Foto: Publicitātes foto
Mecenāts un mākslas kolekcionārs Pjotrs Avens iegādājies nekustamo īpašumu Rīgā, Valdemāra ielā 19, ar mērķi nākotnē šajā namā izveidot nevalstisku latviešu un krievu mākslas muzeju, portālu "Delfi" informē Pjotra Avena labdarības fonda "Paaudze" pārstāvji.

Pjotra Avena augstvērtīgā privātā mākslas kolekcija tiek veidota vairāk nekā 25 gadu garumā. Viņam pieder pasaulē lielākā, divdesmitā gadsimta sākuma, krievu mākslinieku darbu privātkolekcija, tāpat arī vairākas citas kolekcijas. Starp tām ir arī lielākā privātā padomju propagandas porcelāna kolekcija un Rīgas mākslas porcelāna un keramikas kolekcija.
Viens no Rīgā iecerētā muzeja mērķiem būs veicināt Latvijas porcelāna atpazīstamību, aicinot novērtēt tā unikalitāti un augstvērtīgo māksliniecisko kvalitāti, vēsta Pjotra Avena fonda pārstāvji.

"Jau vairākus gadus domāju par latviešu un krievu mākslas muzeja izveidi Rīgā. Latvija ir mana vectēva dzimtene, mana ģimene šeit pavada daudz laika un ceru, ka iecerētais muzejs, tā pastāvīgā ekspozīcija un izstādes, sniegs ievērojamu pienesumu Latvijas kultūras dzīvē, veicinās Latvijas atpazīstamību pasaulē, veicinās tūrismu. Privātie muzeji, tāds kā nesen atvērtais Jāņa un Dinas Zuzānu mākslas centrs ir labs piemērs Latvijas pozicionēšanai Eiropas kultūras kartē. Esmu gandarīts, ka man izdevies atrast piemērotu ēku savai kolekcijai un jau tuvākajā laikā uzsāksim projektēšanas darbus," komentē mecenāts.

Informācija par muzeja izveidi Rīgā plašāk izskanēja 2017. gadā, kad Krievijas miljardieris sniedz interviju izdevumam "The Financial Times".

Iepriekš Avens nav gribējis savā kolekcijā esošos mākslas darbus izstādīt citviet, kā tikai savās mājās, taču gadu gaitā viņa nostāja ir mainījusies.

Avens savu privātā muzeja ieceri sākotnēji plānoja realizēt Maskavā vai Londonā, taču sapratis, ka tur ekspozīciju konkurence būs pārāk liela un aizēnos viņa privātkolekciju. Rīgā Avens saskata perspektīvu, jo Latvijā dzimis viņa vectēvs, pirms četriem gadiem rakstīja "The Financial Times".

Pjotrs Avens ir dzimis Krievijā, dzīvo gan Krievijā, Lielbritānijā, kā arī Latvijā. Ieguvis ekonomikas zinātņu kandidāta grādu Maskavas Valsts universitātē. Apbalvots ar Latvijas Triju Zvaigžņu ordeni, kā arī ir Latvijas Universitātes Goda doktors. Pjotra Avena dibinātā labdarības organizācija "Aven Foundation" Latvijā darbojas kopš 2008. gada ik gadu atbalstot gan Latvijas kultūras pasākumus, gan izglītības projektus, kā arī ar veselības veicināšanu saistītos projektus. 2019. gadā Pjotrs Avens kopā ar saviem partneriem uzsāka simfoniskās mūzikas festivālu "Rīga Jūrmala". Savukārt, kopš 2014. gada fonds izsniedz izcilības stipendijas Latvijas studentiem.

Foto: Publicitātes foto

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!