Foto: Publicitātes foto no seriāla "Dumpis"

Kas bija padomju kara flotes virsnieks Valērijs Sabļins – patiess komunists, revolucionārs un ideālists, vai arī prātā jucis aplamnieks, iespējams, pat kapitālistisko valstu spiegs? Sabļina 1975. gadā Rīgas ostā sarīkotais dumpis ir vienīgais gadījums PSRS kara flotes vēsturē, kad komandai izdevās pārņemt savā varā milzīgu karakuģi un pat gandrīz tikt līdz rietumvalstu teritoriālajiem ūdeņiem. Šopavasar uz ekrāniem nonāks latviešu režisora Andreja Ēķa seriāls "Dumpis", kas stāsta par šiem notikumiem, tāpēc "Delfi" skaidro, kā īsti risinājās dumpis uz padomju kara kuģa "Storoževoj".

Latviešu daudzsēriju filma "Dumpis" balstīta vēsturiskos notikumos – 1975. gada novembrī uz padomju karakuģa notika sacelšanās mēģinājums, kuru ierosināja kuģa politvadītājs, naivais ideālists Špagins (lomā Dainis Grūbe). Filma septiņās sērijās rāda drūmu Brežņeva laika stagnāciju, komunālā dzīvokļa sadzīvi Rīgā, padomju nomenklatūras visatļautību gan militārajā sistēmā, gan ārpus tās. Un pretstatā – galvenā varoņa aizrautīgi donkihotisko cīņu par cilvēka tiesībām un brīvībām.

"Veidojot šo filmu, man bija svarīgas trīs lietas. Lai mēs zinām savu ienaidnieku, cik viņš ir mānīgs, kā viņš netur vārdu. Otrais – Krievijas krieviem parādīt, ka dumpis ir vienīgais variants, kā dzīvot tālāk, un viņiem ir jāgāž tie kretīni. Un trešais – izstāstīt šo stāstu pasaulei, parādīt, kā Latvijā saimniekoja okupanti. Es gribētu, lai pēc šīs filmas noskatīšanās neviens vairs neteiktu, ka Padomju Savienībā viss bija labāk," sarunā ar portālu "Delfi" uzsver Ēķis.

Iedvesmojas no 1905. gada

Filmā galvenais varonis ir ieguvis uzvārdu Špagins, savukārt reālajā dzīvē virsnieks, kurš vadīja dumpi, bija Valērijs Sabļins. Nākamais buntavnieks piedzima 1939. gada 1. janvārī karaflotes virsnieka ģimenē

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!