Foto: LETA

Pirmdien, 11. decembrī, ar Uģa Prauliņa un Guntara Godiņa jaundarba "Oda Rīgas pilij" pirmatskaņojumu Rīgas pilī notika atjaunotā pils konventa atklāšanas pasākums. Nepilnus piecus mēnešus pirms plānotā būvdarbu pabeigšanas termiņa, šā gada 4. decembrī, Rīgas pils konventa atjaunotās telpas nodotas ekspluatācijā, nedijus informēja VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Rekonstrukcijas rezultātā lielākā pils daļa ir piedzīvojusi funkcionālu un vizuālu atjaunošanu, ierīkojot tajā mūsdienu vajadzībām atbilstošu infrastruktūru un radot korektas telpas muzeja vajadzībām. Restaurācijas un atjaunošanas procesā meklēti iespējami labākie risinājumi viduslaiku elementu izcelšanai un atjaunošanai, procesā noņemot daudzu vēlāko gadsimtu uzslāņojumu. Šādā veidā ticis izcelts telpu sākotnējais tēls. Telpu oriģinālais izskats maksimāli ņemts vērā, atjaunojot pagrabstāvu, kā arī divas galvenās restaurētās un muzeja vajadzībām pielāgotās telpas - kapelu un svētku ēdamzāli jeb remteri.

Veco materiālu jaunā dzīve

Kā stāsta Griškevičs, Rīgas pils konventa pārbūves un restaurācijas darbu galvenais mērķis bija vēstures mantojuma saglabāšana un mūsdienīgu muzeja telpu izveide.

"Projektā īpaši piedomājām pie ilgtspējīgas būvniecības un restaurācijas principiem, pēc iespējas izmantojot otrreizējai pārstrādei būvdarbu laikā atgūtos būvmateriālus. No koka sijām izgatavoti soli, no jumta kapara izgatavotas muzeja informācijas stendu letes un suvenīra veikala mēbeles, otrā stāva telpās ieklāta restaurēto dēļu grīda, izgatavoti koka soli, restaurētas vēsturiskās durvis un logi," stāsta VNĪ valdes priekšsēdētājs.

Foto: LETA

Griškevičs uzsver, ka mērķis sasniegts pat pirms laika – nepilnus piecus mēnešus pirms plānotā būvdarbu pabeigšanas termiņa, un jau pavisam drīz Latvijas Nacionālais vēstures muzejs varēs atgriezties savā vēsturiskajā mājvietā, veicinot Rīgas pils vēsturiskā un kultūras mantojuma pieejamību plašākai sabiedrībai.

Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam – jaunas ēras sākums

Rīgas pils kopš 1920. gada ir Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) vēsturiskā mājvieta. Atjaunotās pils telpas muzejs sāks apdzīvot 2024. gada otrajā pusē ar saistošu pasākumu programmu, kam sekos jauno ekspozīciju iekārtošanas posms. Pilnvērtīgu darbību Rīgas pilī LNVM uzsāks 2025. gada otrajā pusgadā ar moderni veidotām trim jaunām pastāvīgajām ekspozīcijām un atklāšanas izstādi.

Dr. hist. Arnis Radiņš, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktors, norāda, ka Latvijas Nacionālais vēstures muzejs ir patiesi gandarīts, ka Rīgas pils konventa pārbūves un restaurācijas pirmās un otrās kārtas darbi noslēgušies.

Foto: Valsts nekustamie īpašumi

"Līdz ar to viena no nozīmīgākajām atmiņas institūcijām Baltijas jūras reģionā turpina piedzīvot būtiskas pārmaiņas. Muzejā rīcībā nonāk konventa atjaunotais dienvidu korpuss, kas pavērs kvalitatīvi jaunas iespējas sabiedrībai izzināt Latvijas vēsturi. Atgriešanās savā vēsturiskajā mājvietā pēc desmit gadu pārtraukuma ir vēl viens solis institūcija attīstības augšupceļā. Latvijas Nacionālais vēstures muzejs atrodas savas darbības jaunas ēras sākumā," pauž Radiņš.

Būvniecības darbu sākumā 2020. gada oktobrī, VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs svinīgi nodeva Rīgas pils atslēgu būvuzņēmuma AS "LNK Industries" valdes locekļa Kaspara Ratkeviča rokās, tādā veidā būvuzņēmējam simboliski uzticot rūpi par Rīgas pili. 11. decembrī atklāšanas pasākumā atslēga tika nodota atpakaļ VNĪ, kas savukārt to nodeva tālāk Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam.

"Gaišā pils ar siltām koka grīdām"

Arhitekts Reinis Liepiņš, arhitektūras biroja "Sudraba Arhitektūra" vadītājs, izsaka pateicību un ir gandarīts par paveikto darbu: "Darbu pie Rīgas pils konventa atjaunošanas projekta sākam pirms desmit gadiem – 2013. gada decembrī. Un mūsu jau sākotnēji izvirzītā restaurācijas koncepcija – "gaišā pils ar siltām koka grīdām",– nu ir realizēta dzīvē. Ir jauki redzēt un apzināties, ka šī koncepcija ir izrādījusies pareiza un visiem pieņemama," atklāšanas pasākumā pauda arhitekts, sakot pateicību ikvienam būvprojekta izstrādē iesaistītajam.

Foto: LETA

Projektēšanas biroja "MARK arhitekti" arhitekte un autoruzraudzības darbu vadītāja Anastasija Pimenova norāda, ka viens no autoruzraudzības lielākajiem izaicinājumiem bijis apvienot pils dažādos vēsturiskos periodus un radīt jaunu, atpazīstamu Rīgas pils tēlu, saglabājot uzskatāmu pils vēsturi un individualitāti, vienlaikus ļaujot tajā ienākt mūsdienīgam un modernam muzejam.

"Atjaunojot vēsturiskās kapelas un remtera zāles, ir realizētas iespaidīgākās strukturālās izmaiņas Latvijas piļu rekonstrukciju vēsturē. Ceru, ka muzeja apmeklētāji un viesi būs tikpat iedvesmoti par restaurētajām Rīgas pils konventa telpām, cik mēs būvdarbu procesā," pauž Pimenova.

Savukārt arhitekte un projekta restaurācijas daļas vadītāja Ilona Markuse atklāšanā norādīja, ka, lai arī pilnā apjomā atjaunotas pils telpas muzejs saņems pēc nākamas būvniecības kārtas, pakāpeniskā telpu izpēte un atgūšana devusi daudzus jaunu arheoloģisko atklājumu par Rīgas pilsētu, pirms vēl tapa Rīgas pils. To muzeja apmeklētāji varēs iepazīt jaunajās ekspozīciju telpās.

"Autoruzraudzības laikā bija iespēja mainīt un pilnveidot būvprojekta risinājumus, piemēram, atjaunojot unikālo remtera zāli," pauž Markuse, uzsverot, ka pils atjaunošanā ar savām zināšanām un pieredzi piedalījušies daudzi restauratori un nozares speciālisti, kuri ir pelnijuši pateicību par līdzdalību un ieguldīto darbu.

Projekta kopējais budžets ir teju 26 miljoni eiro. VNĪ vadībā Rīgas pils konventa pirmās un otrās kārtas būvdarbus, ieguldot Kultūras ministrijas piesaistīto valsts budžeta un ERAF finansējumu, veica AS "LNK Industries". Rīgas pils konventa atjaunošana tika veikta pēc PS "Rīgas Pils konventa projekts" izstrādātā būvprojekta. Būvuzraudzību veica SIA "Būvalts". Projekts pabeigts 2023. gadā, un telpas ekspluatācijā nodotas 2023. gada 4. decembrī.

Projekts tika finansēts no Kultūras ministrijas piesaistītā finansējuma - Eiropas Savienības fondu darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" prioritārā virziena "Vides aizsardzības un resursu izmantošanas efektivitāte" 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa "Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus" ceturto projektu iesniegumu atlases kārtu "Kultūras mantojuma saglabāšana, atjaunošana un ar to saistītās infrastruktūras attīstība Rīgas vēsturiskā centra teritorijā" un valsts budžeta finansējuma.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!