Foto: Paulius Židonis

Jau pirmajā nedēļas nogalē, dienu pēc "Stasys Museum" atvēršanas, to apmeklējuši vairāk nekā pieci tūkstoši cilvēku. 20% apmeklētāju apskatīt muzeju ieradušies no vietām ārpus Lietuvas pilsētās Panevēžas, tostarp apmēram 5–10 % bijuši apmeklētāji no Latvijas, portālu "Delfi" informē muzeja pārstāvji.

Muzejā norāda, ka lielais apmeklētāju skaits no Latvijas, kas ir vairāk nekā 250 cilvēku divu dienu laikā, ir patīkams pārsteigums un apliecina, ka muzejs ir ceļā uz vienu no saviem mērķiem – kļūt par ievērojamu laikmetīgās mākslas pieturu starp Latviju un Lietuvu.

Jau ziņots, ka "Stasys Museum" apmeklētājiem tika atvērts 31. maijā, un tā atklāšanas pasākums pulcēja plašu viesu loku no vairākām valstīm, tostarp arī Latvijas - Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce un Daugavpils Rotko muzeja direktors Māris Čačka.

Foto: Paulius Židonis

Muzejs nosaukts par godu Lietuvas māksliniekam Stasim Eidrigevičum, ar kura izstādi "ICON - O – STASYS" tas tika atklāts. Kā norāda muzeja pārstāvji, Panevēžas pašvaldībai piederošā "Stasys Museum" investīcijas pārsniedz 10 miljonus eiro un finansējums tā būvniecībai nāca no Lietuvas Kultūras ministrijas un pašvaldības. "Stasys Museum" darbojas kā daudzfunkcionāls kultūras centrs un līdztekus izstādītajiem mākslas darbiem izceļas ar unikālu panorāmas jumta terasi un gastro kafejnīcu, un iedvesmojošām atpūtas un izklaides telpām. Pirms tam muzeja vietā atradās "Garsas" – viena no senākajām kinozālēm Lietuvā, un tiek plānots, ka drīzumā muzeja pagrabstāvā šī kinozāle tiks atklāta no jauna, demonstrējot nekomerciālo kino.

"Stasys Museum" pārstāvji stāsta, ka muzejs, atrodoties tikai divu stundu braucienā no Rīgas, ne vien dod lielisku iespēju Latvijas iedzīvotājiem baudīt laikmetīgo mākslu tuvumā, bet arī veido kopēju mākslas tiltu, savienojot dažādas mākslas pieturas. Turklāt muzejā ir gids, kurš brīvi pārvalda latviešu valodu.

Izstāde "ICON - O - STASYS" būs apskatāma līdz 2024. gada novembrim, un tās platība ir vairāk nekā 1000 kvadrātmetru, ieskaitot trīs muzeja stāvus un āra skulptūras. Viss pirmais stāvs ir veltīts mirkļiem no Staša biogrāfijas, kā arī iepazīstina ar viņa daiļrades laika grafiku. Otrajā stāvā saglabāsies pastāvīga ekspozīcija, kurā būs aplūkojamas gandrīz visas tehnikas, ar kurām mākslinieks ir strādājis. Trešais stāvs ir vairāk mūsdienīgs, to veido mediju mākslas darbi, un tajā būs arī pagaidu ekspozīcija.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!