Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Šo ceturtdien, 18. februārī, pulksten 16 Latvijas Universitātes (LU) zinātnes pasākumā "Zinātnes kafejnīca" eksperti skaidros, kas ir biobankas. Pasākumu ikviens interesents varēs vērot tiešsaistē, uzzinot izvērstas atbildes uz virkni jautājumu – ko glabā biobankā, kam tādas vispār vajadzīgas un kāds no tām labums gan indivīdam, gan sabiedrībai kopumā.

Biobankās var tikt uzglabāti dažādi cilvēka izcelsmes bioloģiskie materiāli, piemēram, asinis, audzēja audi, ģenētiskā informācija jeb DNS, arī fēces, urīns vai siekalas. Pētnieciskajās biobankās šie bioloģiskie paraugi tiek uzglabāti zinātniskajiem pētījumiem.

Pētniecības biobankas var pastāvēt un radīt jaunas zināšanas tikai tad, ja cilvēki brīvprātīgi iesaistās un piekrīt ziedot biobankai bioloģiskos paraugus. Lai tas notiktu, sabiedrībai ir jāzina par biobanku pastāvēšanu un tām jāuzticas.

Vai sabiedrība Latvijā ir informēta par biobankām? Vai cilvēki Latvijā ir gatavi iesaistīties biobankās? Kādi ir sagaidāmie sabiedrības ieguvumi? Kādas ir biobanku donoru tiesības? Kādi jautājumi var rasties potenciālajam biobankas donoram? Uz šiem jautājumiem "Zinātnes kafejnīcā" atbildes sniegs eksperti.

LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI) kopā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu centru īsteno projektu "Ētiski un sociāli atbildīga pētniecības biobanku pārvaldība Latvijā: sabiedrības, donoru un zinātnieku viedokļu analīze". Pētījuma rezultāti palīdz saprast sabiedrības izpratni un attieksmi pret biobankām, ļauj analizēt sabiedrības gatavību ziedot bioloģiskos paraugus un biobanku donoru gaidas un bažas, kā arī zinātnieku vajadzības, sadarbojoties ar biobankām.

Balstoties uz pētījuma rezultātiem, tiek izstrādātas rekomendācijas par ētiski un sociāli atbildīgas sabiedrības interesēm atbilstošas biobanku pārvaldības veidošanu.

Šoreiz pasākumā ar zināšanām dalīsies Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošā pētniece un Valsts iedzīvotāju genoma datubāzes vadītāja Vita Rovīte, kura sīkāk pastāstīs par to, kas ir pētniecības biobanka. Savukārt LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošā pētniece Signe Mežinska uzstāsies ar tēmu "Sabiedrība un biobankas – zināšanu kopradīšana, sabiedrības ieguvumi un bažas". Medmāsa Aija Plinta, kas strādā laboratorijā, pastāstīs par savu pieredzi, iesaistoties pētījumā, kurā viņa ziedojusi savu bioloģisko paraugu biobankai.

"Zinātnes kafejnīcu" būs iespējams skatīties tiešraidē šeit:

"Zinātnes kafejnīcas" mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem, uzdot viņiem jebkuru interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!