Foto: Publicitātes foto

Pirmdien, 4. martā, preses konferences laikā tika izziņota pilna šī gada Osokina Brīvības festivāla Ukrainai programma. Papildu iepriekš izsludinātajiem notikumiem festivāls piedāvās īpašus koncertus ar ukraiņu mākslinieku piedalīšanos, dokumentālā kino un sarunu diskusiju dienu, mūzikas instrumentu spēles nometni ukraiņu bērniem no Čerņihivas un citiem kara skartajiem apgabaliem, kā arī citus pasākumus.

Izziņoti arī jauni mākslinieki – Ukrainas Nacionālās filharmonijas Kijivas kamerorķestra solistu kvartets, ukraiņu pianiste Marija Bobrika un klarnetists Nazars Hižijs, flautiste Liene Denisjuka-Straupe, vijolniece Madara Pētersone, čelliste Magdalēna Ceple, aktrises Zane Daudziņa un Madara Botmane, žurnāliste Ieva Vārna un citi, portālu “Delfi” informē festivāla rīkotāji.

Festivāla idejas autors un īstenotājs Andrejs Osokins stāsta: “Esmu patiesi priecīgs, ka jau trešo gadu varam pulcēt tik izcilus māksliniekus, citu jomu profesionāļus un uzņēmumus, lai vienotos Ukrainas un nu arī smagi slimu bērnu atbalstam Latvijā. Ticu, ka festivāla pasākumi kļūs par vietu, kur ne tikai gūt iedvesmu, enerģiju un sirdssiltas emocijas, bet tie mūs motivēs jēgpilnam darbam mūsu valsts un Ukrainas labā.”

Foto: Jānis Romanovskis, gribuvasaru.lv

Festivāla un tā ieskaņas laikā, no 14. marta līdz 12. maijam, notiks 13 dažādi pasākumi. Festivāla programmā, kas aptvers akadēmisko un neakadēmisko mūziku, atzītu klasiķu skaņdarbus un pirmatskaņojumus, dziļi integrēta Ukrainas tematika un mākslas vērtības. Festivāla pasākumos piedalīsies gan Latvijā patvērumu radušie, gan speciāli uz festivālu uzaicinātie ukraiņu mākslinieki no Ukrainas. Liela uzmanība tiks pievērsta bērniem no kara skartajām teritorijām Ukrainā.

11. aprīlī Vienības namā Daugavpilī 13. aprīlī Melngalvju namā Rīgā notiks koncerts “Ars longa, vita brevis” (no latīņu val. – “mākslai ilgs mūžs, cilvēkam – īss”), kurā piedalīsies Ukrainas Nacionālās filharmonijas Kijivas kamerorķestra solistu kvartets, aktrise Zane Daudziņa, etnomūziķe Viktorija Prituļaka un pats Andrejs Osokins. Mākslinieku atskaņotie ukraiņu komponistu un Johannesa Brāmsa skaņdarbi savīsies ar 2023. gadā karā bojā gājušo ukraiņu dzejnieku Viktorijas Ameļinas un Maksima Krivcova dzeju. Koncerts veltīts viņu un visu drosmīgo Ukrainas tautas upuru piemiņai, kuri katrs cīnījās par Ukrainas brīvības ideāliem.

Festivāla turpinājumā, 17. aprīlī, Sv. Pestītāja Anglikāņu baznīcā izskanēs ukraiņu-latviešu mūziķu trio un Andreja Osokina koncerts “Ainava ar putniem”. Trio veido pianiste Marija Bobrika, klarnetists Nazars Hižijs un flautiste Liene Denisjuka-Straupe. Koncerta programmā iekļauti Pētera Vaska, Jāzepa Mediņa, Daces Aperānes, Kloda Debisī, Māras Lisenko, Friderika Šopēna un citu komponistu skaņdarbi. Tas veidots ar Polijas Republikas vēstniecības Rīgā atbalstu.

Foto: Jānis Romanovskis, gribuvasaru.lv

28. aprīlī kinoteātrī "Splendid Palace" pirmo reizi Latvijā tiks izrādīta pilnmetrāžas dokumentālā filma “Kultūra pret karu” (“Культура vs війна”, 2023). Tās varoņi ir slaveni ukraiņu mākslinieki un kultūras darbinieki, kuri pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā iestājušies Ukrainas bruņoto spēku rindās un aktīvi iesaistās brīvprātīgajā darbā.

Projektu veidojusi biedrība "Watch Ukrainian!" ar Eiropas Savienības, “MHP-Hromada Foundation” un “Babylon” finansiālu atbalstu. Tiks demonstrēta arī TV3 ziņu dienesta piedāvātā žurnālistu Ievas Vārnas un Sergeja Medvedeva dokumentālā filma “Karš Ukrainā. 730 dienas” (2024). Tā stāsta ne tikai par Ukrainas iedzīvotāju un karavīru dzīvi, viņu ikdienas gaitām un situāciju kaujas laukā kara otrajā gadā, bet arī atspoguļo filmas autoru līdzpārdzīvojumu un notiekošā vērtējumu, atrodoties frontes viskarstākajos punktos. Abu filmu noslēgumā notiks sarunu diskusijas ar filmu veidotājiem un dažādu jomu ekspertiem par drošību Ukrainas kara kontekstā un ukraiņu mākslinieku dzīvi kopš nežēlīgā Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Īpašs koncerts Latvijā patvērumu guvušajiem ukraiņiem – “Mūzikā ar Ukrainu” – notiks 14. martā Rīgas atbalsta centrā Ukrainas iedzīvotājiem (Pāles iela 9, Rīga). Tajā piedalīsies “Kremerata Lettonica” vijolniece Madara Pētersone un čelliste Magdalēna Ceple, etnomūziķe Viktorija Prituļaka, mūziķe Anastasija Vasilenko, dziedātāja Anastasija Jačmenkina, pianists Andrejs Osokins un citi. Lai pieteiktos ielūgumiem uz šo koncertu, Ukrainas iedzīvotājiem jāaizpilda pieteikuma anketa, kas pieejama šeit.

Foto: Jānis Romanovskis, gribuvasaru.lv

Šī gada jūlijā kā festivāla atskaņas pasākums notiks mūzikas instrumentu spēles meistarklašu nometne ukraiņu mūzikas skolu bērniem no Čerņihivas un citiem kara skartajiem apgabaliem. Nometnes laikā bērni, kuru ikdienu un iespējas muzicēt smagi ietekmējis karš, varēs pilnveidot prasmes profesionālu pedagogu vadībā un kaut uz brīdi sajust atelpu zem Latvijas mierīgajām debesīm. Nometne tiek rīkota sadarbībā ar Ukrainas vēstniecību Latvijā un biedrību “Aktīvists”.

Visu festivāla pasākumu biļešu ieņēmumi un portālā "Ziedot.lv" izveidotajā ziedojumu akcijā “Osokina Brīvības festivāls Ukrainai un Latvijai” savāktie līdzekļi tiks izlietoti Ukrainas cilvēku un smagi slimu bērnu vecāku atbalstam Latvijā. Plašāka informācija par akciju pieejama šeit.

Ar programmu var iepazīties festivāla mājaslapā, savukārt biļetes uz koncertiem var iegādāties visās “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!