Foto: Kadrs no video
Pēdējo nedēļu laikā latviešu mūzikas panorāmu bagātinājuši daudzi atšķirīgi mūziķi – izdoti vai pieteikti jauni albumi, publiskoti singli, ierakstīti koncerti, kā arī radīti videoklipi dažnedažādām gaumēm.

Gada pirmie mēneši latviešu mūzikā rādās īpaši ražīgi, tādēļ līdzās portāla "Delfi" izlasē iekļautajiem darbiem minami arī vairāki citi mākslinieki. Piemēram, vēstīdama par savu debijas albumu, pašmāju grupa "Ryga" laida klajā dziesmu "Say You Love Me Now", kas skanēs arī Dailes teātra izrādē "Bannija Manro nāve", ko pēc Nika Keiva romāna motīviem iestudē režisors Dž. Dž. Dzilindžers. Tāpat jaunu ierakstu pieteicis eksperimentālās mūzikas duets "Mona de Bo", publicējot fragmentu no skaņu plates "kur ir šeit?", ko paredzēts prezentēt jau 11. martā. Savukārt vietējais hip-hopa mākslinieks Šips publicējis jaunu dziesmu, kurai uzņemts arī videoklips.

Piedāvājam iepazīt desmit spilgtus februāra mēnesī vai pašā marta sākumā izdotus latviešu mūzikas jaunumus.

The Pink Elephant un koris 'Kamēr'

Pašmāju rokgrupa "The Pink Elephant" sadarbībā ar kora "Kamēr" dalībniekiem un režisoru Aleksandru Okonovu radījusi neparastu un radošu mūzikas video.Dziesma "Augmented Space Exploder" ir pirmais publiski pieejamais ieraksts no grupas otrā albuma "Cassette Concert". Dziesma ierakstīta Rīgā, Vāgnera Zālē. Videoklips uzņemts ar 14 statiskām kamerām un sniedz ieskatu mākslinieku dzīvajā izpildījumā no dažādiem skatupunktiem. Projekts apvieno "Kamēr" koristu lirisko dziedājumu, režisora Aleksandra Okonova radošo vīziju un grupas plašo skanējumu. "Tā kā "Kasetes Koncerts" tika izdots analogā formātā, izdomājām, ka arī video vajadzētu būt pēc iespējas tuvākam šai idejai, tādēļ filmējām tāpat kā ierakstījām – vienā piegājienā jeb "dzīvajā"," par videoklipa tapšanu stāsta grupas solists un ģitārists Edvards Broders. "Lielu paldies arī jāsaka Tēlniecības Kvadrenniālei, kas mums atļāva uz vienu dienu ieņemt šīs telpas, kamēr izstāde vēl tika gatavota.""Dziesmas noskaņa veidota tumša un velkoša, radot nebeidzamu ilgu sajūtu. Šī ir dziesma par ziemu, par to, kāda sajūta pārņem, kad lielāko dienas daļu jāpavada tumsā, vientulībā un slēpjoties no aukstuma," par kompozīciju raksta grupas dalībnieki. "Tai pat laikā tā ir arī uzmundrinoša, tas ir tas spirgtais aukstums, kas līdz kaulam saldē un liek neviļus kustēties, darboties un pārdzīvot ziemas mēnešus."Pirms nepilna gada grupa laida klajā savu otro albumu, kas tika izdots tikai kasetēs, turklāt – tikai 20 eksemplāros. Tādējādi albums kopš publicēšanas ceļo "no rokas rokā".Jāpiebilst, ka grupa tuvākajā laikā plāno izlaist vēl vienu videoklipu kādai no albuma "Cassette Concert" dziesmām.

'Boys Will Be Boys' – 'Follow Me'

Foto: Kadrs no video (BWBB)

Jaunā indie mūzikas grupa "Boys Will Be Boys" izdevusi videoklipu dziesmai "Follow Me", kas ir pirmais vēstnesis ierakstam, ko plānots izdot šā gada aprīlī.

Videoklips tapis sadarbībā ar jauno multimediju mākslinieku Franku Pirogu. "Mums šķiet, ka klips sanācis negaidīti labs un ceram, ka tas ienesīs nedaudz saules tumšajos vakaros," par klipu stāsta grupas dalībnieki.

"Boys Will Be Boys" ir četri latviešu mūzikā pieredzējuši puiši – Oskars Tupuriņš ("Kasetes"), Matīss Kļaviņš ("Carnival Youth", "Kasetes", "Momend"), Pēteris Ozols ("Pyro Trees", "Polifauna"), Jānis Liepiņš.

Rihards Lībietis – 'Mēs tikāmies martā'

Foto: 'MicRec' publicitātes foto

Latviešu ģitārists Rihards Lībietis nupat publiskojis skaņdarbu "Mēs tikāmies martā" – pirmo kompozīciju no topošā albuma "Gadalaiki. Pavasaris. Ģitāra".

Pērn izdevniecība "Mikrofona ieraksti" sāka latviešu instrumentālās mūzikas albumu sērijas "Gadalaiki" izdošanu ar pianista Normunda Kalniņa ieskaņoto "Gadalaiki. Ziema. Klavieres". Šajā albumā ir ieskaņotas Raimonda Paula, Mārtiņa Brauna, Ulda Stabulnieka, Dona, Mārtiņa Freimaņa, Jāņa Lūsēna un citu autoru ziemas izjūtām atbilstošas melodijas, kuras līdz šim bija ierasts dzirdēt kā dziesmas ar vokālo izpildījumu.

Savukārt šā gada 20. martā nāks klajā šīs sērijas nākamais albums "Gadalaiki. Pavasaris. Ģitāra", kuru ieskaņo ģitārists Rihards Lībietis, un arī tajā būs atrodamas dažādu pazīstamu latviešu dziesmu instrumentālās versijas, tostarp Raimonda Paula, Goran Gora, Emīla Dārziņa, Ainara Virgas, Mārtiņa Freimaņa un citu autoru kompozīcijas. Visas sērijas noformējumu māksliniece ir Līga Ķempe, kura īpaši šiem izdevumiem radījusi četrus atbilstošus darbus.

Foto: Līga Ķempe

Kā pirmā no topošā albuma tiek publicēta Maestro Raimonda Paula dziesmas "Mēs tikāmies martā" instrumentālā versija. Ieraksta video filmēts ierakstu studijā "Factory Sounds Studio", un to filmējusi Arta Janemane ("Skybird Productions"). Jaunajā latviešu instrumentālās mūzikas albumu sērijā ir plānoti pavisam četri albumi.

Mārcis Auziņš – 'Meitenei kafejnīcā'

Foto: Publicitātes foto

Latviešu ģitārists Mārcis Auziņš aranžējis un ieskaņojis vēl kādu labi zināmu kompozīciju – bundzinieka Viļņa Krieviņa dziesmu "Meitenei kafejnīcā".

"Mani šī, 1984. gadā sarakstītā, savulaik Igo un "Remix" izpildītā dziesma jau sen ir uzrunājusi ar savu īpašo noskaņu un ārkārtīgi skaisto harmonisko valodu," par savu jaunāko veikumu stāsta ģitārists. "Vēl jo vairāk tamdēļ, ka sarakstījis to ir bundzinieks – Vilnis Krieviņš. Tad, lūk, kas ir sanācis, satiekoties manām simpātijām pret šo skaņdarbu un vēlmei spēlēt, aranžēt, meklēt un atrast, gatavojoties gaidāmajai koncertturnejai."

Mārcis Auziņš savu Latvijas turneju atklās 4. martā Zemgalē, gleznainajā Mazmežotnes muižā. Tas būs pirmais koncerts nesen atjaunotajā Mazmežotnes muižas pasākumu stallī. Turnejā "Viens" skanēs gan Mārča Auziņa orģinālkompozīcijas, gan Maestro Raimonds Paula dziesmu un citu komponistu dziesmu aranžijas, kā arī džeza improvizācijas.

Reinis Jaunais – 'Tumšs'

Foto: Artūrs Martinovs

Ģitārists un ceļotājs Reinis Jaunais kopā ar grupu "Reinis Young Trio" laidis klajā albumu "Tumšs", kas ir turpinājums 2016. gadā tapušajam ierakstam "Gaišs".

"Pretstatā "gaišajam albumam", kas ir skaistu dzīves mirkļu un ceļojumu iespaidu attēlojums mūzikā, "tumšās koncertprogrammas" skanējums raksturojams kā mežonīgs un kontrastiem bagāts mūsdienu pasaules attēlojums, kas vēsta par indivīda cīņu starp laimi un rutīnu, planētai kļūstot par urbānu objektu," par albumu stāsta Reinis. Abu albumu nozīmīgs iedvesmas avots ir ceļojumu iespaidi. Kopā ar Reini Jauno albuma ierakstā piedalījās Lauma Kazaka (basģitāra) un Ivars Logins (bungas).

Videoklipu dziesmai "Nāc" veidojusi māksliniece Justīne Vilkauša, kas radīja arī albuma dizainu.

Albums Rīgā tika prezentēts 18. februārī, taču 11. martā Reiņa Jaunā grupa viesosies Daugavpilī, rokklubā "Artilērijas pagrabi".

'Rāva' – 'Sniegi Sniga'

Foto: Ieva Lejiņa

Februāra vidū tika publiskots pirmais skaņdarbs no šā gada vasarā gaidāmās etnomūzikas izlases "Sviests" – grupas "Rāva" dziesma "Sniegi Sniga".

Kā ziņo izdevniecības "Lauska" pārstāvji, šobrī norit darbs pie septītās etnomūzikas izlases "Sviests" veidošanas, savukārt pirmās izlases dziesmas "Sniegi Sniga" melodija ir saglabāta pēc Emiļa Melngaiļa pieraksta no 1931. gada, kad to viņam teica Paulīna Setkavska Rubeņos.

Grupa "Rāva" dibināta 2014. gadā Rīgā. Nosaukums apzīmē purva tumšo ūdeni. Grupa darbojas "dark traditional" žanrā, kurā latviešu tradicionālās mūzikas materiālam, kas saglabāts tuvu pirmavotam, pievienoti dažādi instrumenti un efekti, piešķirot tam tumšāku nokrāsu. "Sniegi Sniga" ierakstā piedalījās Ilze Ceļmillere, Toms Ceļmillers un Viesturs Āboltiņš. Ieraksts veikts studijā "Hodila Records" Ģirta Laumaņa vadībā.

Mūzikas izlasi "Sviests 7" ieskandinās šā gada 10. jūnijā Valmiermuižā, sarīkojuma "Saulgriezis" ietvaros uz "Sviests" skatuves.

'Bloody Heels' – 'Cheap Little Liar'

Latviešu hārdroka un glamroka grupa "Bloody Heels" februārī laidusi klajā jaunu mūzikas video dziesmai "Cheap Little Liar"

Skaņdarbs būs dzirdama arī pavasarī gaidāmajā albumā. Videoklips tapis sadarbībā ar filmu studiju "Rafa", Ivo Skanstiņa vadībā.

2012. gadā dibinātā grupa pirms nepilniem četriem gadiem publicēja videoklipu dziesmai "Hungry For Your Love", kā arī 2014. gada sākumā izdeva piecu dziesmu EP albumu – "Summer Nights".

Marta Grigale – 'Bez 5 minūtēm'

Foto: Kadrs no video

Dziedātāja Marta Grigale laiž klajā jaunu dziesmu un videoklipu "Bez 5 minūtēm". Singla producents ir Reinis Sējāns, ieraksts tapis "Tru Music Studio" Rīgā.

Gan mūzikas, gan vārdu autore ir pati dziedātāja, savukārt producents – Reinis Sējāns. Dziesmas apstrādi veicis skaņu režisors Gatis Zaķis, bet videoklipu veidojis režisors un operators Ritvars Bluka.

"Dziesma ir par to īso un netveramo mirkli, kuru piedzīvojot, mēs jūtamies absolūti laimīgi – brīdi pirms iemīlēšanās. Tas ir mirklis, kad otrs cilvēks šķiet perfekts un visa pasaule – neaprakstāmi skaista," par singlu stāsta autore.

Iepriekš zināma kā aktrise un raidījumu vadītāja, Marta Grigale guva plašāku popularitāti, ar savu dziesmu "Choices" iekļūstot dziesmu un izpildītāju konkursa "Supernova 2016" pusfinālā. Kopš tā laika mūziķe strādājusi pie jauna muzikālā materiāla latviešu valodā, rakstot gan mūziku, gan dziesmu vārdus.

Pašlaik māksliniece strādā, lai pie klausītājiem nonāktu gan oriģinālmūzikas koncerti, gan minialbums. Portālam "Delfi" mūziķe raksta, ka ir grasās turpināt sadarbību ar Reini Sējānu un "Tru Music Studio", lai nodrošinātu augstu mūzikas ierakstu māksliniecisko un tehnisko kvalitāti.

Liene Grosa – 'Ceļš izgaismots'

Foto: Aiga Rēdmane

Dziesminiece, akordeoniste un grupas "Sus Dungo" dalībniece Liene Grosa februārī Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā prezentēja savu otro soloalbumu "Ceļš izgaismots".

Albumā apkopotas deviņas dziesmas, kas tapušas pēdējo divu gadu laikā un ierakstītas pagājušā gada nogalē "MP Rec" pie Māra Prinduļa.

Ierakstā piedalījušās Lienes grupas biedrenes Anneli Arro (sitaminstrumenti) un Marika Arro (bass), kā arī Lienes draugi, mūziķi Ieva Supjeva (flauta), Juta Bērziņa (čells), Linda Seļava Prindule (piebalss), Māris Prindulis (ģitāra, piebalss). Liene albumā piedalījusies ar balsi, akordeonu, klavierēm un gitarleli.

Lienes dziesmas balstītas ticībā, iedvesma rasta gan psalmos, gan Jaunajā Derībā, gan personiskās pārdomās un atklāsmēs. "Šo albumu es veltu ikvienam, kam ir svarīga ticība, kas ir ceļā, kas meklē mieru un cerību," stāsta mūziķe. Pavasarī Liene Grosa iecerējusi koncertēt dažādās Latvijas baznīcās.

Lienes pirmais albums "Klātbūtnes ezerā" iznāca 2015. gada aprīlī un tika nominēts Latvijas mūzikas ierakstu gada balvai dziesminieku kategorijā.

'Peter Levics' - 'Prelude'

Pagājušajā mēnesī Lielbritānijā, Londonā, iznāca arī latviešu dueta "Peter Levics" četru skaņdarbu minialbums "Narcissism and doubts".Jaunākais albums ir dinamiskāks un ekspresīvāks par iepriekšējiem apvienības ierakstiem, arī – eksperimentālāks. "Albumā var saklausīt rotaļīgas vijoles melodijas, psihadēlisku skanējumu, ko pavada ritmiski vijīgi ģitāras motīvi," par ierakstu stāsta grupas dalībnieks Juris.Brāļi Peterlevici savu muzikāli radošo darbību sākuši 90. gadu beigās indie apvienībā "Tramplīni". Vēlāk Juris Peterlevics aktīvi darbojies grupā "The Briefing"."Peter Levics" debijas EP "Proletariat sonatas" tika izdots 2012. gadā.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!