Foto: Publicitātes foto

Latvijas Nacionālajā teātrī aktrise un vairāku operu režisore Rēzija Kalniņa iestudē Viktora Igo "Cilvēks, kas smejas". Tā būs muzikāla izrāde, kuras komponists ir Imants Kalniņš, dramatizējuma un dziesmu tekstu autors – Viks, izrādes muzikālais vadītājs - Ainārs Rubiķis, informē teātra pārstāvji. Pirmizrāde notiks 3. decembrī.

"Imanta Kalniņa un Vika dziesmu cikls ir tapis jau aizvadītā gadsimta septiņdesmitajos gados, toreiz diemžēl izrāde līdz galam netika iestudēta, taču dziesmas uzsāka pašas savu dzīvi un viena no tām ir pat folklorizējusies," stāsta teātra pārstāvji.

"No brīža, kad latviešu klausītājs pirmo reiz izdzirdēja "Dziesma, ar ko tu sāksies?", pavisam drīz būs aizlidojuši 37 gadi. Latviešu klausītājs ir īpašs klausītājs. Kaut vai tāpēc, ka, par spīti Anitas Mellupes apgāda 1996. gadā izdotajai grāmatiņai "Dziesma, ar ko tu sāksies?", kā arī Ivetas Mielavas 2005. gadā producētajam CD "Cilvēks, kas smejas" "Menueta" izpildījumā, sabiedrībā - visu kategoriju koros un saietos - nez kāpēc dominē viedoklis, ka vārds "sāksies" aizvietojams ar vārdu "sācies" un vārds "tavējie" - ar vārdu "savējie". "Menuets" 1979. gada 21. janvārī Operetes teātrī dziedāja "Tavējie sapratīs", bet klausītāji saklausīja "Savējie sapratīs". "Menuets" dziedāja "sāksies", bet klausītājiem kopā vēl šobaltdien šķiet, ka jābūt "sācies". Kā cilvēks, kā smejies, lai nepasmejas?" stāsta dziesmu tekstu autors Viks.

Sižetiski romāns ir par bērnībā apzināti profesionāli sakropļotu puisēnu Gvinplēnu, kura sejai ir radīta mūžīgo smieklu grimase. Bērnu kopā ar zīdainīti Deu kādā puteņa naktī atrod un savā aprūpē pieņem filosofs un komediants Ursuss. Pamazām, bērniem augot, veidojas viņu lielā un skaistā mīlestība. Dea ir akla, tādēļ neredz Gvinplēna sakropļoto seju, bet nemaldīgi redz viņa iekšējo skaistumu. Savukārt, lai gan Deai ir liegts redzēt gaismu, viņa pati ir tik skaista, ka izstaro gaismu. Notikumu gaitā atklājas, ka patiesībā Gvinplēns ir aristokrātiskas izcelsmes un lielu bagātību mantinieks.

Izrādē tēlo Kaspars Aniņš, Agnese Cīrule, Normunds Laizāns, Maija Doveika, Uldis Anže, Mārtiņš Egliens, Daiga Kažociņa vai Anna Klēvere, Uldis Dumpis, Ģirts Jakovļevs, Dace Bonāte, Indra Burkovska, Līga Liepiņa, Uldis Norenbergs, Jānis Skanis, Dāvids Kalniņš. Tāpat izrādē piedalās dejotāji Aldis Liepiņš, Ivars Broničs, Reinis Rešetins, Ģirts Bisenieks.

Izrādes scenogrāfs ir Mihaels Kramenko no Izraēlas, kostīmu māksliniece - Anna Heinriksone. Mūzikas aranžiju radījis Jānis Aišpurs, horeogrāfiju - Ilze Zīriņa, savukārt gaismu mākslinieks ir Igors Kapustins.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!