kuri patlaban strādā CERN, bija izdevība virtuāli ielūkoties Eiropas zinātnes citadelē, un tagad CERN apmeklējuma video ir iespējams noskatīties ikvienam interesentam.

CERN patlaban strādā pieci Latvijas zinātnieki – RTU profesors Toms Torims, kurš ir arī Latvijas pārstāvis CERN, kā arī RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra pētnieki Artūrs Ivanovs, Guntis Pikurs, Kārlis Dreimanis un Viesturs Veckalns. Toms, Kārlis un Guntis Fizikas skolotāju dienas konferencē bija gidi, kuri cauri CERN zinātnes labirintiem virtuāli izvadāja Latvijas fizikas skolotājus.

CERN roku rokā strādā fiziķi un inženieri – fiziķi nodarbojas ar zinātniskajiem pētījumiem augstas enerģijas daļiņu fizikā, savukārt inženieru uzdevums šeit ir realizēt fiziķu sapņus, piedāvājot tehniskus risinājumus zinātnieku ideju īstenošanai, stāsta Kārlis, kurš pats ir augstas enerģijas daļiņu fiziķis.

Kopā ar Kārli, Gunti un Tomu Latvijas fizikas skolotāji paviesojās pazemē pie CMS detektora, kuru izmanto, lai fiksētu jaunus fizikas fenomenus. CMS eksperimentā piedalās arī Latvijas zinātnieki Kārlis un Viesturs, savukārt Guntis strādā pie inženiertehniskajiem risinājumiem – automatizē milzīgās divdaļīgās durvis, kuru augstums ir 6 metri un abu daļu kopējais svars – gandrīz 8 tonnas.

Katru gadu Latvijas Fizikas skolotāju asociācija fizikas skolotājiem organizē ekskursiju uz CERN, tomēr Covid-19 pandēmijas dēļ patlaban CERN apmeklējums nav iespējams, tāpēc priekšstatu par CERN iespējams gūt, noskatoties video.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!