Foto: Publicitātes foto

Muzejā "Rīgas Jūgendstila centrs" janvārī aplūkojama rūpnīcai "Provodņiks" un tās 135 gadu jubilejai veltīta ekspozīcija, vēsta muzeja pārstāvji.

Rūpnīca "Provodņiks" Rīgā darbu sāka 1888. gadā. Pastāvēšanas laikā tā kļuva par vienu no vislielākajām ražotnēm Rīgā, un ar savu produkciju iekaroja pasaules slavu. Atzīmējot "Provodņika" 135 gadu jubileju, muzejs "Rīgas Jūgendstila centrs" ciklā "Muzeja lietu stāsti" eksponēs muzeja krājumā esošos priekšmetus, kas saistīti ar šo industrijas gigantu, bet muzeja "Rīgas Jūgendstila centrs" projektu vadītājs Dzintars Gilba par ražotnes vēsturi atgādinās sarīkojumā 2023. gada 4. janvārī pulksten 17. Priekšmeti muzejā būs skatāmi līdz 31. janvārim.

Fabrika "Provodņiks", pilnajā nosaukumā – Krievu-franču gumijas, gutaperčas un telegrāfa piederumu fabriku sabiedrība "Provodņiks" - ražoja visdažādākos gumijas izstrādājumus, tai skaitā gumijas apģērbus, linoleju, ķirurģiskos un medicīniskos priekšmetus, rotaļlietas, bet pasaules slavu ieguva ar savām galošām un autoriepām.

1910. gadā firmas gada apgrozījums bija 21 miljons rubļu unfabrikā strādājošo skaits sasniedza 6000. Pēc ražošanas apjomiem tā laika gumijas izstrādājumu ražošanā "Provodņik" ieņēma ceturto vietu, bet riepu ražošanā – otro vietu pasaulē. Fabrika atradās Sarkandaugavā, un darbojās līdz 1915. gadam. Padomju laikā "Provodņika" telpās atradās Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca (RER). Savukārt
šobrīd bijušās rūpnīcas teritorija pārtop par radošo kvartālu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!