Trešdien, 19. februārī, pulksten 12 "Delfi TV ar Jāni Domburu" tika piedāvāta tiešraides diskusija par Latvijas institūciju līdzšinējo darbību un turpmāk plānotajām darbībām plašu rezonansi izraisījušajā Kristīnes Misānes lietā. Diskusijas laikā Misānes māsa Mārīte Batraka no Misānes advokāta Dānijā saņēma ziņu, ka Dānija īslaicīgi atlikusi Misānes izdošanu Dienvidāfrikai.

Latvijas Ārlietu ministrijas (ĀM) pārstāvis Jānis Beķeris portālam "Delfi" šobrīd nevarēja apstiprināt iepriekšminēto informāciju, taču piebilda, ka ir reizes, kurās vispirms tiek informēti pašas personas pārstāvji, bet līdz ministrijai informācija nonāk nedaudz vēlāk. Tas, ka patlaban ĀM nevar apstiprināt informāciju nenozīmē, ka tā neatbilst patiesībai.

Līdzdalību diskusijā "Kas notiek ar Kristīnes Misānes lietu?" bija apstiprinājuši Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību organizācijās Kristīne Līce, Misānes māsa Mārīte Batraka, Misānes bijušā dzīvesbiedra advokāts Rihards Niedra, tieslietu ministra padomnieks Mārtiņš Lode, kā arī Ģenerālprokuratūras Darbības analīzes un vadības departamenta virsprokurors Aivars Ostapko.

Jau vēstīts, ka pagājušajā nedēļā Dānijas apgabaltiesa nolēma neatbrīvot Latvijas pilsoni Misāni no apcietinājuma, kurā viņa pavadījusi jau vairāk nekā gadu. Pastāv bažas, ka jau šonedēļ sievieti var izdot Dienvidāfrikas Republikai (DĀR), kas viņu apsūdz sava bērna nolaupīšanā, krāpšanā un dokumentu viltošanā. Otrdien Ģenerālprokuratūra paziņoja, ka tieši šonedēļ saņēmusi jaunus pierādījumus kriminālprocesa uzsākšanai. Kriminālprocesā Misāne atzīta par aizdomās turamo pēc Krimināllikuma 168. panta, 193. panta otrās daļas un 275. panta otrās daļas. Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa otrdien nolēma Misāni apcietināt un, pamatojoties uz šo tiesas lēmumu, prokuratūra izdevusi Eiropas apcietinājuma lēmumu, kā arī lūgusi Dānijas kompetento iestādi izdot Misāni Latvijai.

Plašu rezonansi izraisījusī lieta par Misānes izdošanu DĀR saistīta ar viņas privāto dzīvi. 2011. gadā sieviete iepazinusies ar DĀR pilsoni Johanu Grobleru un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem, norāda Misānes pārstāvji.

Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018. gada maijā Misāne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, līdzi ņemot arī nepilngadīgo meitu. 2018. gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.

Misānes bijušais dzīvesbiedrs pārmetumus noraida un vaino pašu Misāni negatīvā attieksmē pret viņa bērniem no pirmās laulības.

Misānes lietu tika piedāvāts pārņemt Latvijas prokuratūrai, taču tas līdz šim netika darīts, jo, kā iepriekš skaidroja prokuratūra, Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt.

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt rakstu, iegādājies abonementu. Ja jau esi abonents,
Kāpēc abonēt?

Tags

Kristīne Misāne DĀR DELFI plus Jānis Domburs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.