Foto: PantherMedia/Scanpix
Vecrīgā, Rātslaukumā, piedaloties Rīgas domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam, ceturtdien, 4. augustā, plkst. 12.00, svinīgi tiks uzsākta atslēgu vākšana, lai iegūtu materiālu jaunas Rīgas atslēgas kalšanai, portālu "Delfi" informē Rīgas Domes pārstāvji.

Pasākumā piedalīsies Rīgas domes deputāti, Rīgas svētku pasākumu rīkotāji un sabiedrībā populāri cilvēki, kas ziedos savas atslēgas, lai varētu izkalt Rīgas 810. jubilejas atslēgu.

Ikviens rīdzinieks un viesis tiek aicināts ielikt savu atslēgu lādē, kas no 4. augusta līdz 21. augusta rītam atradīsies Rātslaukumā. Rīgas svētku laikā visas šīs atslēgas tiks sakausētas kopā vienā lielā atslēgā.

21. augustā plkst. 11.00 no Rātslaukuma sāksies svētku gājiens, kurā tiks vesta lāde ar atslēgām, to pavadīs svētku dalībnieki – senie rīdzinieki: bruņinieki, amatnieki, brīnumdari un pilsētas ciemiņi. Gājiens ies cauri Vecrīgai, tad nonāks krastmalā, kur atslēgas tiks nodotas kausēšanai.

Krastmalā būs uzstādīta metāla kausēšanas krāsns. Tajā metālmākslinieka Kārļa Alaiņa vadībā visas ziedotās atslēgas tiks sakausētas kopā vienā lielā, stiprā, skaistā atslēgā. Jaunā atslēga taps visas dienas laikā un plānots, ka tā būs gatava vakarpusē un tiks parādīta rīdziniekiem speciāli veidota uzveduma laikā ap plkst. 22.00.

Rīgas 810. jubilejas atslēgas kalšanas akciju un pasākumu krastmalā organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība. Idejas autori un radošās koncepcijas izstrādātāji ir Niks Volmārs un Andrejs Ēķis.

Ziņas par īstās Rīgas atslēgu atrašanās vietu ir dažādas un neskaidras, daži avoti vēsta, ka tā tiek slēpta kaut kur Krievzemes arhīvos, citi, ka tā zudusi Zviedru zemēs, tāpēc šogad Rīgas 810. gadadienā visi kopā – rīdzinieki un Rīgas viesi - varēs izliet jaunu atslēgu, tā apliecinot savu piederību, spēku un mīlestību Rīgai.

Jau ziņots, ka šī gada martā Valsts Prezidenta Valda Zatlera vizītes Maskavā ietvaros Rīgas Domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs ieminējās Krievijas amatpersonām par atslēgu, kura pirms trīs gadsimtiem nodota Krievijas grāfam Šeremetjevam, tomēr nekāda atbilde no Krievijas netika saņemta

Pēc Rīgas iekarošanas 1710.gadā atslēga tika nodota feldmaršalam Šeremetjevam, un pēc vienas no versijām tā atrodas Ieroču palātā Maskavā.

Rīgas svētki 2011: Rīgai - 810 svētku programma


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!