Foto: Publicitātes foto
Šovasar, 13. augustā, Siguldas pilsdrupu estrādē uzstāsies grupas "Radiohead" dalībnieku Toma Jorka un Džonija Grīnvuda grupa "The Smile", portālu "Delfi" informē "LTips Agency" pārstāve Līva Toniņa.

Bez abiem pieminētajiem mūzikas smagsvariem no "Radiohead", šajā projektā piedalās arī bundzinieks Toms Skiners.

Kā vēsta Toniņa, šis būs "The Smile" pirmais un pagaidām vienīgais koncerts Baltijas valstīs, un tajā izskanēs apvienības abu – debijas un janvāra nogalē iznākošā - albuma hiti.

Projekts "The Smile", kura nosaukums paņemts no britu dzejnieka un rakstnieka Teda Hjūza dzejoļa, radās pandēmijas laikā, kad kopā muzicēšana bija apgrūtināta. "Radiohead" ģitārists Grīnvuds atceras: "Mums nebija daudz laika, bet mēs tomēr vēlējāmies kopā pabeigt dažas dziesmas. Bija gana komplicēti, taču tas vienlaikus bija lielisks veids, kā radīt mūziku."

Savukārt "Radiohead" bundzinieks Filips Selvejs komentē, ka grupas dalībniekiem ir veselīgi laiku pa laikam iesaistīties citos projektos, lai izpētītu: "[..] ko citas muzikālas balsis var iesākt ar tavām idejām."

Kā minēts, "The Smile" sastāvu veido kulta grupas "Radiohead" radošais kodols - Toms Jorks (vokāls, ģitāra, basģitāra, taustiņistrumenti) un Džonijs Grīnvuds (ģitāra, basģitāra, taustiņistrumenti), kā arī dažādu grupu, tai skaitā džeza apvienības "Sons of Kemet", bundzinieks un perkusionists Toms Skiners.

Pirmā "The Smile" publiskā uzstāšanās notika Glastonberijas festivāla straumēšanas tiešraidē 2021. gada maijā, kam sekoja vēl trīs koncerti Londonā. 2022. gada pavasarī klajā nāca apvienības debijas albums "A Light For Attracting Attention", ko producēja "Radiohead" ilgtermiņa producents Naidžels Godričs. Ņemot vērā Toma Jorka un Džonija Grīnvuda talantu, nav nekāds pārsteigums, ka šo garadarbu kritiķi un protams arī publika uzņēma ļoti atzinīgi, sasniedzot piekto vietu Lielbritānijas albumu topā. Kā līdersingls 2022.g ada janvārī tika izdots "You Will Never Work in Television Again". Vēlāk tam sekoja "The Smoke", "Skrting on the Surface", "Pana-vision", "Free in the Knowledge" un "Thin Thing".

Daži kritiķi "The Smile" dēvē par "Radiohead" reinkarnāciju, jaunu šķautni, kurā sakausēts pa druskai no postpanka, progresīvā roka, afrobīta un neoelektronikas. "Pitchfork" apskatnieks uzskata, ka šis albums: "izklausās pēc īsta "Radiohead" vairāk nekā jebkurš cits no neskaitāmajiem grupas dalībnieku blakus projektiem". Savukārt "The Rolling Stone" to novērtē kā "piezemētu, "džemīgu" albumu ar vistiešākajām dziesmām vairāku gadu garumā".

Lielākā daļa kritiķu gan uzreiz vienojas, ka blakusprojekta izkārtne ļauj "Radiohead" radošajam tandēmam Jorkam-Grīnvudam sacerēt daudz brīvāku un nepiespiestāku materiālu: "šī bija iespēja strādāt pie dažām melodijām bez spiediena būt "Radiohead" Lenonam un Makartnijam vai, varbūt precīzāk, Votersam un Gilmoram, kas, iespējams, sagādāja sarūgtinājumu pārējiem trim grupas dalībniekiem. Jo "A Light for Attracting Attention" ir šo dziesmu autoru visbaudāmākā mūzika pēdējo gadu laikā".

2022. gada pavasarī un vasarā "The Smile" devās koncertturnejās pa Eiropu un Ziemeļameriku, kā arī uzstājās dažos festivālos. Pazīstamākie no tiem Montrē Džeza un "Pitchfork" Mūzikas festivāls.

2023. gada pavasarī "The Smile" dalībnieki atklāja, ka ķērušies pie jauna materiāla rakstīšanas. Pirmais singls "Bending Hectic" klajā nāca 20. jūnijā un tajā piedalās Londonas Mūsdienu orķestris. 13.novembrī grupa informēja, ka otru viņu albumu sauks "Wallsof Eyes", un tas nāks klajā 2024. gada 26. janvārī. Tai pašā dienā publika tika iepazīstināta ar otru singlu, kam dots albuma titulnosaukums "Wall of Eyes". Videoklipu šim singlam uzņēmis godalgotais kinorežisors Pols Tomass Andersons jeb PTA.

Biļešu tirdzniecība uz koncertu tiks uzsākta 12. janvārī.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!