Foto: Publicitātes foto

Alternatīvais kamermūzikas festivāls "Sansusī", kas notiek vasarā, Aknīstes novada brīvdienu mājā "Susēja", ielūdz uz pavasara pilsētas koncertu "Vīriešu dziesmas", kas notiks Zirgu ielas koncertzālē 13. aprīlī plkst. 20.00, portālu "Delfi" informēja festivāla rīkotāji.

Koncertā piedalīsies Armands Siliņš (baritons) un Aldis Liepiņš (klavieres, balss), kā arī Ieva Parša (mecosoprāns). Šajā vakarā skanēs Andra Dzenīša vokālie cikli "Vīriešu dziesmas" pirmā un otrā (pasaules pirmatskaņojums) burtnīca un "Dagdas paralēles".

Komponists Andris Dzenītis: "Varbūt mani kāds sauks par seksistu, bet pētot drukāto mediju piedāvājumu, izklaides raidījumus televīzijā, interneta vietnes, kuras paredzētas tikai "mums, sievietēm", ne reizi vien radies priekšstats, ka vienīgi sieviete tiek pozicionēta kā jūtīga, emocionāla dvēsele, kura izcīna smagas, sarežģītas psiholoģiskas cīņas, kurai ir "īpašas vajadzības" un tikai viņa ir apveltīta ar vēlmi pēc pasaules sakārtotības un tikai viņas ir vajadzība īpaši lutināt un saudzēt.

Vīrieša dzīves reālijas bieži tiek saistītas ar dzīves praktisko pusi, eksistences nodrošināšanu, biznesu, akciju tirgu, cīņu par materiālo labklājību, automašīnām, sportu, meiteņu kailfoto, ātrumu, dinamiku un fiziskās formas attīstīšanu. Tā šie jautājumi izskatās publiskās telpas izklāstā pretēji tām smalkajām sajūtām un "smalkajām kaitēm", par kurām varam lasīt pagātnes "augstajā"literatūrā, kaut vai Puškina, Gētes, Rilkes vai Kafkas vārda mākslā. Es mīlu sievietes! Bet... Kā saka kāds populārs TV raidījums – "Bet kā ir patiesībā?""

A. Dzenīša "Vīriešu dziesmu" cikla spogulis ir latviešu vīrietis, kura domu un izjūtu atspulgs ir latviešu mūsdienu dzejnieki un mazāk pazīstami latviešu dzejas klasiķi. Cikla abās daļās šķietami nav vienotas saturiskas koncepcijas, dziesmas kārtotas vairāk pēc kontrastējošu emociju principa. Tieši tāpēc šis cikls ir atvērtas formas un kamēr vien būs komponists un būs vīrieši, šīs dziesmas turpinās tapt.

Koncertā skanēs arī "Dagdas paralēles" (asociatīvi izvilkumi no tām virknējas iestudējumā "Dagdas skiču burtnīcas" pērnā gada rudenī), kurām par pamatu ņemts Raiņa aprakstīts kontrasts starp sievišķo un vīrišķo pasaules uztveri, maigums un vienkāršība pret pamatotu un nepamatotu nervozitāti un sakāpinātību. Šoreiz koncertā skanēs pilnu darba versiju, basa balsi pielāgojot baritona iespējām, bet paturot Ievas Paršas brīnumaino mecosoprānu un Alda Liepiņa klavierspēli.

Trešais alternatīvais kamermūzikas festivāls "Sansusī" norisināsies šī gada no 12. līdz 14. augustam Aknīstes novada brīvdienu mājā "Susēja". Biļetes uz koncertu un festivālu nopērkamas "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!