Evangelos Odiseas Papatanasio ir dzimis 1943.gada 29.martā Grieķijas pilsētā Volosā. Pasaulē šis grieķu vīrs ir pazīstams ar vārdu Vangelis. Komponists, mūziķis, gleznotājs. Viņš ir zināms mūzikas cienītājiem un, šķiet, vēl vairāk pazīstams kino baudītāju vidē.

Viņa mūzika ir majestātiska un vienlaicīgi melanholiska. Tā ir kā radīta, lai apstātos un padomātu par mūžīgām tēmām. Pagājušā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados līdz pat šodienai komponists eksperimentē ar laikmetīgiem skaņrades instrumentiem, meklējot harmonisku skanējumu un instrumentālas novitātes.

Jaunībā Vangelis ir sadarbojies ar Demisu Rusu, aizrāvies ar progresīvo roku, daudz ceļojis un piedalījies vairākos vērienīgos mūzikas projektos. 2000.gadā Sidnejas Olimpiādes rīkotāji aicināja komponistu uzrakstīt noslēguma ceremonijas partiju, un Vangelis kārtējo reizi klausītājiem radīja neaizmirstamu muzikālu piedzīvojumu. Tomēr visievērojamākie komponista darbi ir iemūžināti kino kadros. Kopumā ir sarakstīti skaņdarbi vairāk nekā 50 filmām, saņemts "Oskars" un iegūtas vairākas prestižas balvas.

Neliels ieskats komponista paveiktajā kino:

Antarktika

Pagājušā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados Vangelis pārsvarā raksta mūziku dokumentālajam kino. Viens no zināmākajiem viņa darbiem ir pie japāņu ceļotāja un režisora Korejoši Kurahavas 1983.gada filmas "Antarktika". Komponista mūzikā iekļautā tieksme pēc plašuma tikai pastiprina stāstu par diviem zinātniekiem, kas ar suņu pajūgiem dodas iekarot Antarktīdas plašumus.

Uguns rati

"Uguns rati" (Chariots of Fire). Šī Hjū Hadsona 1981.gada filma stāsta par 1924.gada olimpiskajām spēlēm Parīzē. Tieši mūzika filmu ir ierakstījusi pasaules kino vēsturē. Līdz šim filmu mūzikas ierakstos pārsvarā izmantoja orķestra atskaņojumu, šobrīd to pilnībā nomainīja kompozīcijas, kas izpildītas uz sintezatora. 1982.gadā filma saņēma četrus "Oskarus", tostarp gan kā labākā filma, gan par labāko oriģinālo mūziku.

Olivera Stouna 'Aleksandrs'

2004.gadā Olivers Stouns pabeidz darbu pie episkās vēsturiskās drāmas par Aleksandru Lielo. Režisora izvēle, meklējot mūzikas autoru savai filmai, iespējams, apstājās tieši pie šodienas jubilāra, jo viņš ir dižā karavadoņa novadnieks. Mūzika un filmas epizodes viena otru papildina, lai gan jāatzīst, ka Stounam ir bijušas labākas filmas, bet komponistam labāki skaņdarbi.

Skrejošais pa naža asmeni


1982.gadā režisors Ridlijs Skots aicināja Vangeli izveidot mūzikas noformējumu topošajai filmai "Skrejošais pa naža asmeni" (Balde Runner). Filmas darbība norisinās tālā nākotnē, kad cilvēku radītie bioroboti uzsāk cīņu par savu patstāvību. Harisons Fords filmā atveido nogurušu, pat melanholisku šo cilvēcisko "aizvietotāju" ķērāju, kuram nav izdevies tikt skaidrībā pašam ar savu dzīvi. Viņš pat nedaudz apskauž savus "upurus", jo tie vismaz zina, ko grib.

Filmas lieliskās mūzikas ieraksts dažādu iemeslu dēļ tiek apkopots un izdots tikai pēc 12 gadiem. Pavisam tas piedzīvo trīs izdevumus, no kuriem katrā ir pievienoti vēl atsevišķi nepublicēti komponista skaņdarbi.

1492: Paradīzes iekarošana

Viens no zināmākajiem komponista skaņdarbiem. Iespējams, tas tāpēc, ka to Ridlijs Skots veido kā Amerikas atklāšanas 500 gades monumentu. Tas jau sākotnēji bija lemts popularitātei. Taču filmas novērtējums kino speciālistu vidē ir visnotaļ nožēlojams. Vienīgo novērtējumu iegūst tieši Vangelis mūzika, kas tiek nominēta Zelta globusam. Diemžēl paliek tikai nominēta un balvu nesaņem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!