Foto: Publicitātes foto

Latvijas Banka otrdien, 5. martā, laidīs apgrozībā 20 latu jubilejas monētu – sudrabā kaltu lasi. "Sudraba laša" grafisko dizainu veidojis apgrozības vienlatnieka autors Gunārs Lūsis, bet ģipša modeli – Jānis Strupulis,portālu "Delfi" informē Latvijas Bankas pārstāvji.

"Lasis parasti dzīvo desmit gadus, bet mūsējais, vesels un nedevalvējies, ir sasniedzis cienījamus divdesmit. Šis sudraba izdevums tad ir arī mans sveiciens jubilāram," saka "laša" autors mākslinieks Gunārs Lūsis.

Laša veidolu nu jau divdesmit gadu garumā Latvijā ierasts redzēt uz viena lata apgrozības monētas – tas kļuvis par daļu no ikdienas priekšstatiem par naudu un saziņas sastāvdaļu – "lasim" konkurējot ar "latu" arī valodā. Martā atjaunotajam latam ir apaļa gadskārta, un šajā reizē Latvijas Banka nokalusi viena lata apgrozības monētas repliku – sudrabā kaltu svētku laidienu ar jubilejai simboliski atbilstošu 20 reizes palielinātu nominālvērtību.

Monētas aversā ir Latvijas lielā valsts ģerboņa attēls, bet reversā – visiem naudas lietotājiem labi pazīstamais lasis lēcienā virs ūdens.

"Katram mīļš kā labs tuvinieks. Savējais. Vienmēr gaidīts un lolots draugs. Tīkams rokai un domai. Mūsu Latvijas 1 lata monēta, visas latu ģimenes pamatvienība. Daudzi to mīļi un sirsnīgi dēvē par "lasīti", jo nu jau 20 gadu tā reversā, slaidā lokā liekts, no ūdeņiem lec Latvijas lasis. Tāds, kādu 20. gadsimta 90. gadu sākumā to izveidojis viens no Latvijas labākajiem dizaingrafiķiem Gunārs Lūsis. Mākslinieks pats ir izcils lašu ķeršanas meistars, bet to ķermeņa grācijā pratis saskatīt arī simbola kvalitāti,"par jauno jubilejas monētu raksta Latvijas Bankas pārstāvji.

Jubilejas monēta "Sudraba lasis" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Monētas maksimālā tirāža – 10,000 eksemplāru. Monēta būs iegādājama Latvijas Bankā (Rīgā – kasēs K. Valdemāra ielā 1B) un tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās – bankās, suvenīru un juvelieru veikalos. Monētas cena Latvijas Bankas kasēs – 26.68 lati.

"Sudraba lasi" ieskaitot, Latvijas Banka kopš lata atjaunošanas izlaidusi 92 jubilejas un piemiņas monētu. Jubilejas un piemiņas monētas pēc formas ir nauda, bet pēc būtības – miniatūrs mākslas darbs ko velta Latvijas vērtībām – notikumiem, panākumiem, cilvēkiem, mūsu kultūras zīmēm. Tās izgatavo no zelta, sudraba vai citiem dārgmetāliem īpaši augstā kaluma kvalitātē. Atšķirībā no apgrozības naudas jubilejas monētas parasti nav domātas lietošanai maksājumos, bet dāvināšanai, piemiņai un kolekcijām. Minēto iemeslu dēļ šo monētu cena arī ievērojami pārsniedz nominālvērtību. Arī vairums eiro zonas valstu kaļ jubilejas un piemiņas monētas, ko pēc iespējamās pārejas uz eiro darītu arī Latvija – jau ar eiro nominālu.

Monēta "Sudraba lasis" kalta Lietuvas monētu kaltuvē UAB Lietuvos monetų kalykla.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!