Foto: Publicitātes foto
Liepājas teātrī 17. februārī pirmizrādi piedzīvos jaunas iestudējums "Latviešu raķetes" – režisora Regnāra Vaivara skatījums uz Latvijas bobsleja pirmsākumiem. Viņš ir arī iestudējuma dramaturģiskā materiāla autors un piesaka to kā dokumentālu varoņeposu. Lai labāk sagatavotos iestudējumam, gan režisors, gan aktieri iemēģināja Siguldas bobsleja trasi.

Kā atgādina teātra literārā padomniece Zanda Borga, Latvijas bobsleja pirmsākumi meklējami 20. gadsimta 80. gados, kad inženieris un kamaniņu sporta treneris Rolands Upatnieks pilnīgi tukšā vietā (Latvijā šāda sporta veida vēl nebija) radīja PSRS izlasi, kurā 95 procenti bija latvieši. Turklāt - četru gadu laikā viņi kļuva par Olimpiskajiem medaļniekiem.

"Es gan nekad netaisu izrādes par cilvēku nodarbošanos, mani interesē pats cilvēks," saka Regnārs Vaivars. "Man šķiet būtiski runāt par tiem, kas ir paveikuši kaut ko unikālu gan Latvijas, gan šajā gadījumā arī pasaules vēsturē," viņš papildina.

Lai labāk sagatavotos iestudējumam, gan režisors, gan aktieri tikās, sarunājās un uzklausīja atmiņas gan no bobslejistiem, gan inženieriem un citiem tā laika bobslejam tuvu stāvošiem cilvēkiem, kā arī daļa no radošā ansambļa devās uz Siguldas bobsleja un kamaniņu trasi, lai piedzīvotu braucienu ar bobu.

Foto: Armands Kaušelis

"Sajūta, atrodoties trasē bobā, ir tāda, it kā atrodies kādā laika cilpā. Nevaru iedomāties, kā tas ir sacensību apstākļos. Režisora un trenera darbam ir kaut kas līdzīgs - no tevis prasa rezultātu. Pirmizrāde iznāk tajā datumā, kad iznāk; uz sacensībām tev ir jābūt gatavam tad, kad tās notiek," stāsta galvenās - Rolanda Upatnieka lomas atveidotājs Mārtiņš Kalita, kurš ir arī režisora asistents šajā izrādē.

"Veidojot lomu, atšķirībā no citiem džekiem, man nebija iespējas aprunāties ar sevis atveidoto varoni, tāpēc ievācu informāciju - skatījos video fragmentus, klausījos viņa balsi, aprunājos ar viņa meitu, citiem bobslejistiem. Kopējā bilde salikās pamazām, katram ir savas atmiņas. Apbrīnoju viņa apņemšanos četros gados, sākot no nulles, aizvest savu komandu līdz Olimpiskajām medaļām, kādam ir jābūt raksturam, lai kaut ko tādu apsolītu tajā laikā tādai varai," papildina aktieris.

Pārējās lomās iestudējumā būs redzami Sandis Pēcis, Kaspars Kārkliņš, Armands Kaušelis, Valts Skuja, Kārlis Artejevs, Artūrs Irbe, Kārlis Ērglis, Hugo Puriņš.

Iestudējumam palīdz tapt arī scenogrāfs Valters Kristbergs, kostīmu māksliniece Madara Botmane, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis un video mākslinieks Dainars Albužis.

Iestudējumu iespējams noskatīties arī 18. un 25. februārī, kā arī 22. martā un 17. aprīlī.

Foto: Armands Kaušelis
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!