2 miljoni masku no ‘Saules aptiekas’: divkārt sertificēts ražotājs, augstāka kategorija, cena tā pati
Foto: DELFI

Šā gada 10. aprīlī, desmit dienas pēc pirmās centralizēti iepirkto sejas masku un respiratoru piegādes, pirmo piegādi ar Nacionālo veselības dienestu noslēgtā līguma ietvaros veica “Saules aptieka”. Piegādāts tika 1 miljons II kategorijas medicīnas masku, ražotu “Haian Medigauze”. Atšķirībā no vairākiem citiem Ķīnas ražotājiem, kuru ražotie aizsarglīdzekļi centralizēti iepirkti Latvijā, analizējot šī iepirkuma dokumentus, “Delfi TV ar Jāni Domburu” nekonstatēja pamatu šaubām – ar NVD slēgtajam līgumam pievienoti divi Vācijā bāzētās sertifikācijas un audita kompānijas “TÜV SÜD” vēl pirms Covid-19 izplatīšanās izsniegti dokumenti. Viens ir CE sertifikāts, otrs – sertifikāts, kas apliecina “Haian Medigauze” kvalitātes kontroles sistēmu atbilstību Eiropas standartu prasībām. “Haian Medigauze” ir atpazīstams dažādu preču ražotājs medicīnas jomā, un tā nosaukums atrodams Ķīnas Tirdzniecības kameras apstiprināto medicīnas ierīču eksportētāju sarakstā. Tomēr Latvijas valsts iestādes martā un aprīlī citu, šaubīgāku ražotāju zemākas kvalitātes maskas iepirkušas par līdzīgām cenām.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Līgums starp Nacionālo veselības dienestu (NVD), Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un “Saules aptieku” noslēgts 2. aprīlī – tas paredz 2 miljonu sejas masku piegādi par 0,66 eiro gabalā, neskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN), taču atšķirībā no līgumiem ar “GP Nord” un “Lauma Fabrics” šajā gadījumā piegādātājam netiek atsevišķi apmaksāti transporta izdevumi. Tādējādi “Saules aptiekas” piegādāto II aizsardzības kategorijas masku, kuru filtrācijas efektivitāte ir vismaz 98%, cena par vienu vienību ir praktiski tāda pati kā “GP Nord” un “Lauma Fabrics” piegādāto masku cena. Tomēr no līdz šim publiski pieejamās informācijas izriet, ka šo līgumu ietvaros piegādātas I kategorijas maskas ar zemāko filtrācijas efektivitāti – ne mazāk par 95%.
Tāpat 66 centi par vienu masku bija cena arī Aizsardzības ministrijas un Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra rīkotajā iepirkumā no Singapūrā reģistrētās firmas “ADDI Trading PTE Ltd”, no kuras saskaņā ar 9. aprīļa līgumu arī iepirktas I kategorijas maskas.

Atbilstību kontrolējuši juristi un auditori

“Saules aptiekas” atbildes uz “Delfi TV ar Jāni Domburu” jautājumiem par darījuma noslēgšanas niansēm ir visnotaļ skopas – uzņēmums atklāja vien to, ka piedāvājums par sejas masku piegādi NVD iesniegts 23. martā. Uz precizējošiem jautājumiem, kā noritējusi komunikācija ar NVD, uzņēmumā neatbildēja, norādot: ““Saules aptieka” savā darba procesā izmanto tādus saziņas veidus, kas konkrētajā situācijā nodrošina efektīvāko informācijas iegūšanas un apmaiņas procesu. Arī šajā gadījumā tā bija ierasta komunikācija, kāda SIA “Saules aptieka” tiek praktizēta ikdienas darbā.”

Atbildot uz jautājumu, kā izvēlēts centralizētajā iepirkumā piegādāto masku ražotājs “Haian Medigauze”, “Saules aptieka” norādīja, ka saņemti vairāki piedāvājumi no ražotājiem, kuru prece nav atbildusi Eiropas Savienības prasībām un kvalitātes standartiem. Iepriekšējas pieredzes tieši ar šo medicīnas masku un citu aizsardzības līdzekļu ražotāju (“Haian Medigauze” mājaslapā un sertifikātos atrodamā informācija liecina, ka tas ražo ne tikai maskas, bet arī kombinezonus, operāciju zālēs izmantojamās cepures un tamlīdzīgus produktus) nav bijis. Atbilstības izvērtēšanā uzņēmums nav paļāvies tikai uz pašu spēkiem. “Piesaistījām juristus un starptautisku neatkarīgu kvalitātes auditoru kompāniju, kura veica ražotāja un preces auditu uz vietas, iespēju robežās pārbaudot, vai ražotājs un tā prece atbilst dokumentos minētajiem kvalitātes un drošības standartiem,” pauž uzņēmums, sīkākas detaļas gan neatklājot.

Spriežot pēc publiskā paziņojuma, kas 14. aprīlī publicēts advokātu biroja “TGS Baltic” mājaslapā, “Saules aptiekas” minētie juristi ir “TGS Baltic”. ““TGS Baltic” pārbaudīja preču un ražošanas procesu atbilstības sertifikātus, konsultēja līgumu slēgšanas procesā ar iesaistītajām pusēm, palīdzēja muitošanas procedūrās un sniedza juridisko atbalstu visā darījuma procesā,” pausts minētajā paziņojumā, kurā gan arī nav atklātas nekādas detaļas par to, kā pārbaudīti ar NVD slēgtajam līgumam pievienotie “TÜV SÜD” sertifikāti.

Cenu starpību neatklāj

“Delfi TV ar Jāni Domburu” jau informēja, ka aprīļa beigās pēc NVD direktora Edgara Labsvīra lūguma centralizēti iepirkto masku gaisa caurlaides rādītāju atbilstību Eiropas standartiem vērtēja Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina tehnoloģiju institūta profesore Ilze Baltiņa. No viņas sagatavotā gaisa caurlaides rādītāju testēšanas pārskata izriet, ka, balstoties uz gaisa caurlaides rādītājiem un Beļģijas Medikamentu un veselības federālās aģentūras nosacījumiem par masku alternatīvās testēšanas protokolu, ir zema iespēja, ka “GP Nord” un “Lauma Fabrics” piegādāto masku baktēriju filtrācijas efektivitāte atbilst Eiropas standartam EN 14683. Proti, “GP Nord” un “Lauma Fabrics” piegādāto masku diferenciālā spiediena rādītājs ir zem 25 Pa/cm², kas saskaņā ar alternatīvās testēšanas protokolu nozīmē zem 30% lielu iespēju, ka to baktēriju filtrācijas efektivitāte sasniegs 95% rādītāju. Tādējādi pastāv visai liela iespēja, ka šo masku rādītāji nemaz neatbilst medicīnisko masku rādītājiem.

Savukārt “Saules aptiekas” piegādāto masku diferenciālā spiediena rādītājs RTU testā bijis 29 Pa/cm², kas atbilst Eiropas standartam, taču arī no šī rādītāja nevar izdarīt viennozīmīgu secinājumu par BFE atbilstību.

Atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas un Slimību profilakses un kontroles centra ieteikumiem ārstniecības iestādēs strādājošajiem medicīnas darbiniekiem epidēmijas laikā ir jālieto vismaz II aizsardzības kategorijas maskas, kas atbilst standartam EN 14683. Savukārt I kategorijas maskas, kādas piegādāja “GP Nord” un “Lauma Fabrics”, būtu jāizmanto pacientiem. Turpretim tikai II kategorijas maskas, kādas piegādājusi “Saules aptieka”, vai augstākās IIR kategorijas maskas medicīnas personāls var lietot operāciju telpās un tamlīdzīgām vajadzībām.

Atklāt, kāda ir ražotāju cenu starpība starp I un II kategorijas maskām, kas Latvijā centralizēti iepirktas par teju vienādām cenām, “Saules aptieka” nevēlējās, vien norādīja, ka II un IIR kategorijas masku cenas ražotāji ceļ katru nedēļu.

Jāpiebilst, ka, līdzīgi kā vairākās citās centralizēti iepirkto masku un respiratoru piegādēs, arī “Saules aptiekas” gadījumā preču piegāde uz Latviju ir krietni atpalikusi no sākotnēji plānotajiem termiņiem – otrā piegāde notika tikai 6. maijā. Uzņēmumā to skaidro ar loģistikas sarežģījumiem tieši Ķīnas pusē. Šī piegāde notika gandrīz nedēļu pirms veselības ministres paziņojuma par individuālo aizsardzības līdzekļu trūkumu mediķiem, kam sekoja valdības lēmums par piegādāto aizsarglīdzekļu pieņemšanu, piemērojot “vienkāršotu preču kvalitātes pārbaudi”.
Izvērstus datus par piegādāto aizsarglīdzekļu sadali dažādās nozarēs aizvadītajos mēnešos vairākas atbildīgās valsts iestādes jau ilgāku laiku nav sniegušas.

Tags

Koronavīruss Covid-19
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form