Foto: DELFI
Festivāls "Dzejas dienas 2014" sāksies 4.septembrī.

Pulcējot vienkopus poētiskā velobrauciena dalībniekus, dzejniekus un interesentus, "Rīga 2014" kultūras vasarnīcā Esplanādē 4.septembrī plkst. 20 norisināsies Raiņa dzejas lasījumi. Sev tuvākos Raiņa dzejoļus, lugu un runu fragmentus lasīs gan dzejnieki, gan tie, kas vēl mācās. Lasījumus vietām pārtrauks dzejnieka un mūziķa Pētera Dragūna dziesmas ar Raiņa vārdiem. Visu kopā turēs dzejnieks Kārlis Vērdiņš.

Portāls "Delfi" piedāvā aplūkot "Dzejas dienu" programmu un ieplānot interesējošos pasākumus.

'Iemūrēti putna miegā'

3. septembrī plkst. 18 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks Dzejas dienu ieskaņas pasākums Latvijas Nacionālās bibliotēkas virsotnē.

Piedalās dzejniece Inese Zandere un komponists Ēriks Ešenvalds, sarunu vada izdevniecības "Neputns" galvenā redaktore Laima Slava.

Dzeja no Ineses Zanderes krājuma "Putna miegā" un libreta topošajai Ērika Ešenvalda  operai "Iemūrētie".  Par pusmiegu starp nebijušo un neesošo,  dabas atspoguļošanos valodā un mūzikā, rituālo nepabeigtību un būvupuri.

"Iemūrēšanai der tiklab bērns (vai divi bērni, māsa un brālis, dvīņi vai  vienkārši divi mazi ubadziņi, kā Gotlandē, kur mūrnieki viņus ievilināja būvbedrē, piedāvādami paēst, kā arī jaunlaulātie, varbūt pat tīši šim nolūkam saprecināti, meistara sieva, līgava, māsa, jebkura dzimuma pirmais (vai trešais) garāmgājējs, suns, kaķis, gailis, vērsis, kazlēns, zirgs vai vismaz viņa galva, ola, ķiploku galviņa galu galā."

Ieeja brīva. Bibliotēkas noteikumi par mantu atstāšanu garderobē attiecas arī uz pasākuma apmeklētājiem.

Poētiskais velobrauciens

4. septembrī pulksten 19.30 pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas sāksies Poētiskais velobrauciens. 

Velobrauciens ir iespēja ikvienam piedalīties Dzejas dienu atklāšanā, apģērbā vai ar aksesuāru palīdzību akcentējot Raiņa personību un kopā ar visiem dodoties velobraucienā no Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunās ēkas uz Esplanādi, simboliski savienojot Latvijas literatūrai nozīmīgus pilsētas punktus. Brauciena dzinējspēks un kodols būs Latvijas Mākslas akadēmijas un citu kultūras augstskolu studenti. Pievienojies!

Dalībniekiem nepieciešams vien savs velosipēds, ķivere - drošībai, labs noskaņojums un savs brīvi izvēlēts individuālais Rainiskais "kods". Tiekamies plkst. 19.30. pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas Mūkusalas ielā 3, lai šķērsojot Akmens tiltu un Vecrīgu nonāktu pavisam tuvu Rainim Esplanādē.

Dzejas dienu atklāšana. Raiņa dzejas lasījumi

4. septembrī pulksten 20 "Rīga 2014" kultūras vasarnīcā Esplanādē - Dzejas dienu atklāšana. Raiņa dzejas lasījumi.

Pulcējot vienkopus poētiskā velobrauciena dalībniekus, dzejniekus un interesentus Esplanādē, Rīga 2014 Vasarnīcā plkst. 20. norisināsies Raiņa dzejas lasījumi. Sev tuvākos Raiņa dzejoļus, lugu un runu fragmentus lasīs gan dzejnieki, gan tie, kas vēl mācās, - lasījumus vietām pārtrauks dzejnieka un mūziķa Pētera Dragūna dziesmas ar Raiņa vārdiem. Visu kopā turēs dzejnieks Kārlis Vērdiņš. Vai Rainis pamodīsies?

Esplanādē - Rīga 2014 kultūras vasarnīcā īsi pirms Raiņa dzejas lasījumiem tiks atklāts arī Dzejas pasts - iespēja draugam, kaimiņam, kolēģim, skolas biedram - ikvienam, kam vēlies, izveidot un nosūtīt Dzejas dienu kartiņu, izvēloties sev tuvāko dzejas citātu, kuru būs iespēja stencila tehnikā "uzlikt" uz Dzejas dienu 2014 kartiņas un norādot adresātu un adresi, iemest īpašajā pastkastē. Par Dzejas kartiņas nonākšanu pie adresāta rūpēsies Latvijas pasts un Latvijas pasta īpašais zīmogs.

Dzejas pasts būs pieejams Rīga 2014 Vasarnīcā 4., 11. un 15.septembra vakaros Dzejas dienu pasākumu laikā. Uzrunā draugu dzejā! - aicina Dzejas dienu rīkotāji.

Rokpeļna sumināšana. 'Samta sērijas' bilingvālās dzejas izlases atvēršana

5. septembrī pulksten 18 Galerijā "Neputns" - Rokpeļna sumināšana. 'Samta sērijas' bilingvālās dzejas izlases atvēršana.

Draugi un kolēģi sveiks Jāni Rokpelni. Dzejas lasījumi uz Tērbatas ielas bohēmiskā atmosfērā.

Oļega Ļencoja dzejas krājuma atvēršana

5. septembrī pulksten 19 "Trusis Kafe" - Oļega Ļencoja dzejas krājuma atvēršana.

Kā vēsta Dzejas dienu rīkotāji, Oļegs Lencojs (īstajā vārdā Petrovs Oleģs Vladimirovičs) ir dzimis 1958.gada 4.septembrī Piejūras rajonā Krievijā. Bērnību un turpmākos gadus pavadījis Rīgā. 1975. gadā pabeidzis vidusskolu un 1981. gadā absolvējis Latvijas Universitātes filoloģijas fakultāti, bijis armijas vada komandieris. Vēlāk strādājis par arhivāru, bibliotekāru, darba vingrošanas metodiķi, treneri, apsargu, skolotāju internātskolā. Pēdējos deviņpadsmit gadus strādā par skolotāju: pirmkārt, par krievu valodas un literatūras skolotāju, ir bijis sporta skolotājs, pasniedz arī komunikāciju psiholoģiju, pamatus politikā un tiesībās u.c. Dzejoļu krājumi "Атолл" (Rīga, 2007), "Подарок-тупик" (Rīga, 2007).

'Es uguni pārtulkošu latviski'

6. septembrī pulksten 18 Ērmaņu muižā notiks pasākums "Es uguni pārtulkošu latviski". 

Tikšanās ar dzejnieku un tulkotāju Guntaru Godiņu un komponistu Uģi Prauliņu.

Sarunas, dzejoļi, tulkojumi, mūzika. Vakara gaitā varēs uzzināt arī par Godiņa un Prauliņa 1991. gadā tapušo rokoperu "Pilsēta", kas vispirms tika uzvesta Latvijas Televīzijā, pēc tam Dailes teātrī.

Ērmaņu muiža atrodas pierobežā - starp Liteni un Alūksni. Biedrība organizē attīstošus pasākumus, koncertus, talkas un arhitektūras pieminekļa atjaunošanu.

'Izglābto lietu ieraudzīšanas darbnīca'. Ārvalstu viesu lasījumi

6. septembrī pulksten 18 "Nice Place Mansards" notiks ārvalstu viesu lasījumi. 

Piedalās: Jacek Dehnel, Roman Honet, Ryszard Krynicki (Polija), I.Balode, K.Vērdiņš

Plašāka informācija par viesiem - šeit.

Literārās Akadēmijas Rokpeļņa Dzejas meistardarbnīcas studentu lasījumi

6. septembrī pulksten 18 J. Akurātera muzejā - Literārās Akadēmijas Rokpeļņa Dzejas meistardarbnīcas studentu lasījumi.

Šodienas jaunie un topošie dzejnieki jaunradītos dzejoļos runās gan par Pirmā pasaules kara skatījumu no vēstures distances, gan par kara tēmas aktualitāti mūsdienu kontekstos. Būs arī jauno mākslinieku veidota gaismas instalāciju izstāde un Vitālija Vinogradova sagatavotā video reportāža par dzejas pasākumiem.

Laikmetu liecinieki. 'Orbīta' dzejas lasījums

6. septembrī pulksten 19 Mazajā Ģildē notiks pasākuma "Laikmetu liecinieki. "Orbīta" dzejas lasījums.

Piedalās: D.Sumarokovs, A.Ostups, P.Dragūns, V.Svetlovs.

Vācu modernās dzejas un tulkojumu lasījumi

6. septembrī pulksten 19 Vijoļšķūnī notiks vācu modernās dzejas un tulkojumu lasījumi. 

Piedalās: Eberhard Haefner, Alex Filjuta, Tom Schulz (Vācija), S.Moreino, A.Barone.

Vairāk informācijas par viesiem - šeit.

Laikmetu liecinieki. 'Orbīta' dzejas lasījums II

6. septembrī pulksten 20.20 Mazajā Ģildē notiks "Orbītas" dzejas lasījums "Laikmetu liecinieki".

Piedalās: J.Glazova, T.Treibergs, O.Ļencojs, A.Ogriņš.

'Sigma' Dzejkoncerts

6. septembrī pulksten 21 Rīgas Domā - "Sigma" Dzejkoncerts.Dzejas koncertā piedalīsies latviešu mūzikas grupa "Sigma" (Jānis Ozoliņš - balss, taustiņinstrumenti; Kaspars Lastovskis - bass; Uģis Eihvalds - sitamie instrumenti) un septiņi mūsdienu latviešu dzejnieki: Inese Zandere, Kārlis Vērdiņš, Uldis Bērziņš, Arvis Viguls, Artis Ostups, Inga Gaile un Anna Auziņa. Pasākumā gaidāmi pašu autoru dzejas lasījumi, kā arī grupas "Sigma" jau zināmie un vēl nedzirdētie skaņdarbi, kas radīti, izmantojot latviešu dzejnieku tekstus. Dzejas koncerta režisore: Inga Surgunte Dzejas koncerta mākslinieks: Andris Freiberg. Ieeja pasākumā par ziedojumiem, kas tiks veltīti Rīgas Doma jaunajai vitrāžai "Ar degsmi par brīvu Latviju" Koncertu organizē  sabiedriskā kustība "Mans Doms". Plašāka informācija par pasākumu - šeit.

Laikmetu liecinieki. 'Orbīta' dzejas lasījums III

6. septembrī pulksten 21.40 Mazajā Ģildē - Laikmetu liecinieki. 'Orbīta' dzejas lasījums III.Piedalās: A.Punte, S.Haņins, P.Dragūns.

'Pilna mute Medusmaizes'. Poētiskā orientēšanās pilsētvidē

7. septembrī pulksten 12 pie LNB notiks pulcēšanās pasākumam "Pilna mute Medusmaizes" - poētiskā orientēšanās pilsētvidē. 

Poētiskā piedzīvojumu Spēle "Pilna mute Medusmaizes" ir izzinoša orientēšanās sacensība komandām, Rīgas centra un apkārtējo pilsētas rajonu apkaimē, meklējot atbildes uz dažādiem ar literatūru saistītiem jautājumiem. Spēles mērķis - aktīvi un izglītojoši pavadīt laiku ar draugiem, izzinot un iepazīstot Latvijas ievērojamāko dzejnieku un literātu daiļradi un dzīvesstāstus, orientējoties Rīgas pilsētvidē, patīkami vingrinot prātu svaigā gaisā un pilsētas sabiedriskajā transportā. Piedzīvojumu Spēle nav sacīkstes, tomēr tiks noteikti uzvarētāji.

Komandu veido 2-3 dalībnieki bez vecuma vai kādiem citiem ierobežojumiem. Dalība pasākumā ir bez maksas.

Līdz 5.septembrim lūdzam iesūtīt pieteikumus e-pastā dzejasdienas@dzejasdienas.lv ar norādi Pilna mute Medusmaizes. Pieteikumā jānorāda komandas nosaukums, dalībnieku vārdi un uzvārdi, kā arī komandas kapteiņa kontakttālrunis.

Svētdien, 7.septembrī sākot no plkst. 11:30 pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Mūkusalas ielā 3, Pārdaugavā, notiks pieteikto komandu reģistrēšanās, kur komanda saņems sacensībām nepieciešamos materiālus. Sacensību starts tiks dots plkst. 12:00. Pēc starta vairs netiks veikta komandu reģistrācija, un dalība sacensībās vairs nebūs iespējama. Spēles ilgums 240 minūtes, finišs 16:00. Pēc finiša notiks rezultātu apkopošana un uzvarētāju apbalvošana.

Inventārs

  • Derīgs e-talons (ierobežota laika, mēnešbiļete) vai cits dokuments braucieniem pilsētas sabiedriskajā transportā Spēles laikam, katram komandas dalībniekam;
  • Zīmulis vai pildspalva;
  • Līmes zīmulis, šķēres, vismaz 30 cm garš lineāls;
  • Digitālais fotoaparāts vai telefons, ar brīvu vietu vismaz 10 fotogrāfijām

Vispārīgie sacensību noteikumi

Līdzīgi kā klasiskajās orientēšanās sacensībās, katrai komandai tiks izdalīta apvidus karte, kurā atzīmēti kontrolpunkti. Pēc kartes būs jāatrod konkrētie kontrolpunkti, jāatrod tie un jāizpilda uzdevums, saņemot punktus. Katra komanda saņems arī lapu ar papilduzdevumiem, kurus var veikt Spēles laikā, par to saņemot papildpunktus.

'Debesis pār Berlīni'. Ārvalstu viesu lasījumi

7. septembrī pulksten 16 Latvijas rakstnieku savienībā notiks pasākums "Debesis pār Berlīni".Piedalās: E. Häfner, A. Filyuta, T. Schulz (Vācija), S. Moreino, A.Barone

Plašāka informācija par viesiem - šeit.

Dzejas gadagrāmatas bērniem 'Garā pupa' atvēršana

8. septembrī pulksten 13.45 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 09.2014 plkst.13:45

Piedalās gadagrāmatas sastādītāja Inese Zandere un autori: Uldis Auseklis, Māra Zālīte, Inga Gaile, Guntars Godiņš, Leons Briedis, Inese Paklone, Ērika Bērziņa, Ilmārs Šlāpins un citi.

Kā paša pirmā "Garās pupas" gadagājuma ievadvārdos 1983. gadā rakstīja Ojārs Vācietis - "te nu ir vēl viena, nemaz nevar izstāstīt, cik raibziedaina pupa". Dzejnieka un redaktora Ulda Ausekļa savulaik rūpīgi koptā Dzejas dienu krājuma bērniem izdošanu šogad pēc ilgāka pārtraukuma atjauno biedrība Ascendum un Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome. Krājumā, tāpat kā agrāk, atrodami dzejas un atdzejas jaunumi, tostarp vairākas pasakas dzejā, ieskats tautasdziesmu bagātībā (šoreiz - rakstnieces Laimas Kotas acīm), atgādinājums par izcilu jubilāru dzīvi un darbiem, atradumi dzejnieku arhīvos. Pirmoreiz - ludziņa dzejā (Inga Ābele) un vesela nodaļa, kas veltīta pašu bērnu darbiem.

Pasākums notiek LNB Bērnu literatūras centra rīkoto svētku "Gribu iet uz bibliotēku" ietvaros.

Runā dzejnieks


8. septembrī pulksten 18
"NicePlace Mansards" notiks pasākums "Runā dzejnieks" - d
zejas lasījumi.

Piedalās: A.Auziņa, L.Brīdaka, O.Lisovska, V.Rūja, V.Kaltiņa, V.Bisenieks, A.Līce.

'Izdzēšanas sapnis'. Ārvalstu viesu lasījumi

8. septembrī pulksten 19 kafejnīcā "Vieta" notiks ārvalstu dzejas lasījumi "Izdzēšanas sapnis". 

Piedalās: Goro Takano (Japāna), I.Šteinbergs.

'Rīgas dzejas karte' izstādes atklāšana


8. septembrī pulksten 20 Tabakas fabrikā notiks "Rīgas dzejas karte" izstādes atklāšana.

Piedalās - apvienība "Orbīta".

'Atvērt nevar aizvērt'. Jaunizdoto dzejas grāmatu autoru lasījumi

9. septembrī pulksten 17.30 Ojāra Vācieša muzejā notiks jaunizdoto dzejas grāmatu autoru lasījumi "Atvērt nevar aizvērt"Savus jaunākos dzejas krājumus vienlaikus vērs atkal vaļā pieci autori, kam grāmatas iznākušas gada laikā kopš iepriekšējām Dzejas dienām. Ar lasījumiem uzstāsies šā gada dzejas debitanti Anna Dzintare, Anita Mileika un Katrīna Rudzīte.

Ieskatu savās otrajās grāmatās klausītājiem sniegs Daina Sirmā un Jānis Vādons. Pasākumu vadīs Ronalds Briedis.

'Dzejas brauciena' izstādes atklāšana

9. septembrī pulksten 19 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks "Dzejas brauciena" izstādes atklāšana. 

Piedalīsies dzejnieki: Heli Lāksonena (Somija), Contra un fs (Igaunija), Jenni Kallionsivu (Somija), kā arī latviešu dzejnieki Inga Gaile, Ingmāra Balode, Anna Auziņa, Kārlis Vērdiņš, Eduards Aivars, Valts Ernštreits, Arvis Viguls. Pasākumu vadīs dzejnieks un tulkotājs Guntars Godiņš.

2012. gadā Dzejas brauciena izstāde tika atklāta Igaunijas Nacionālajā bibliotēkā. Izstāde sniedz informatīvu un vizuālu ieskatu par šo projektu. Izstādes apmeklētāji var apskatīt mākslinieces Alisas Javitsas (Somija) fotogrāfijas un video filmu no 2011. gada brauciena, izšķirstīt albumu, kurā savāktas fotogrāfijas no iepriekšējo gadu braucieniem, kā arī noklausīties Dzejas braucienu dalībnieku dzejoļus pašu lasījumā. Apskatei izliktas arī dzejnieku grāmatas oriģinālvalodā un tulkojumos Dzejas brauciena dalībvalstu valodās. Izstādes dizainu veidojis Jorens Godiņš.

Dzejas brauciens ir daudzvalodu literārs projekts. Ideja radās 2006. gadā, projekta iniciatori bija Somijas Institūts un Latvijas vēstniecība Tallinā. No 2006. līdz 2010. gadam mobilais dzejas festivāls noticis Igaunijā, Latvijā un Somijā, braucienos piedalījušies dzejnieki no šīm trim valstīm, kopš 2011. gada Dzejas brauciens ir paplašinājies, jo kā dalībvalsts tika uzaicināta Zviedrija, bet 2014. gadā Zviedriju nomainīs Norvēģija.

Dzejas brauciena izstādi Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atbalsta Somijas Institūts Igaunijā, Somijas vēstniecība Latvijā, Valsts Kultūrkapitāla fonds.

'Kušš!' Dzejas komiksu izstādes atklāšana

10. septembrī pulksten 17.30 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks dzejas komiksu izstādes atklāšana "Kušš!".

Pasākuma rīkotāji vaicā - Vai tā ir dzeja? Vai tas ir komikss? Pastāv neskaitāmi veidi, kā šīs divas mākslas formas var mijiedarboties - no vizuālās dzejas līdz dzejoļu adaptācijai komiksā un īstiem komiksiem kā dzejoļiem. Jau ASV par jauno mākslas vilni kļuvušie komiksi, un īpaši dzejas komiksi nu sasnieguši arī Latviju. Kā tas izskatās (uz lasās!), jūs redzēsiet Latvijas komiksu antoloģijas š! #18 "Dzeja" izstādē.

Tajā iekļauti Latviešu autoru Anetes Meleces / Ingas Gailes, Annas Vaivares / Semjona Haņina, Dāvja Ozola / Ingmāras Balodes, Ingrīdas Pičukānes / Sergeja Timofejeva, Klāva Lora / Annas Fomas, Lotes Vilmas Vītiņas / Kārļa Vērdiņa, Mārtiņa Zuša / Arvja Vigula, Rūtas Briedes / Jāņa Rokpeļņa  un ārvalstu viesu Aleksandra Rosmana (Alexander Rothman, ASV),  Teo Elsvorta (Theo Ellsworth, ASV), Tīnas Lehikoinenas (Tiina Lehikoinen, Somija) and Tommi Musturi (Somija) darbi.

Runā dzejnieks II

10. septembrī pulksten 18 "NicePlace Mansards" notiks dzejas lasījumi "Runā dzejnieks".

Piedalās: J.Peters, A.Aizpuriete, D.Sparāne, A.Ivaska, A.Zeibots, M.Zālīte.

'Dzejnieka portrets. Papildināts' Jauno autoru lasījumi

11. septembrī pulksten 18 Mazajā Ģildē notiks jauno autoru lasījumi "Dzejnieka portrets. Papildināts".

Pasākuma laikā apmeklētājiem ir iespējams dzeju sajust un apjaust ne tikai kā dzejnieka lasītu literāro priekšnesumu, bet arī dzirdēt un redzēt, kā šī dzeja sasaucās un sadarbojās ar mūzikas, video un teātra pasauli, veidojot vienotu un nedalāmu priekšnesumu.

Ieeja bez maksas.

Jauno un topošo dzejnieku pieteikšanās dalībai pasākumā līdz 28.08. Plašāka informācija un pieteikšanās: www.facebook.com/mazagilde.

Latviešu dzejas maratons

11. septembrī pulksten 19 "Rīga 2014" kultūras vasarnīcā Esplanādē notiks latviešu dzejas maratons.

Piedalās: U.Bērziņš, I.Zandere, I.Rupenheite, E.Raups, K.Skujenieks, I.Balode, L.Langa, A.Ostups.

Ziemeļi – Dienvidi. Ārvalstu viesu lasījums

12. septembrī pulksten 19 Kaņepes Kultūras centrā - ārvalstu viesu lasījums"Ziemeļi - Dienvidi".

Piedalās: Nikola Madzhirov (Maķedonija), Marja Kangro (Igaunija), A.Viguls, M.Grīnberga.

Plašāka informācija par viesiem - šeit.

Ceļojums ar dzejniekiem

13. septembrī pulksten 12 Zemitāna laukumā sāksies "Caļojums ar dzejniekiem".

Šogad dosimies poētiskā piedzīvojumā pa Teikas rajonu. Ceļojumā piedalās 10 dzejnieki ar 10 minūšu garu lasījumu pilsētvidē, pa ceļam un gala pieturā dalībniekus var sagaidīt dažādi pārsteigumi un neplānotas pieturvietas. Šķiet, ka pārsteiguma moments ir viens no lielākajiem piedzīvojumiem, jo nekad nevar zināt, kas notiks pa ceļam, kā dzejnieku lasījumus uztvers vietējie iedzīvotāji, kādi būs ceļabiedri, laika apstākļi utt. Ceļojuma noslēgums šogad iecerēts VEF kultūras pilī, kur tiks prezentēta arī īsfilma "Ceļojums ar dzejniekiem. 10 gadi".

Ceļojumā piedalās dzejnieki: Anna Auziņa, Inga Gaile, Agrita Grīnvalde, Arvis Viguls, Toms Treibergs, Agnese Rutkēviča, Rihards Bargais, Henriks Eliass Zēgners, Kārlis Vērdiņš, Andris Akmentiņš.

Programma:

12.00 satikšanās Zemitāna laukumā

12.05.-12.15 Zemitāna laukums | Anna Auziņa

12.30-12.40 parciņš aiz Infektoloģijas centra | Inga Gaile

12.50-13.00 Organiskās sintēzes institūts | Agrita Grīnvalde

13.05 -13.15 sporta laukums | Arvis Viguls

13.25-13.35 elektrības namiņš | Toms Treibergs

13.45-13.55 vecā māja Palmu ielā | Agnese Rutkēviča

14.00-14.10 vecais tramvaja galapunkts| Rihards Bargais

14.20-14.30 Pētera Pirmā piemineklis | Henriks Eliass Zēgners

14.45-14.55 VEF kultūras pils kāpnes | Kārlis Vērdiņš

15.00 VEF kultūras pils kamerzāle | Andris Akmentiņš | filma "Ceļojums ar dzejniekiem. 10 gadi".

'Rāmuma rasa'. Dzejas meditācijas vakars

13. septembrī pulksten 17 Krišjāņa Barona muzeja 4. stāvā notiks dzejas meditācijas vakars "Rāmuma rasa".

Dzeja dāvā prieka spārnus dzīves lidojumam un dzīvinošu rāmuma veldzi dzīves piepildījumam. Rāmums ir tik netverams, taču dzejas rindās tas spēj kļūt tik klātesošs un taustāms, ka dziedina mūsu sirdis un dara stiprākus.  Rāmumā sakņojas mīlestība, skaidrojas patiesība un aug harmonija; rāmumā mēs spējam saklausīt savas dvēseles klusuma balsi.

Klusuma un mūzikas vijumā skanēs mūsu  klasiķu (J.Raiņa, I.Ziedoņa, O.Vācieša, A.Eglīša u.c), jauno un cittautu autoru ( R.Tagores un dzejnieka - meditācijas meistara Šri Činmoja u.c.) rindas.

Ar apgarotu vārsmu dzidrumu un rasas veldzējošo rāmumu vakarā  dalīsies dzejas un meditācijas mīļotāji Indra Goldmane, Baiba Mennika, Valdis Svirskis, Sarmīte Fogele, Gints Peleckis u.c.

P.S. Kabatā līdzņemšanai varam ielikt zvaniņu, lai ieskandinātu dzejas meditāciju un varbūt arī dzejolīti, kurā esam sajutuši rāmuma rasas elpu. 

Pasākumu tradicionāli organizē Rīgas Šri Činmoja centrs sadarbībā Kr.Barona muzeju.

'Pilsētu iekaro miers'. Dzeja un mūzika Doma dārzā

13. septembrī pulksten 18 Rīgas Doma dārzā - dzeja un mūzika Doma dārzā. 

Rīgas  Doma dekāna Elija Godiņa ievadvārdi.

Piedalās dzejnieki Anna Rancāne, Jānis Rokpelnis, Rudīte Losāne, Eduards Aivars, Daina Sirmā, Jānis Elsbergs, Inese Zandere.

Muzicē Jānis Pauls (čells).

"Dievs man nav nekas tematisks. Man ir kristīga pasaules izjūta un pasaules uzskats," saka Jānis Rokpelnis, kura dzejas rinda citēta lasījumu nosaukumā. Lasījumos - lirika un vēstures atspulgi, tostarp Jāņa Elsberga poēma, kas veltīta mācītājam Jurim Neikenam un Dikļu dziesmusvētkiem.

Ieeja brīva.

'Household Poetry'. Audiovizuāla dzejas performance

13. septembrī pulksten 20 Kaņepes Kultūras centrā notiks dzejas mūzikas performance "Household Poetry" (Baltkrievija).

Ideja un Dzejoļi: Volga Gapejeva.
Mūzika: Ulads Bubens.
Tulkojums no baltkrievu valodas: Marians Rižijs.

Savā dzejas-mūzikas performancē slavenā baltkrievu dzejniece Volga Gapejeva mēģina izprast intīmo dzejas radīšanas procesu un tā līdzās pastāvēšanu ikdienas rutīnas darbiem. Tāpat dzejniece vēlas vērst uzmanību uz stereotipiskām dzimumu lomām, kas bieži vien rada šķēršļus radošumam un iespējai būt sabiedrības pieņemtam. Jaunā māksliniece prāto, vai cilvēki klausīsies viņas dzeju fonā mājas darbiem.

Runā dzejnieks III

14. septembrī pulksten 18 "DAD cafe" notiks dzejas lasījumi "Runā dzejnieks".

Piedalās: I.Šteinbergs, A.Ostups, A.Foma, J.Janpaule, H.E.Zēgners.

Muzicē Rihards Lībietis.

Seko jaunumiem norises vietā: https://www.facebook.com/DADcafe.

Ārvalstu viesu lasījumi

14. septembrī pulksten 19 "NicePlace Mansards" notiks ārvalstu viesu lasījumi.

Piedalās: Tiziana Colusso (Itālija), Angeliki Dimouli (Grieķija), Petr Borkovec (Čehija), Wolfgang Hermann (Austrija), Goro Takano (Japāna), Ilze Butkute (Lietuva)

Plašāka informācija par viesiem - šeit.

'Dzintara ceļš'. Kora 'Latvija' un Dzejas dienu sadarbības koncerts

16. septembrī pulksten 19 LNB notiks kora "Latvija" un Dzejas dienu sadarbības koncerts.

Valsts Akadēmiskā kora "Latvija'' balss skaņu pavedieni un "Dzejas dienu'' poēzijas dzīpari ir uzauduši unikālu Dzintara Trīsvienību, satiekoties vēsturiskā Dzintara ceļa valstu dzejniekiem, viņu latviešu kolēģiem, atdzejotājiem un 12 komponistiem no Latvijas - skaņu burvjiem un burvēm, kuri ar šo mūsdienu dzejnieku vārsmām mūzikā stāstīs par noslēpumainajām pasaulēm, ko redzējis šis saules akmens - dzintars.

Daba dzintaram devusi daudz skaistu īpašību - gaismas spožo mirdzumu, krāsu delikāto zaigojumu, jūras smaržu un dūmakaino lāsumainumu. Jau senie grieķi un romieši līdzās zeltam un sudrabam pieminējuši dzintaru - īpatnējo, zeltaini medaino, teiksmaino ziemeļu zemju akmeni. Šo zemju sūtņi devušies tālajā ceļā uz Baltijas jūras krastiem, lai iegūtu izdaudzināto akmeni. Romas impērijā dzintars no Baltijas nokļuva pa senāko transeiropas tirdzniecības ceļu -Dzintara ceļu, kas vedis caur Morāvijas vārtiem līdz Karnutai (Vīnes tuvumā), pāri Zemmeringam līdz Adrijas jūrai. Pateicoties Dzintara ceļam, baltu tautas pirmoreiz minētas rakstītos vēsturiskajos avotos.

Latviešu tauta ir maza tauta, bet tauta, kas apdzīvo jūras krastus, saskaroties ar pasaules plašumu, tāpēc Latviju dēvējam par Dzintarzemi un Baltijas jūras apskaloto krasu par Dzintarkrastu. Mūsu asinīs šalc viļņi, kuru izskalotajos dzintargraudos atspīd nacionālie dārgumi un jūras bezgalības horizonts, kas neredz robežas. Lai šis "Dzintara ceļš'' atspoguļo ne tikai vēsturisko tirdzniecības maršrutu, bet arī simbolisku ceļu, kura kompass - dzintars -, kļūst par ceļrādi internacionālai komponistu un dzejnieku sarunai, kas stāsta par jūras dzelmju dārgumu, katra vārda un nots lāsei iezaigojoties tik dažādās dzintara nokrāsu paletēs.

Projektā piedalās: Valsts Akadēmiskais koris "Latvija", diriģents Māris Sirmai.

Dzejnieki: Kārlis Vērdiņš, Donatas Petrosius, Dragan Tripkovič, Angeliki Dimouli, Efe Duyan, Tadeush Dombrovsky, Petr Borkovec, Tiziana Colusso, Dénes Krusovszky, Ostap Slyvynsky, Andrei Sen-Senkov, Wolfgang Hermann.

Komponisti: Ēriks Ešenvalds, Mārtiņš Viļums, Juris Ābols, Gundega Šmite, Jānis Aišpurs, Jēkabs Jančevskis, Juris Vaivods, Imants Zemzaris, Raimonds Tiguls, Līga Celma, Georgs Pelēcis, Selga Mence.

'Asinsbalss'. Ārvalstu viesu lasījumi

17. septembrī pulksten 18 "NicePlace Mansards" notiks ārvalstu viesu lasījumi "Asinsbalss".

Piedalās: Dominique Zālītis (Kanāda), M.Gailītis, D.Dreika.

Plašāka informācija par viesiem - šeit.

Runā dzejnieks IV17. septembrī pulksten 19 Kaņepes Kultūras centrā notiks dzejas lasījumi "Runā dzejnieks".

Piedalās: A.Auziņa, K.Vērdiņš, Ē.Bērziņa, I.Gaile, P.Draguns.

Ārvalstu viesu lasījumi II

18. septembrī pulksten 12 LU Humanitāro zinātņu fakultātes bibliotēkā notiks ārvalstu viesu lasījumi. Piedalās: Dominique Zālītis (Kanāda), M.Gailītis, D.Dreika.

Plašāka informācija par viesiem - šeit.

'Orbītai 15'. Multimediāla dzejas izstāde

18. septembrī pulksten 18 LNB notiks multimediāla dzejas izstāde "Orbītai 15".

Autortiesības. Metafiziskās dzejas lasījumi

18. septembrī pulksten 18 Vijoļšķūnī notiks metafiziskās dzejas lasījumi. 

Vijoļšķūnī tradicionāli notiekošo dzejas lasījumu arī jau ierastais paskaidrojums, ka tā ir "metafiziskā dzeja" (lai ko tas arī nozīmētu), ir šifrs šim gadam pieteiktās tēmas aptveršanai. Mēs paģēram savas tiesības un savu taisnību, savu autoritāti lielās un mazās lietās, visvairs jau radošajās sfērās, tomēr noturīgais samulsums, ka pat pašu radītais mēdz darboties pēc sava, ne mūsu prāta un likumības, liek domāt, ka esam vien līdzautori. Bet - aicināti līdzautori, un tas ir liels pagodinājums - būt līdzradītājiem, kā to savulaik formulēja Oksfordas Tintesbrāļi. Tas ir gan pagodinājums, gan atbildība; šai gadījumā - mākslinieka, līdzradītāja atbildība Radītājam.

Dzejcīņa


18. septembrī pulksten 19 "Trusis kafe" notiks Dzejcīņa, kurā sacentīsies dzejolis pret dzejoli.
Piedalās: M.Salējs, J.Janpaule, K.Rudzīte, R.Briedis, T.Treibergs, K.Zeļģis

Runā dzejnieks V

18. septembrī pulksten 19 LU Humanitāro zinātņu fakultātes dārzā notiks pasākums "Runā dzejnieks". 

Piedalās: M.Salējs, J.Janpaule, K.Rudzīte, R.Briedis, T.Treibergs, K.Zeļģis.

Ievas Rupenheites dzejas krājuma 'Nepāriet' atvēršana

22. septembrī pulksten 18 peldošajā galerijā "Noass" notiks Ievas Rupenheites dzejas krājuma "Nepāriet" atvēršana.
Krājumu izdod apgāds "Neputns".

10.09.2014 plkst.17:30

Pasākuma norises vieta

Latvijas Nacionālā bibliotēka

Pasākuma apraksts

Vai tā ir dzeja? Vai tas ir komikss? Pastāv neskaitāmi veidi, kā šīs divas mākslas formas var mijiedarboties – no vizuālās dzejas līdz dzejoļu adaptācijai komiksā un īstiem komiksiem kā dzejoļiem. Jau ASV par jauno mākslas vilni kļuvušie komiksi, un īpaši dzejas komiksi nu sasnieguši arī Latviju. Kā tas izskatās (uz lasās!), jūs redzēsiet Latvijas komiksu antoloģijas š! #18 "Dzeja" izstādē. Tajā iekļauti Latviešu autoru Anetes Meleces / Ingas Gailes, Annas Vaivares / Semjona Haņina, Dāvja Ozola / Ingmāras Balodes, Ingrīdas Pičukānes / Sergeja Timofejeva, Klāva Lora / Annas Fomas, Lotes Vilmas Vītiņas / Kārļa Vērdiņa, Mārtiņa Zuša / Arvja Vigula, Rūtas Briedes / Jāņa Rokpeļņa  un ārvalstu viesu Aleksandra Rosmana (Alexander Rothman, ASV),  Teo Elsvorta (Theo Ellsworth, ASV), Tīnas Lehikoinenas (Tiina Lehikoinen, Somija) and Tommi Musturi (Somija) darbi.
- See more at: http://dzejasdienas.lv/2014/events/kuss-dzejas-komiksu-izstades-atklasana/#sthash.kv8XQMvS.dpuf

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!