Šodien, 5. maijā ir pēdējā diena, kad SIA "TITLED" ir jānodrošina miljona respiratoru piegāde no Ķīnas Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centram (VAMOIC). Piegāde jau krietni atpaliek no sākotnēji plānotā termiņa un piegādātājs to skaidro ar Ķīnas valdības ieviestām izmaiņām muitas procedūrās. Taču trūkst skaidrības, kas ir līgumā minētais respiratoru ražotājs un vienīgais respiratoru kvalitātes apliecinājums ir testēšanas pārskats, kas pamatā ir ķīniešu valodā. Kaut arī pārskata izdevējs ir oficiāli akreditēta Ķīnas laboratorija, ailēs "pasūtītājs" un "ražotājs" minētais uzņēmuma nosaukums atšķiras gan no diviem tiem, kas atrodami līgumā un Latvijas muitas dokumentos, gan no trešā, ko SIA "TITLED" nosauc kā faktisko ražotāju. Piegādātājs apgalvo, ka šīs pretrunas skaidrojamas ar drukas un tehniskām kļūdām, pievienojot nepareizo pārskatu līgumam un uzstāj, ka nav pamata šaubām par respiratoru kvalitāti. Tikmēr Latvijas valsts iestāžu atbildes par preču izcelsmes dokumentu pārbaudi līdz šim bijušas vispārīgas. Balstoties uz līdzšinējiem līguma dokumentiem vienas respiratoru kravas piegādi Latvijas amatpersonas jau akceptējušas 20. aprīlī.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Līgumus par respiratoru piegādi ar SIA "TITLED" VAMOIC noslēdzis 9. aprīlī – tajā pašā dienā, kad slēgts līgums par masku piegādi no "ADDI Trading PTE Ltd", par ko rakstījām iepriekš. Nacionālā veselības dienesta (NVD) publiskotā informācija liecina, ka vēl pirms aizsarglīdzekļu iepirkumu organizēšanu pārņēma VAMOIC, dienests līgumus par respiratoru piegādi noslēdzis ar trim komersantiem - "GP Nord", "Lauma fabrics" un "Tavol". Ar "GP Nord" noslēgtais līgums paredz 100 000 ar CE marķējumu apstiprinātu FFP2 respiratoru piegādi par 3,01 eiro bez PVN gabalā, "Lauma Fabrics" līgums – miljona KN95 respiratoru piegādi par 2,12 eiro gabalā. Vietējais ražotājs "Tavol" piegādājis dažādu modeļu respiratorus, krietni mazākā apjomā, kopumā 36 360 respiratorus, cenu amplitūdā no 0.97 eiro līdz 5,25 eiro gabalā, kas ir cena par augstākās aizsardzības kategorijas FFP3 respiratoriem.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopotie dati liecina, ka kopumā ik nedēļu dažādām iestādēm, tostarp veselības aprūpes nozarei, vajadzīgi aptuveni 80 tūkstoši respiratoru. Līdz līguma noslēgšanai ar SIA "TITLED" jau bija piegādāti vairāk kā 150 tūkstoši, bet ar respiratoru kopskaits, par kuru piegādi līgumus jau bija noslēdzis NVD, atbilst minētajam respiratoru patēriņam trīs mēnešu garumā.

Masku iepirkumu atceļ, respiratoru piegāde kavējas


9. aprīlī VAMOIC ar SIA "TITLED" noslēdza divus līgumus. Pirmais – par 90 000 higiēniskajām sejas maskām par 0,45 eiro gabalā bez PVN un par 50 000 respiratoriem KN95 par 2,90 eiro gabalā bez PVN, ar piegādes termiņu desmit darba dienas. Otrais – par miljonu KN95 respiratoru arī par 2,90 eiro gabalā, ar piegādes termiņu 14 dienas.

Abu līgumu pielikumi sastāv no piegādājamo preču tehniskā apraksta – pirmajā gadījumā tās ir vienreizlietojamās (higiēnas) sejas maskas un KN95 standartam atbilstoši respiratori, otrā gadījumā – tikai respiratori. Maskas, saskaņā ar pielikumos rakstīto, ražojis uzņēmums "SEVENSTARS MACHINERY", bet respiratorus "Protective products Co Ltd.".

Tomēr vienu lapaspusi garais sejas masku apraksts ir vienīgā atšķirība starp abu līgumu pielikumiem. Bez tā abiem līgumiem pievienoti vienādi četras lappuses gari respiratoru testēšanas ziņojumi. Par maskām šāda ziņojuma nav, kā arī nav nekādu sertifikātu, kas apliecinātu piegādājamo produktu kvalitāti. Attiecībā uz KN95 modeļa respiratoriem, līguma pielikumā norādīts, ka to baktēriju filtrācijas efektivitāte ir virs 95% un ka tie ir CE sertificēti. Tomēr līgumos šāds CE sertifikāts nav iekļauts

20. aprīlī notikusi pirmās respiratoru kravas piegāde un importa muitas deklarācijā kā eksportētājs norādīts "ZHANGJIAGANG SEVENSTARS MACHINERY CO., LTD".

Savukārt 21.aprīlī noslēgta vienošanas par masku izslēgšanu no pirmā līguma, atsaucoties uz to ka VUGD iesniegtajā prioritāšu tabulā šādas maskas nav pieprasītas. Tiesa gan, šādas maskas nebija VUGD tabulā arī pirms līguma noslēgšanas.

24. aprīlī noslēgta vienošanās pie otrā līguma – par miljona respiratoru piegādes termiņa pagarināšanu līdz 5. maijam. Nauris Grosu, SIA "TITLED" valdes loceklis, to pamatojis par Ķīnas Tautas Republikas normatīvo regulējumu labojumiem, kas attiecas uz aizsardzības līdzekļu eksporta dokumentācijas sagatavošanu, produktu iepakošanu un marķēšanas prasību izmaiņām.

Vienīgais kvalitātes apliecinājums – ķīniešu valodā


Publiski interneta vidē ir neskaitāmi daudz uzņēmumu nosaukumu, kas ietver vārdus "Protective Products", tai skaitā starp individuālo aizsardzības līdzekļu (IAL) ražotājiem, bet ražotājs ar tieši šādu nosaukumu Ķīnā nav identificējams. Savukārt "ZHANGJIAGANG SEVENSTARS MACHINERY CO., LTD" ir mājaslapa angļu valodā, kurā teikts, ka šī ir plastmasas pārstrādes ierīču ražošanas rūpnīca ar 15 gadu pieredzi. Turpat redzams, ka uzņēmums piedāvā arī masku ražošanas iekārtas un arī pašas maskas. Par respiratoru tirgošanu liecina tikai viens stilizēts attēls, produktu katalogā tie nav atrodami.

Uz līgumā iekļautā testēšanas pārskata atrodami trīs ķīniešu hieroglifos rakstīti paraksti, un tikai daļa no tajā iekļautās informācijas dublēta angliski – tostarp nosaukums, aiļu nosaukumi, kā arī izdevēja nosaukums - "Jiangsu Guojian Testing Technology Co., Ltd". "Delfi TV ar Jāni Domburu" pārliecinājās, ka, atšķirībā no jau aprakstītā "China Ceprei (Sichuan) Laboratory" gadījuma, šis testēšanas uzņēmums tik tiešām ir iekļauts Ķīnas nacionālā akreditācijas servisa (CNAS) akreditēto IAL testētāju sarakstā.

Izmantojot tehniskus tulkošanas rīkus, secināms, ka testēšanas pārskatā rindiņās "Applicant" un "Manufacturer" jeb "pieteicējs" un "ražotājs" redzamie hieroglifi neietver līgumā un muitas deklarācijā minētos nosaukumus "Protective products Co Ltd" un ""ZHANGJIAGANG SEVENSTARS MACHINERY CO., LTD". Tur minētais nosaukums ir "Suzhou Uniga Nonwoven Products Co., Ltd.". Neviens uzņēmums ar precīzi šādu nosaukumu internetā nav atrodams, tomēr ir atrodams ļoti līdzīga nosaukuma uzņēmums "Suzhou You Ni Jia", kas savu adresi norāda kādā industriālajā parkā turpat "Zhangjiagang" pilsētā Ķīnā.

Pretrunīgi pavedieni uz dažādiem tirgotājiem un ražotājiem

"Suzhou Yoi Ni Jia" mājaslapā uzņēmuma nosaukuma var angliskot kā "Suzhou Uniga Nonwoven Products Co., Ltd.", tomēr no publiskiem avotiem nekādu oficiālu saikni starp ar "ZHANGJIAGANG SEVENSTARS MACHINERY CO., LTD", vai "Protective products Co Ltd" neizdodas identificēt. Tieši otrādi - "Suzhou You Ni Jia" interneta vietnē pieejamā kontaktepasta adrese ir identiska ar cita uzņēmuma "Zhiyi Medical" interneta vietnē atrodamo. "Zhiyi Medical" savā interneta vietnē lepojas, ka ir uzņēmums, kas jau desmit gadus specializējas sterilu ķirurģisku instrumentu ražošanā. Tāpat uzņēmuma mājaslapā tiek piedāvātas sejas maskas, bet ne respiratori.

Tikmēr VAIOMC līguma pielikumā ietvertajā testēšanas pārskatā norādītais telefona numurs "18662235300" sakrīt ar to, kas norādīts vēl kādā citā interneta vietnē ar nereprezentablu adresi https://lwjx123.51pla.com/ kur norādīti uzņēmuma "Zhangjiagang Zhiyi Medical Materials Co., Ltd" kontakti un apskatāmi dažādu sejas aizsarglīdzekļu attēli. Saites no tiem ved uz internetveikalu "51pla.com". Pārdodamajām precēm pievienoti arī vairāku sertifkātu un testa dokumentu attēli, taču neviens no tiem nesakrīt ar VAMOIC un SIA "TITLED" līgumā redzamajiem.

"Zhangjiagang Zhiyi Medical Materials Co., Ltd" ir arī sava mājaslapa, gan ar citu kontakttālruni, kur piedāvā sejas maskas un dažādus citus izstrādājumus, bet ne respiratorus. Arī šeit ir publicēti vairāki sertifikāti, bet arī šajā gadījumā no publiski pieejamās informācijas nav izsecināmas nekādas oficiālas saiknes starp šiem uzņēmumiem un Latvijas dokumentos minētajiem.

SIA "TITLED": ražotāja nosaukums ir kļūda, 4. maijā – jauni dokumenti


"Delfi TV ar Jāni Domburu" sazinājās ar SIA "TITLED" valdes locekli Nauri Grosu, lai uzzinātu viņa versiju saistībā ar līgumiem ar VAMOIC. Viņš stāsta, ka sākotnēji nolēmis iepirkt respiratorus no līdzšinējiem sadarbības partneriem Ķīnā, ar ko bijusi pieredze drukas iekārtu un pakalpojumu nozarē. Jau marta vidū SIA "TITLED" saņēmusi pirmo nelielo masku un respiratoru partiju no Ķīnas, un, kad 22. martā notikusi pirmā saruna ar NVD direktoru Edgaru Labsvīru,"gaisā" jau bijusi otrā partija, no kuras valstij piedāvāts iegādāties lielāko daļu – 50 000 respiratoru un 90 000 sejas masku. Grosu gan atteicās konkretizēt, kas viņam ieteicis sazināties ar Labsvīru.

Grosu stāsta, ka aprīļa sākumā, nedēļā pēc tam, kad iepirkumus no NVD pārņēmis VAIOMC, SIA "TITLED" tikusies ar tā pārstāvjiem, un tikšanās reizē piedalījušies arī Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāvji. Tajā arī tikusi veikta SIA "TITLED" pieejamo dokumentu, tas ir tieši respiratoru testēšanas ziņojuma, pārbaude un valsts pārstāvji to atzinuši par pietiekošu pierādījumu. Vēlāk Grosu precizēja, ka "tika apliecināta dokumentu nevis produkta kvalitāte. Tika atzīts, ka testa izdevējiestāde ir kompetenta un akreditēta sejas masku testēšanai".

Uz jautājumiem par Ķīnas testēšanas pārskatā minēto nosaukumu nesakritību ar Latvijas dokumentiem Grosu sākotnēji skaidroja, ka "Sevenstars" esot vairāki partneruzņēmumi, un "Protective products" ir daļa no ražotājuzņēmuma nosaukuma, kas kļūdas dēļ nav pilnā apjomā iekļauts līgumā.

Par CE sertifikātu Grosu apgalvoja, ka respiratoru ražotājs viņam CE sertifikātu esot uzrādījis, taču sarunu rezultātā ar valsts pusi esot nonākts pie secinājuma, ka respiratoru kvalitātes apliecināšanai pietiek ar Ķīnas laboratorijā veikto testēšanas pārskatu, tādēļ CE sertifikāts līgumam nav pievienots. Dokumenti esot klātienē uzrādīti arī par respiratoriem atbildīgās Latvijas valsts iestādes PTAC, un arī VAIOMC pārstāvjiem, kuri tos atzinuši par derīgiem. Tomēr CE sertifikātu uzrādīt "Delfi" viņš nepiekrita: "Šobrīd, es palikšu pie tā, ka runājam par dokumentiem, kas ir šajā līgumā. To, kas nav līgumā, nebūs korekti šobrīd pievienot klāt." Vēlāk Grosu papildināja: "CE sertifikāts neapliecina produkta kvalitāti, bet to izsniedz pamatojoties uz ražotāja iesniegto informāciju nevis testējot produktus. Turklāt CE marķējums paredzēts preču, kas nonāks tirdzniecībā marķēšanai, bet šis produkts nav paredzēts nonākšanai patērētāju apgrozībā. Ņemot vērā, ka izvēloties produktus būtiska ir to kvalitāte, kā primārais kvalitāti apliecinošais dokuments tika pievienots akreditētas iestādes izdots sertifikāts, kas balstīts uz šī konkrētā produkta testiem,"

Vēlāk Grosu norādīja, ka pareizais ražotāja nosaukums ir "Zhangjiagang Likang Protective Products Co Ltd", kas savukārt esot partneruzņēmums "Zhangjiagang Sevenstars Machinery Co., Ltd", kurš savukārt ir eksportētājs ar attiecīgu licenci. Šī licence juridiski neaizliedzot eksportēt cita partneruzņēmuma ražoto produktu.

Grosu arī uzsvēra, ka SIA "TITLED" sadarbojas ar starptautisko inspekcijas kompāniju "Tetra Inspection", kuras pārstāvji veikuši apsekošanu, gan ražotnē, gan noliktavās, gan veikuši uzraudzību citos posmos, lai pārliecinātos, ka ražotne ir īsta un strādā atbilstoši normatīviem. Grosu "Delfi" izsniedza arī "Tetra Inspection" ziņojumu. Tajā ir teikts, ka ražotājs ir "Zhangjiagang Likang Protective Products Co Ltd", bet piegādātājs - "Sevenstars Group", tomēr inspektori pauduši arī kritiskas piezīmes par ražotni. Piemēram, ražotājs uzrādījis viņiem CE sertifikātu, bet atteicies ļaut to nofotografēt, pamatojot to sekojoši: "Rūpnīcas pārstāvji apgalvoja, ka daudzas citas rūpnīcas nelegāli izmanto viņu CE sertifikātus, tādēļ viņi grib saglabāt kontroli pār sava sertifikāta attēliem". Inspektori arī pārbaudījuši saražoto respiratoru kvalitāti, un atzinuši, ka lielākoties tie atbilst prasībām, tomēr uzsvēruši, ka rūpnīca liegusi iespēju veikt izejmateriāla virsmas izturības (GSM) mērījumus, atsaucoties uz izejmateriāla dārdzību.

Pēc tam, 4.maijā, lai gan šī diena arī Ķīnā ir brīvdiena, Grosu atsūtīja "Zhangjiagang Sevenstars Machinery Co Ltd" apliecinājumu, ka uzņēmumam ir vairāki partneri masku un respiratoru jomā, un starp tiem minēti gan augšminētie "Zhangjiagang Likang Protective Products Co., Ltd", gan "Suzhou Uniga Nonwowen Products Co., Ltd" jeb "Suzhou You Ni Jia", gan citi uzņēmumi.

Pēc tam Grosu atsūtīja vēl vienu testēšanas pārskatu, arī ķīniešu valodā, norādot, ka šis ir ražotājam atbilstošais dokuments. "Mūsu kļūda iesniedzot pielikumus – esam krusteniski sajaukuši jeb samainījuši vietām nosaukumus ar sertifikātiem," rezumēja Grosu. Viņš arī apgalvoja, ka "Tetra inspection" kritika esot novērsta - ražotāji izsnieguši visus inspektoru prasītos dokumentus un veiktas arī respiratoru izejmateriālu pārbaudes.

Valsts iestāžu atbildēs par kļūdu nosaukumā un citiem testa dokumentiem – ne vārda


Atbilstoši valdības rīkojumā par ārkārtas situācijas izsludināšanu noteiktajam, publisko personu rīkotajos individuālo aizsarglīdzekļu iepirkumos ir atļauts iegādāties arī aizsarglīdzekļus, kuru atbilstības novērtēšanas procedūras vēl nav pabeigtas, taču šādos gadījumos aizsarglīdzekļu atbilstību, pamatojoties uz uzņēmēju iesniegtajiem pierādījumiem, ir jāatzīst PTAC.

Ar 20. aprīli ir datēts PTAC pārstāvja Ivara Jorniņa uzraksts uz pavadzīmes par SIA "TITLED" piegādāto respiratoru pirmās kravas atbilstību: "Saskaņots. Pārbaudīta klātienē, atbilstoši līgumam pievienotiem dokumentiem." PTAC esot pieticis ar to dokumentāciju, kas bijusi sagatavota angļu valodā, "Delfi TV ar Jāni Domburu" pauda PTAC pārstāve Santa Gertmane. PTAC plašāk neatbildēja uz papildjautājumiem, kas ļautu saprast, tieši kādus un cik daudzus dokumentus tas vērtējis un kāpēc tos atzinis par pierādījumiem: "Visa dokumentācija (t.sk. fotoattēli, atbilstības novērtēšanas dokumenti) ir Aizsardzības ministrijas (AM) rīcībā, un detalizētu informāciju par atbilstības dokumentiem nevaram sniegt".

PTAC atbildēs teikts par iesaisti šajā darījumā divas reizes: "Konsultācija notika 9. aprīlī, īsi pirms līguma slēgšanas, kur PTAC eksperti sniedza viedokli par KN-95 respiratoru, kas identisks FFP2 respiratoram, balstoties uz tulkotu testēšanas pārskatu, kuru bija izsniegusi Ķīnā akreditēta laboratorija, kura arī tika pārbaudīta atzīto iestāžu datu bāzē. Testēšana tikusi veikta attiecībā pret Ķīnas respiratoru standartu, kuru ir atzinusi arī Pasaules veselības organizācija. Savukārt 20. aprīlī, kad notika IAL piegāde, Ivars Jorniņš pārliecinājās, ka tie patiešām ir tādi paši respiratori, ar kuru testēšanas pārskatu viņš iepazinās 9. aprīli."

PTAC pārstāve savās atbildēs arī norādīja, ka "absolūtu pārliecību par preces, šajā gadījumā respiratoru, atbilstību spētu sniegt produkta testēšana, pašlaik meklējam testēšanas iespējas ārpus Latvijas, bet tās ir diezgan ierobežotas, jo visas laboratorijas ir pārslogotas."

AM pārstāvis Kaspars Galkins, atbildot par iemesliem, kādēļ VAMOIC 9. aprīlī noslēdza līgumus par respiratoru pirkšanu tieši un tikai no SIA "TITLED", lai gan pašas AM un NVD tabulās redzams, ka ir bijuši virkne piedāvājumu par respiratoru piegādi, turklāt par būtiski zemākām cenām, līdzīgi kā gadījumā ar masku iepirkumu no "ADDI Trading PTE Ltd", atsaucas uz NVD uzsākto procesu un NVD direktora 6. aprīļa vēstuli. Sīkāku skaidrojumu par pretendentu salīdzināšanu AM nesniedz. NVD vēstulē gan "TITLED" minēts kā uzņēmums, kas varētu piegādāt ķirurģiskās un sadzīves sejas maskas, kā arī nelielu daudzumu – 60 000 respiratoru. Apjoms esot palielinājies sarunās ar SIA "TITLED". Nekādus citus dokumentus ārpus līgumā ietvertajiem, ne ķīniešu, ne angļu valodās, ne to tulkojumus latviski, AM savās atbildēs neminēja un neizsniedza.

NVD pārstāve Sintija Gulbe rakstiskā atbildē uz "Delfi TV ar Jāni Domburu" jautājumiem norādīja, ka "TITLED" NVD uzrunājis 20. martā – komersants piedāvājis gan ķirurģiskās maskas un respiratorus, gan citus individuālos aizsardzības līdzekļus – kombinezonus, sejas vairogus, brilles.

Uz jautājumu, kā NVD vērtēja piedāvātāja līdzšinējo darbību šajā jomā, uzticamību, riskus, atbilde bija: "NVD padziļināti nevērtēja piedāvātāja darbību, jo potenciāls darījums paredzēja pēcapmaksas nosacījumus". Uz jautājumu - ja tika iesniegti jebkādi dokumenti, kā NVD pārliecinājās par to autentiskumu un tajos minētās informācijas patiesumu - atbilde bija: " Uz to brīdi NVD netika iesniegti preces raksturojoši dokumenti.". Bet par to, kādi nosacījumi no NVD direktora puses izvirzīti piegādātājam, atbilde bija: "Pamata nosacījumi ir bijuši preces specifikācijas un sertifikāti, pēcapmaksa, iespējami ātrāka piegāde."

Jāuzsver, ka neviena no minētajām valsts iestādēm savās atbildēs neko nav minējuši, ka respiratora ražotājs ir bijis cits nekā minēts līguma dokumentos, un arī atbilstošais testēšanas pārskats ir cits, kā to apgalvo SIA "TITLED" pārstāvis. Līdz ar to neatbildēts ir jautājums, vai šis ražotājs un tā ražoto respiratoru izcelsmes dokumenti un kvalitāte ir pārbaudīta, lai šodien, līgumsaistību pēdējā dienā Latvijas valsts pabeigtu vienu no lielākajiem Covid-19 krīzes laika iepirkumiem, pieņemot miljonu respiratoru par 2,9 miljoniem eiro.

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt rakstu, iegādājies abonementu. Ja jau esi abonents,
Kāpēc abonēt?

Tags

Koronavīruss Covid-19 Aizsardzības ministrija DELFI plus NVD PTAC VUGD
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.