LU pirmo reizi iekļūst prestižā skolu reitingā dzīvības zinātņu kategorijā
Foto: LU fotoarhīvs

Latvijas Universitāte (LU) pirmo reizi iekļauta prestižā pasaules universitāšu reitinga "Times Higher Education" dzīvības zinātņu klasifikācijā, ieņemot 501.–600. vietu, bet fizikālo zinātņu klasifikācijā pakāpusies uz 601.–800. vietu, ieņemot augstāko rezultātu starp Latvijas augstskolām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Dzīvības zinātņu reitinga rezultātus veido 13 rādītāji vairākās dzīvības zinātņu jomās, tostarp bioloģijas zinātnē, veterinārijā, lauksaimniecības un mežsaimniecības, kā arī sporta zinātnē. 2020. gada dzīvības zinātņu reitingā iekļauta 821 universitāte.

Reitinga rezultāti veidojas no šādiem kritērijiem: studijas (mācību vide) – 27,5 %, pētniecība (apjoms, ienākumi un reputācija) – 27,5 %, citējamība (pētniecības ietekme) – 35%, starptautiskā perspektīva (personāls, studenti un pētniecība) – 7,5 %, ienākumi nozarē (inovācijas) – 2,5 %.

"Mums ir gandarījums, ka esam iekļuvuši un sekmīgi konkurējam ar citām pasaules augstskolām vienā no prestižākajiem reitingiem. Esam priecīgi, ka spējam konkurēt ar pasaules augstskolām reitingos apstākļos, kādos mēs atrodamies, skatoties uz mūsu juridisko un finansiālo vidi," akcentē LU prorektora pienākumu izpildītājs eksakto, dzīvības un medicīnas zinātņu jomā Valdis Segliņš.

"Esam priecīgi, ka varam tikt vērtēti ne tikai kā universitāte kopumā, bet arī atsevišķās jomu grupās. Piemēram, pirmo reizi tikām novērtēti sociālajās zinātnēs, ar ko ļoti lepojamies. Attiecībā uz dzīvības zinātnēm mēs atsevišķos vērtējumos augstus rezultātus uzrādām jau vairākus gadus. Reitings parāda tās jomas, kurās visdrošāk mēs varēsim sasniegt TOP 500 vērtējumu, pieliekot papildus spēku, finanses, ieguldījumu un motivāciju arī jaunajiem pētniekiem. Rezultāti rāda, ka šajās jomās jauni, talantīgi pētnieki var sasniegt augstus vērtējumus," pārliecināts ir Segliņš.

Savukārt fizikālo zinātņu reitinga rezultātus veido tādas jomas kā ķīmija, fizika un astronomija, ģeoloģijas, vides, zemes un jūras zinātnes, matemātika un statistika, kā arī ģeoloģija.

Fizikas zinātņu reitingā iekļautas 1054 universitātes (pērn 963 universitātes).

"Runājot par fizikālajām zinātnēm, mums reitinga rezultāti nav pārsteigums, jo tās ir jomas ar kurām mēs jau lepojamies kādu laiku. Šis ir ļoti skaidrs signāls skolēniem un skolotājiem vairāk pievērsties fizikai, jo LU ir īstā vieta, kur studēt un iekļūt starp 600 labākajiem pasaulē no 20 000," uzskata Segliņš.

LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes dekāns Sandris Lācis uzsver: "Tā ir ziņa, kas iepriecina un rada lepnumu par LU izaugsmi kopumā. Neapšaubāmi skaidrs, ka pārcelšanās uz Zinātņu māju Universitātes fizikālajām zinātnēm ir vēl nebijis ieguvums, ko veido ne tikai jaunas, modernas telpas un papildināts laboratoriju aprīkojums, bet pats galvenais, ir tas, ka visas fizikālo zinātņu jomas atrodas vienuviet. Tas viss ir priekšnosacījums vēl tālākai Universitātes izaugsmei, izbaudot savstarpēju sinerģiju."

Dzīvības zinātņu reitingā pirmās trīs vietas ieņem Lielbritānijas un Amerikas Savienoto Valstu (ASV) universitātes – pirmo vietu ieņem Kembridžas Universitāte (University of Cambridge), otro vietu Hārvardas Universitāte (Harvard University) un trešo vietu Oksfordas Universitāte (University of Oxford).

Fizikālās zinātnes reitingā pirmās trīs vietas arī veido ASV un Lielbritānija – pirmā vieta Prinstonas Universitātei (Princeton University), otrā vieta Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtam (Massachusetts Institute of Technology), bet trešo vietu dala Stenforda Universitāte (Stanford University) un Kembridžas Universitāte (University of Cambridge).

No Latvijas augstskolām dzīvības zinātņu reitingā iekļuvusi arī Latvijas Lauksaimniecības universitāte, kura ierindojas 601.+ vietā, savukārt fizikas zinātņu kategorijā iekļuvusi arī Rīgas Tehniskā universitāte, kura ierindojas 801.+ vietā.

Times Higher Education ir viens no trim pasaules ietekmīgākajiem universitāšu reitingiem, ko publicē jau 17 gadus. Pasaules universitāšu reitingā dzīvības zinātņu un fizikālo zinātņu klasifikācijā tiek izmantoti tie paši 13 darbības rādītāji, kā vispārējā pasaules universitāšu klasifikācijā, taču metodika tiek piemērota atsevišķām jomām.

Tags

Latvijas Lauksaimniecības universitāte Latvijas Universitāte Rīgas Tehniskā universitāte
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form