Foto: LETA

Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskais apgāds laidis klajā grāmatu "100 izcili Latvijas aktieri" – skatuves mākslinieku personību un daiļrades portretējums un 486 fotoattēli 1016 lappusēs divos sējumos. Grāmatas idejas autore, projekta vadītāja un zinātniskā redaktore ir LU profesore teātra kritiķe Silvija Radzobe.

Pirmo reizi Latvijā tapis oriģināls darbs, kas izseko aktiermākslas attīstību visā latviešu teātra pastāvēšanas laikā. Portretu autori – 22 latviešu teātra zinātnieki/kritiķi, kuri pārstāv visas paaudzes. Autori raksturo aktieru personības, kā arī noskaidro viņu daiļrades savdabības "formulu", neslēpjot pretrunas un dzīves sarežģītos līkločus. Grāmatā raksturota visu lielāko Latvijas teātru režijas specifika, kā arī laikmets, kurā dzīvoja un strādāja aktieri. Pirmo reizi Latvijā tik principiāli raksturota aktiermāksla kā padomju, tā nacistu okupācijas apstākļos, līdz ar to pētījums iegūst kultūrvēsturisku nozīmi.

Izvēlēto aktieru loks ietver kā mūsdienu skatuves māksliniekus, tā to paaudžu pārstāvjus, kas 19. gadsimtā dibināja latviešu profesionālo teātri. Vienā izdevumā satiekas Ādolfs Alunāns, Dace Akmentiņa, Elza Radziņa, Žanis Katlaps, Vija Artmane, Lilija Štengele, Aleksandrs Bojarskis, Vilis Daudziņš, Juris Žagars, Gundars Āboliņš, Harijs Liepiņš, Jēkabs Duburs, Dainis Grūbe, Ilze Ķuzule-Skrastiņa un daudzi citi.

Kā grāmatu raksturo izdevēji, tā ir aizraujoši lasāma, paredzēta plašam lasītāju lokam – teātra zinātniekiem, studentiem, kā arī ikkatram skatītājam, kurš mīl teātri.

Grāmata sagatavota LU Akadēmiskajā apgādā, māksliniece – Baiba Lazdiņa.

Grāmatas atvēršanas svētki notiks 15. februārī pulksten 14.00 Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes zālē Rīgā, Visvalža ielā 4a, 4. stāvā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!