Arī Latvijas universitāšu superdatoru jauda palīdz globālajā cīņā pret Covid-19
Foto: Shutterstock

Latvijas zinātnieki ir iesaistījušies Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) uzsāktajos zinātnes projektos cīņai ar globālo Covid-19 pandēmiju.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

CERN strādājošie Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki piedalās plaušu ventilatora un sejas masku izstrādē. RTU zinātnieks Guntis Pikurs darbojas sejas masku izstrādes grupā, bet RTU doktorants Artūrs Ivanovs – pie plaušu ventilatora izveides. Par šiem CERN pūliņiem vairāk vari lasīt, klikšķinot te.

Savukārt CERN Baltijas grupas partnerinstitūcijas RTU un Latvijas Universitāte (LU), kā arī citi partneri piedāvās savus superdatorus – skaitļošanas resursus, lai zinātnieki Latvijā un pasaulē nodarbotos ar skaitļošanu, pētot Covid-19 un meklējot medikamentus vīrusa ierobežošanai un izskaušanai.


"Vieni mēs ar vīrusu cīnīties nevaram, bet spējam, sastrādājoties ar CERN zinātniekiem," saka RTU profesors un CERN zinātniskais līdzstrādnieks Toms Torims, kurš ir arī CERN Baltijas grupas vadītājs.

CERN ir ātri reaģējis uz Covid-19 uzliesmojumu, cīņai pret pandēmiju aktivizējot savu zinātnieku kopienu – aptuveni 18 000 cilvēku – visā pasaulē.

Aktivitātē "Folding@home" pasaules zinātniskās institūcijas aicinātas piedāvāt savus lieljaudas skaitļošanas resursus, lai Latvijas un pasaules zinātnieki tos izmantotu, meklējot Covid-19 ārstējošus medikamentus. Minētajā aktivitātē piedalīsies arī RTU Zinātniskās skaitļošanas jeb HPC ("High Performance Computing") centrs, kura rīcībā ir jaudīga skaitļošanas infrastruktūra jeb superdators un kas ikdienā sniedz atbalstu digitālo tehnoloģiju lietošanai pētniecībā RTU un citu institūciju zinātniekiem.

RTU HPC centrs "Folding@home" iesaistās CERN Baltijas grupas sastāvā, kur ietilpst Baltijas vadošās augstskolas un zinātniskās institūcijas. Partneri apvieno spēkus, lai savus superdatorus sūtītu cīņā pret Covid-19. Infrastruktūra tam jau ir radīta iepriekš, jo Latvijā uzsākts pilotprojekts "Federatīva skaitļošanas centra CERN Tier2 izveide", apvienojot vairāku akadēmisko institūciju augstas veiktspējas skaitļošanas resursus sadarbībai ar CERN. Projektā sadarbojas RTU un LU, darba tehnisko koordinēšanu nodrošina SIA "DATI Group", taču zinātnes cīņā pret vīrusu tām pievienosies arī Latvijas Nacionālā bibliotēka, kuras rīcībā ir jaudīgas skaitļošanas ierīces, kā arī Igaunijas un Lietuvas universitātes. Pagaidām CERN Baltijas grupas projekts ir agrīnā stadijā, partneriem meklējot veidus, kā to vislabāk realizēt.

Pirmie testi RTU HPC centrā Covid-19 pētniecībā jau ir veikti – RTU superdatoru ir izmantojis Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, pētot Covid-19 genomu, analizējot tā sekvences un atklājot, kādas mutācijas Latvijā piedzīvojis vīruss, kā arī Rīgas Stradiņa universitātes Bioinformātikas pētniecības grupa.

Būtiski uzsvērt, ka aktivitātē "Folding@home" var iesaistīties ne tikai institūcijas ar jaudīgiem skaitļotājiem, bet ikviens lietotājs, kam ir dators un vēlme palīdzēt. Cilvēku atsaucība ir liela, un šobrīd projektā iesaistīto datoru tīklu kopējā skaitļošanas jauda jau krietni pārsniedz pasaulē jaudīgākā superdatora "Summit" iespējas. Par to, kas ir "Folding@home" un kā tu tajā vari iesaistīties, vairāk lasi, klikšķinot šeit.

Ja esi ISIC vai ITIC kartes īpašnieks, iegādājies "Delfi Abonementu" par īpašu cenu – 1 eiro uz 4 nedēļām. Vairāk par piedāvājumu uzzini šeit.

Tags

Koronavīruss Covid-19 Rīgas Tehniskā universitāte
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form